ZEELAND 29 met een heleboel vra VRIJDAG 8 MAART 2013 archieffoto's Peter Nicolaï shirt van Hoek. Een paar dagen later brengen Benny Langeraert en Lex de Fe- ijter hem naar Schiphol. „Hij moest een paar stempels halen in Nigeria en zou dan terugkomen", weet Langeraert nog. „Lex en ik hebben hem drieduizend dol lar meegegeven, zodat hij later weer een vliegticket naar Amsterdam kon kopen. We hadden al geregeld dat iemand op de ambassade in Lagos zijn papieren in orde zou maken. Maar dat lukte niet. Hij kreeg ook geen tijdelijk visum. Toen bleek dat hij niet terug kon naar Nederland, veranderde hij een beetje vertelden de mensen op de ambassade ons. Hij werd wat harder." Als Ogali in Engeland het verhaal voor gelegd krijgt, kan hij zijn oren niet geloven. Hier zit een man die een heel ander verhaal in zijn bagage lijkt te heb ben. „Ik kreeg een paar honderd dollar mee naar Nigeria. Hoe moet ik daar een ticket van kopen?" De reactie van Lex de Feijter, een dag later: „Wat een onzin. Drieduizend dollar heb ben we hem gegeven." In restaurant Harvester vertelt Ogali dat hij bijna compleet gek is geworden op de ambassa de in Lagos. „Het was een traumatische erva ring. Ik voelde me als een antilope met hongeri ge leeuwen om me heen. Ik kreeg geen hulp meer. Hoe kun je dat met een speler doen? Toen ik na mijn eerste wedstrijd geblesseerd was kreeg ik een injectie. Want ik moest de volgen de wedstrijd weer spelen. Toen de immigratie dienst me kwam halen, waren er ineens geen mogelijkheden meer. Ik hield me bezig met de sport waar ik van houd, was geen crimineel en zat niemand in de weg. Hier, in Engeland, zou dat nooit kunnen. Dan zegt een club: die blijft hier. En dan blijf je ook." De diepgelovige Ogali kan niet terug naar Zee land, maar belandt via Lagos en Londen in 2002 in Amerika, waar hij van 2002 tot 2010 trainer is van college- en universiteitsteams. Sinds drie jaar is hij terug in Engeland, maar over zijn be roep, leeftijd en privéleven antwoordt hij vaag. De mensen van Hoek hebben er een zootje van gemaakt, zegt hij dan. En: „Ze zijn het aan mij verplicht om het goed te maken." Waarom heeft hij zelf nooit contact gezocht? „Nee, daar had ik geen behoefte aan. In Hoek heb ik best vaak moeten huilen, zo slecht voelde ik me." Hij is nog één keer teruggeweest in het Zeeuws-Vlaamse dorp. „Samen met mijn vrouw. Om wat spullen op te halen." Die dag ontmoet hij supporters en ook Benny Langeraert en Ron Vereggen besluiten hem die middag even op te zoeken. Langeraert: „We kwamen binnen en kregen al snel te horen dat we niets voor hem hadden gedaan." Vereggen: „Dat zei Osmond niet. Dat zei zijn vrouw." Langeraert: „Het sloeg nergens op. Ik was er met een klaar mee en ben weg gegaan. Toch ben ik wel heel benieuwd hoe het nu met hem gaat. Misschien kunnen we hem nog eens terughalen naar Hoek. Dan organiseren we meteen een reü nie met de spelers van toen. Ogali voelt er, ondanks de slechte herinnerin gen, na lang peinzen ook wel wat voor. „Veel mensen wil ik best wel weer een keer zien. En voor een aantal mensen heb ik een paar serieuze vragen." Vervolgens stopt hij wat oude foto's terug in zijn tas en maakt aanstalten om te vertrekken. Gejaagd, onrustig, zo kun je hem wel omschrij ven. Hij moet nu echt weg, want hij heeft nog een afspraak. We maken een foto, schudden han den en dan verdwijnt hij, om de hoek.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 29