Bok de Korver krijgt doelpunt op zijn naam Cavendish is niet blij met zijn nieuwe trein Hiddink houdt zicht op kwartfinale s 32 SPORT MICHAEL RASMUSSEN Met 5,6 miljoen euro als einddoel slaat Michael Rasmussen hard om zich heen. Rabobank incasseert. Michael en mij werd verboden een tweede bloedzak te gebruiken door Haytze Teerink ZEIST - De KNVB heeft bijna 108 jaar na dato alsnog de eerste Ne derlandse doelpuntenmaker van een interland op eigen bodem aan gepast. Niet Willem Hesselink maar Bok de Korver maakte op 14 mei 1905 in Rotterdam de 1-0 tij dens de met 4-0 gewonnen inter land tegen België. Dat blijkt na on derzoek van sporthistoricus Jurryt van de Vooren. De KNVB schakelde de hulp van de geschiedkundige in na een be richt in Voetbal International in oktober vorig jaar. Van de Vooren kwam na bronnenonderzoek tot dezelfde bevindingen als VI, waar na de bond de statistiek aanpaste. Overigens werd ook het vierde doelpunt door een andere speler gemaakt dan aanvankelijk was op gegeven. Dolf Kessler krijgt die treffer alsnog op zijn naam en niet Eddy de Neve. De Neve blijft wel gewoon in de recordboeken staan. Hij maakte twee weken eerder in België het allereerste doelpunt voor Oranje aller tijden. Nederland won die wedstrijd na verlenging met 4-1. De Neve maakte ook de andere drie doelpunten. Bok de Korver door Jan Martens AREZZO - Hij lachte en zwaaide als klassementsleider met de bloe men, maar inwendig kookte Mark Cavendish donderdagmiddag in fi- nishplaats Arezzo. De Brit was er in de door zijn Australische oud-ploeggenoot Matthew Coss ge wonnen massaspurt niet aan te pas gekomen aan het einde van de tweede etappe van de Tirre- no-Adriatico. Cav eindigde slechts als vijfde en de schuld daarvan lag bij zijn ploeggenoten van Omega Phar- ma-Quickstep (OPQS), stelde hij zelf onomwonden voor de Itali aanse tv-camera's. „Ik zeg dit niet vaak, maar hier moeten we van avond nog eens goed over pra ten", aldus Cavendish. Het huwe lijk tussen de Britse topsprinter en zijn Belgische werkgever lijkt daarmee al binnen een paar maan den toe te zijn aan zijn eerste cri- sis(je). In de massaspurts van de Driedaagse van West-Vlaanderen speelde Cav met zijn OPQS-trein afgelopen weekend evenmin een rol. De spurter had daar toen zichtbaar de pest in en weigerde ook maar iemand te woord te staan. De winst in de ploegentijdrit, waarmee de Tirreno-Adriatico af gelopen woensdag begon leek de plooien bij OPQS weer glad te strijken, maar na de mislukte sprint van donderdag laaide het vuur weer op. Goss won de 232 ki lometer lange etappe van San Vin- cenzo naar Arezzo in de stromen de regen voor de Italiaan Belletti en de Duitser Ciolek. 'The Chicken' nietsontziend door Rik Spekenbrink ARNHEM - Michael Rasmussen vond het donderdag bijna jam mer dat het erop zat. Na een lange dag in de rechtszaal was hij zelf de laatste en meest interessante getuige in zijn eigen hogerbe- roepszaak tegen zijn voormalige ploeg Rabobank. En zelfs toen de vragen van het Arnhemse ge rechtshof en de advocaten op wa ren, voegde de Deense oud-wiel- rennner nog wat puntjes aan zijn verklaring toe. Het zou eigenlijk vooral moeten gaan over de vraag of de leiding van de ploeg in 2007 wist dat Ras mussen zich in Italië voorbereid de op de Ronde van Frankrijk en niet in Mexico. Maar de voorma lig coureur (38) maakte van de ge legenheid gebruik een inkijkje te geven in de dopingpraktijken bij de ploeg. Wel met als doel uitein delijk zijn gelijk te halen overi gens. Zo vertelde Rasmussen dat hij al in 2004 en 2005 bloeddoping ge bruikte en dat ploegarts Geert Leinders, die een paar maanden geleden als getuige werd ver hoord maar 'van niets wist', des tijds de naalden in zijn lichaam stak. Dat toenmalig ploegleider Erik Breukink en teambaas Theo de Rooij overal van op de hoogte waren en het dopinggebruik van hemzelf, Denis Menstjov en Mi chael Boogerd regisseerden. „Zo werd Michael en mij halverwege de Tour de France van 2006 in eens verboden een tweede bloed- zak te gebruiken, terwijl dat in ja nuari van dat jaar wel zo was afge sproken", vertelde Rasmussen. „Ook voor 2007 was dat het plan, maar toen wilden ze uiteindelijk helemaal geen bloedzakken meer in de ronde. Vreemd, want ik had in de Ronde van Italië net een test met bloeddoping gedaan. Van Leinders had ik zelfs een centrifu ge gekocht om mijn waardes te kunnen controleren." Rasmussen, bijgenaamd The Chic ken', vertelde ook dat de epo (dy- nepo om precies te zien) in 2007 gewoon in de koelkast van de teambus lag. Om de avond werd het door de ploegarts van dienst toegediend. En toen het getuigen verhoor er eigenlijk al opzat, kwam Rasmussen ook nog met de naam van Dion van Bommel. Die zou, net als Leinders en hun collega Jan-Paul van Mantgem, valse attesten hebben geschreven voor het gebruik van cortisonen. Pikant, omdat Van Bommel nog altijd werkt bij de ploeg, die nu is omgedoopt tot Blanco en het Michael Rasmussen schone wielrennen propageert. Eerder op de dag had Theo de Rooij, opnieuw, aangegeven niets te hebben geweten van dopingge bruik binnen de ploeg. „Ik hield mij daar verre van." Maar zijn ver haal was alweer wat ongeloof waardiger geworden door de ver klaring van oud-ploegarts Van Mantgem in de ochtend. Die ver telde dat Rasmussen een week voor de Tour van 2007 bijna uit de ploeg was gezet. „Theo belde me dat ik er rekening mee moest houden dat hij vanwege gemiste testen niet zo starten." De Deen ging toch naar Londen, mogelijk na contact tussen de Rabo-ploeg en de UCI en ASO. „Maar ieder een wist hoe het zat. Hij (Rasmus sen) was in juni niet op de plek geweest die hij had aangegeven." Van Mantgem en Rasmussen had den voor de bewuste Tour telefo nisch contact. De vraag 'hoeveel intensieve trainingsuren heb je ge maakt' was volgens Rasmussen codetaal voor 'hoeveel eenheden epo heb je genomen'. „Een uur was duizend eenheden." Rasmus sen gaf na afloop aan nog wel een paar uur te hebben willen spre ken. Hij zag in zijn ooghoek de ad vocaten van Rabobank steeds wit ter wegtrekken. Zijn eigen ver haal leek ook betrouwbaarder van dat van De Rooij. Rasmussen vordert liefst 5,6 mil joen euro, vanwege inkomsten die hij na zijn ontslag in 2007 is misgelopen. Dat hij zelf dertien jaar lang heeft gelogen over do pinggebruik, lachte Rasmussen een beetje weg. „Ook nu in de rechtszaal, waar iedereen onder ede staat, komen de verklaringen niet overeen. Het is aan jullie wie te geloven." Het gerechtshof doet nog voor de zomer uitspraak. door Geert Langendorff MOSKOU - Sneeuwwallen op de sin- telbaan, stroperig kunstgras en slechts een paar duizend toeschou wers op de tribunes van het im mense Luzhniki-stadion. Reclame voor het voetbal was de atmosfeer in het tijdelijke onderkomen van Anzhi Makhachkala niet. Het legde een klamme deken over de ont moeting in de Europa League te gen Newcastle United (0-0). Al houdt de ploeg van trainer Guus Hiddink uitzicht op de kwartfinale. Soms leggen dorre statistieken een diepere laag bloot. Cijfers met betrekking tot Anzhi doen dat ze ker. De club won tot donderdaga vond alle zeven thuisduels in Eu ropees verband. Dat geen van die wedstrijden plaatshadden in An zhi, de hoofdstad van de Russi sche deelrepubliek Dagestan, maar in Moskou geven deze fei ten kleur. Waar bezoekende teams hun glans verliezen in een droevige ambiance, put Anzhi er juist kracht uit Veel went, zo maakte Anzhi de laatste jaren inzichtelijk. Met steun van miljardair Suleyman Ke- rimov kreeg de verarmde regio in eens een kapitale ploeg. Van over de hele wereld kwamen sterren af op salarissen waaraan zelfs Real Madrid en Barcelona niet kunnen tippen. Hiddink kreeg de leiding over het project. De lokale bevol king merkt er weinig van. Alleen als Anzhi thuis speelt, vliegt de se lectie binnen. Door het continue risico op aan slagen duurt hun verblijf niet lan ger dan strikt noodzakelijk. Zodra het laatste fluitsignaal klinkt, ke ren de spelers direct terug naar Moskou, waar ze wonen en trai nen. Althans, als het de Russische competitie betreft. Internationale duels mogen niet in Dagestan worden afgewerkt. De Uefa vindt de situatie daar te onveilig. Anzhi wijkt daarom uit naar Moskou. Een blik in de dug-out vergrootte de absurditeit. Waar de toeschou wers de sporen van een strenge winter op hun gelaat meedroe gen, zagen Hiddink en zijn Neder lands getinte staf er een stuk ge zonder uit. Zongebruind en goed doorvoed; een erfenisje van trai ningskampen in Zuid-Turkije. Sportief gaat het Anzhi voor de wind. Het staat tweede in de Rus sische liga en presteert dit jaar bo ven verwachting in Europa. De internationale rentree verliep tot nu toe gesmeerd. Met spits Sa muel Eto'o als blikvanger dender de Anzhi in de voorrondes over Honved Boedapest, Vitesse en AZ heen. Vervolgens eindigde het team bovenaan groep A, voor Young Boys, Liverpool en Udine- se. Hannover 96 werd uitgescha keld in de knock-outfase. Telkens maakte Anzhi 'op eigen grond' het verschil. Totdat Newcastle donderdag op bezoek kwam. Het ensemble van divers pluimage toonde zich te gen Newcastle voor het eerst niet immuun voor naargeestigheid. Het duel kabbelde voort in één tempo, zonder een noemenswaar dige kans. Eto'o testte kort voor rust de reflexen van doelman Ro bert Elliot. De vervanger van Tim Krul (geblesseerd) duwde de bal 'met moeite over de lat. Meer spek takel leverde het duel vrijwel niet op. Vurnon Anita viel in de twee de helft in bij Newcastle. Europa League, achtste finales, heenwedstrijden: Anzhi Makhachka la-Newcastle United 0-0, Steaua Boe- karest-Chelsea 1-0, VfB Stuttgart-La- zio Roma 0-2, Viktoria Plzen-Fenerba- h^e 0-1, FC Basel-Zenit St. Petersburg 2-0, Benfica-Girondins Bordeaux 1-0, Tottenham Hotspur-lnternazionale 3-0, Levante UD-Rubin Kazan 0-0. Door een doelpuntloos gelijkspel blijft Guus Hiddink met zijn Anzhi in de race in de Europa League.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 32