Terugbetalen is de gulden regel Geen excuses voor tunneluitspraak Peijs ZEELAND 23 commentaar Verantwoording Motorcross door Walcheren voldoet aan wet m m" Deeltijdstudies HZ scoren goed in keuzegids Dat is de omgekeerde bewijslast die hierop van toepassing is. XI BIJ NADER ftsjXlf N VRIJDAG 8 MAART 2013 De fracties van Pro vinciale Staten heb ben veel financiële ruimte voor hun po litieke werk. Het beschikbare budget wordt al jaren bij lange na niet benut. Bovendien blij ken er gaten te zitten in de ver antwoording van het geld dat wél wordt uitgegeven. Een kwestie van wanbeheer? Dat beeld kan gemakkelijk ont staan. Maar zo ver laten de Sta ten het gelukkig niet komen. Naar aanleiding van onduide lijkheden over uitgaven door Statenlid Gertjan Bouterse do ken de rekenmeesters van de provincie op de bestedingen van alle fracties. Gisteren werd duidelijk dat er voortaan veel striktere regels voor de vergoe dingen gelden. Dit is een goede zaak, maar het vertrouwen is er niet meteen mee terug. Dat komt pas als de Statenleden zonder uitzondering en bij her haling voorbeeldig gedrag to nen bij de besteding van ge meenschapsgeld voor hun poli tieke werk én bij de verant woording van die uitgaven. MIDDELBURG - Het Motorcrosseve- nement door Walcheren is buiten de Ecologische Hoofdstructuur en Natura 2000-gebieden. En om dat het ook buiten milieubescher- mingsgebieden wordt gehouden worden geen natuur- en milieure gels overschreden. Dat antwoordt het college van Gedeputeerde Sta ten op vragen van het Statenlid Leen Harpe van GroenLinks. Over de veiligheidaspecten heeft de organisator overleg gehad met de wegbeheerders en de politie. Overigens gaat die cross in 2013 niet meer door. Er wordt nu geke ken of het evenement in 2014 is te organiseren. MIDDELBURG - Provinciale Staten hebben een comptabele verant woordelijkheid. Dat betekent, legt de Groningse staatsrechtgeleerde Douwe Jan Elzinga uit, dat het provinciebestuur in het uiterste geval bij het Openbaar Ministerie aangifte kan doen van verduiste ring. „Maar daar gaat meestal een andere procedure aan vooraf." Elzinga roept de bonnetjesaffaire (1999) rond toenmalig burgemees ter Bram Peper van Rotterdam in herinnering. Bij de gemeente ont stond twijfel over diverse declara ties en er werd een onderzoek in gesteld. Accountantsbureau KPMG stelde vast dat Peper 64.000 gulden ten onrechte zou hebben gedeclareerd. De burge meester vocht de rapportage en vermeende fraude aan. De recht bank kwam uit op 7500 gulden, die Peper betaalde en waarmee het strafrechtelijk onderzoek ein digde. Uit een vervolgprocedure vloeide voort dat KPMG deels on juiste feiten had gepubliceerd en niet over alle nodige informatie beschikte. Peper werd daarmee ju ridisch volledig gerehabiliteerd. De verschillende procedures zijn verankerd in bestuursregelingen, zegt Elzinga: „Als iemand niet kan of wil terugbetalen, wordt in principe een vordering ingesteld. Het kan ook zijn dat iemand geld gewoon in eigen zak steekt. Dan draait het om de vraag: is hier fraude gepleegd? Een fractie moet nota's kunnen overleggen. Als er maar de geringste vorm van twij fel is of een onderzoek wel écht is verricht, zal het controlerende or gaan (de Staten, griffie of afdeling financiën) een ingebrekestelling sturen." Volgens Elzinga is fraude een uit zondering. „Meestal gaat het in dit soort zaken om een gebrekki ge administratie, een slordige boekhouding. Maar hoe dan ook, als je bedragen niet kunt verant woorden, moet je gewoon terug betalen. Klaar! Dat is de omgekeer de bewijslast die hierop van toe passing is. Het gaat wel om ge meenschapsgeld. In de regeling staat wat bestedingsdoelen zijn voor het fractiebudget en hoe dat moet worden verantwoord. Je mag er bijvoorbeeld geen campag ne mee voeren." Elzinga acht het in dat licht onmogelijk dat de Sta ten besluiten de kwestie Bouterse met de mantel der liefde bedek ken en hem tegemoet komen. „Uitgesloten!" Prof. mr. dr. Douwe Jan Elzinga b r Totaal CDA PvdA WD Christen Unie GroenLinks 436.632 32.826 79.719 109.659 46.052 728 *Waarvan een bedrag van €42.968 in 2009 is teruggestort door de SP-fractie aan de provincie Zeeland 42.308 79.781 26.268 19.291 infographic Donja Odijk bron provincie archieffoto PZC FRACTIEOVERSCHOTTEN PER 31-03-2011 IN EURO'S 1 De fracties in de Staten van Zeeland ontvangen jaarlijks een vergoeding, waaruit ze bijvoorbeeld ondersteuning, adviezen en drukwerk betalen. In de statenperiode 2007-2011 was daarvoor 1,5 miljoen euro beschikbaar. Aan het eind van zo'n statenperiode wordt afgerekend. Niet gebruikt geld, met inbegrip van uitgaven die wat de accountant betreft niet door de beugel kunnen, moeten worden teruggestort in de kas van de provincie. VLISSINGEN - Hbo-deeltijdopleidin- gen van de HZ scoren overwe gend goed in de Keuzegids Deel tijd Duaal, die donderdag ver scheen. Alleen energie- en proces techniek krijgt een onvoldoende. Dat komt vooral omdat het sla gingspercentage van die oplei ding laag ligt. Studenten zijn niet tevreden over toetsing en docen ten, maar deskundigen uiten wel lof over de studie. De deeltijdstudies leraar basison derwijs, human resource manage ment, management economie en recht en bedrijfseconomie scoren goed. Sociaal pedagogische hulp verlening scoort gemiddeld. MIDDELBURG - Het dagelijks provin- ciesbestuur ziet geen aanleiding ex cuses te maken voor de uitspraak van toenmalig commissaris van de koningin Karla Peijs dat de tol van de Westerscheldetunnel de beste bescherming voor Zeeuws-Vlaande- ren is. Na de publicatie van die uitlating in deze krant had Statenlid Johan Robesin van de Partij voor Zee land om die verontschuldiging ge vraagd. Gedeputeerde Staten la ten hem weten dat zij de gewraak te uitspraak niet hebben gedaan en dat het aan Peijs zelf is of ze er een toelichting op wil geven. Volgens GS wilde Peijs verwijzen naar een onderzoek dat de TU Delft in 2009-2011 heeft uitge voerd naar de effecten van de Westerscheldetunnel. Dat stelde dat 'de meeste koopkracht weg vloeit uit het gebied met de sterkst verbeterde bereikbaarheid (Terneuzen e.o.)\ GS menen ook te weten dat Peijs' uitspraak in een bredere context is geplaatst. Opmerkelijk is dat onder de be antwoording van Robesins vra gen twee namen staan: Karla Peijs en drs. J.M.M. Polman. De eerste was al vertrokken op de dag waar op de antwoorden zijn vastge steld: 5 maart. In de productie over bedrijfsonge vallen in de krant van donderdag 7 maart is een vervelende fout ge slopen. In een kadertje bij de pro ductie was een opsomming weer gegeven waarin negen Zeeuwse bedrijfsongevallen waren opgeno men, alle met dodelijke afloop. Ook een ernstig incident in no vember 2012 aan de Herenweg in Aagtekerke stond in het rijtje. Abusievelijk. Een man viel toen door een kunststof dakplaat bij werkzaamheden aan een loods, maar de 20-jarige man heeft de val van vijf meter overleefd. Zbt-.R. LUXE APPARTEMENTEN AAN DE OOSTSINGEL IN GOES STEENDIJK makelaar taxateur o.g.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 23