CULTUUR 31 Joost de Lange presenteert cd Orkest repeteert in het openbaar Filosofisch Café Programma voor Southpark rond Zierik brengt zaterdag de première van het stuk Spirit, 'een tragikomedie in een vitale woonomgeving'. AGENDA VRIJDAG 8 MAART 2013 - Spel met actueel thema door Ali Pankow zierikzee - De titel Spirit noch de naam van de auteur Peg Kehret roept direct herkenning op. „Het stuk is in Nederland nauwelijks gespeeld, maar is in Amerika veel vuldig opgevoerd en het heeft daar ook een toneelprijs gewon nen. Hoewel het stuk dateert uit 1983 is het thema 'ouderenzorg' vooral nu zeer actueel. Het spreekt mij mede vanuit mijn ei gen beroepsmatige verleden zeer aan", zegt regisseur Gabri de Groot. Hij is jarenlang werkzaam geweest in verpleeghuis Cornelia in Zierikzee. Het verhaal speelt zich af in Ame rika, waar net als in Nederland de ouderenzorg volop in beweging is: bijvoorbeeld van grootschalige verzorgingshuizen naar veel klein schaliger woonvormen. „Een aan tal situaties in dit stuk laat zien dat het wonen in dergelijk situa ties ook niet altijd ideaal is. Dat veel ouderen graag de regie over hun eigen leven willen behou den. Of zij in die nieuwe woon vormen meer vrijheid beleven en betere zorg krijgen hangt natuur lijk vooral af van de begeleiders. Die moeten zich dienstbaar op stellen, mee bewegen met de ver anderingen, flexibel zijn. Maar dat is lang niet altijd geval. Die the ma's zitten er allemaal in en een tragikomedie vind ik een leuke, aantrekkelijke manier om ze voor het voetlicht te brengen aldus De Groot. In Spirit verzet Clara Panowski, een van de bewoners van verzor gingshuis 'Happy Hollow' zich stevig tegen de strakke discipline van directeur Miss Monroe. Pa nowski organiseert daarom aller lei activiteiten die niet getole reerd worden door de directeur, zoals pokeren en dansfeestjes. „Het vergt wel wat besef hoe oude mensen zich bewegen", zegt Inge Kooijmans die de rol van Panowski vertolkt. Zij obser veerde de afgelopen tijd dan ook wat bewuster de motoriek van ouderen in haar omgeving. „Maar het is toch vooral een kwestie van het gevoel van trager bewegen dat je moet proberen in je eigen lijf te krijgen. Hoewel de natuur al een beetje zijn werk doet binnen Theatergroep Zierik, hebben we nog lang niet de leeftijd van de personages in dit stuk en ligt er dus ook een mooie uitdaging voor onze grimeurs", aldus Kooijmans. Bij de vrij strakke vormgeving heeft de regisseur gebruik ge maakt van zijn ervaringen vanuit de praktijk. „Natuurlijk heb ik di verse elementen daarin uitver groot, want dat hoort bij een ko medie. Het moet aantrekkelijk zijn om naar te kijken en het is een kwestie van een lach en een traan, die elkaar regelmatig afwis selen." Als themamuziek dwarrelt de compositie 'De Onvoltooide' van Schubert af en toe zachtjes door de voorstelling. Maar soms eisen ook heel andere klanken de aan dacht op. Bijvoorbeeld als Clara Panowki in 'Happy Hollow' met haar medebewoners de boel op stelten zet met hula, hula muziek. Zaterdag 9 maart, MFC, Zierikzee, 20.00 uur. Daar ook te zien op vrij. 15, zat. 16, vrij. 22 en zat. 23 maart. Meer agendanieuws vindt u op onze website. Axel Komedie 'De Bloody Mary', door To- neelverereniging 't Spektakel, De Halle, 20.00 uur Goes Open studio kunstenares Ineke Otte, 's-Heer Elsdorpweg 39, 13.00-17.00 uur Pop in Pak: Steve Conté The Crazy Truth with special guests, 't Beest, 20.30 uur Joost de Lange Rock/Blues Experience, Café De Pompe, 23.00 uur Kruiningen Philippe Ceubels (uitverkocht), Ons Dorphuis, 20.00 uur Middelburg Lezing dr. ir. C. Tiberius (TU Delft) over 'De Europese TomTom Galileo. Het Europese satellietnavigatie systeem', Zeeuwse Bibliotheek, 19.30 uur Cabarestafette met Omar Ahaddag, Jasper van Kuijk en Katinka Polderman, Schouwburg, 20.00 uur Optreden John Coffey, De Spot, 21.00 uur (zaal open) Oostburg De voorstelling Comedy Kitchen in het Ledeltheater is geannuleerd. Terneuzen 'Rigoletto', Staatsopera van Tatarstan, Scheldetheater, 20.00 uur Hand 2 Hand - Kika Benefiet, De Pit, 22.00 uur. Scène tijdens een repetitie voor Spirit, met geheel rechts Inge Kooijmans als Clara Panowski. foto Dirk-Jan Gjeltema goes - De Zeeuwse gitarist Joost de Lange presenteert vanavond met zijn Rock/Blues Experience in café De Pompe in Goes zijn cd Crazy Times. Het is na Outlaw en Change de derde cd van De Lange, die eerder furore maakte met de groep Yes You Did. Op Crazy Ti mes ligt de nadruk op het herken bare geluid uit de jaren zeventig. De Joost de Lange Rock/Blues Ex perience, die verder bestaat uit Ro land Baak (drums), Robbin van de Bor (bas) en Dennis van de Bor (gitaar), verzorgt ook optre dens op 19 april in Bar American in Middelburg en op 8 juni De Pit in Terneuzen. www.joostdelange-rbe.com VLISSINGEN - Film by the Sea houdt bij de komende editie (13-22 sep tember) een proefproject waarbij vrijwilligers in de zorgsector gratis het evenement kunnen bezoeken. Daarmee wordt het idee verwezen lijkt dat directeur Leo Hannewijk vorig jaar november lanceerde. De opzet is dat de inzet van vrij willigers wordt beloond met pun ten ('Luctors'), die worden bijge schreven op een speciale credit card. Eén uur vrijwilligerswerk le vert in de regel één Luctor op, het equivalent van één euro. Het op gebouwde tegoed kan bij Film by the Sea worden gebruikt om kaar ten te kopen. Het festival decla reert de ingewisselde Luctors ver volgens bij de deelnemende zorg instellingen, die op deze manier het evenement sponsoren. Als het proefproject slaagt, is het denkbaar dat het concept in 2014 wordt ingevoerd voor andere vor men van kunst en cultuur in Zee land. Film by the Sea overlegt daarover met belangrijkste cul tuuraanbieders in de provincie. Ook is er volgens het festival al be langstelling uit andere delen van het land en uit Vlaanderen. Het plan wordt dinsdag 12 maart om 16.00 uur gepresenteerd door Hedy d'Ancona, oud-minister van Welzijn, Volksgezondheid en Cul tuur, tijdens een bijeenkomst van het partnernetwerk van Film by the Sea. Andere sprekers zijn Henk Maassen (eindredacteur Me disch Contact), Jan Jonker (Hoog leraar Duurzaam Ondernemen, Radboud Universiteit Nijmegen) en Ed de Vries (branch manager Delta-Zeelandnet Zakelijk). Film by the Sea biedt dit jaar een uitgebreid themaprogramma over zorg en gezondheid, onder de ti tel Care Cure. Het initiatief daar voor komt van Medisch Contact en GGD Zeeland. Ook een groot aantal zorginstellingen in Zeeland is erbij betrokken. Net als vorig jaar, toen Film en Recht het thema was, stelt een commissie met deskundigen een canon samen met de 25 beste films op het gebied van zorg en gezondheid. www.filmbythesea.nl/partner- netwerk/zorg-voor-cultuur.aspx middelburg - Het Zeeuws Orkest houdt zondag van 14.00 tot 17.00 uur een openbare repetitie in de Zeeuwse Concertzaal in Middel burg. Het orkest bereidt zich voor op zijn voorjaarsserie. De concer ten zijn donderdag 14 maart in het Scheldetheater in Terneuzen, 15 maart in de Zeeuwse Concert zaal en 16 maart in theater De My the in Goes. Aanvang: 20.00 uur. middelburg - In de reeks 'Crisis en uitweg' houdt het Filosofisch Café Middelburg morgen een mid dag over Hannah Arendt (1906- 1975)- Nico Out geeft in gesprek met Andrea Hummelen-Ypma de aanzet. Daarna is er een filosofi sche gedachtewisseling waaraan de aanwezigen kunnen bijdragen. De bijeenkomst in Revolution ïoo.oooetc. Gallery in de Lange Noordstraat begint om 15.30 uur. middelburg - Het Middelburgse festival Southpark heeft zijn pro gramma voor zijn tiende editie (zaterdag 22 juni) compleet. Be kend was al de komst van Rigby, ED en hoofdact Miss Montreal. Verder heeft het festival inmid dels Def P Beatbusters, Navaro- ne en de Zeeuwse acts Geert the Chiefs, Jimmy Dumbbell, Stea dy New Sounds en Marsha vastge legd. Spektakelband The Dirty Daddies sluit de dag af. Southpark biedt dit jaar verder onder meer een kinderpark. Vanwege het jubileum is de orga nisatie voor een expositie op zoek naar foto's van vorige edities. De ze kunnen worden gestuurd naar foto@southparkfestival.nl.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 31