ligt in het verschiet Tijd voor wisseling wacht in Terneuzen Een truitje breien en lekker met elkaar kletsen ZEEUWS-VLAANDEREN 27 Met de nieuwbouw van Zonne Paneel Zeeland, bouwt Installatie Techniek Zeeland aan de toekomst Micro-omzetters Zuidwest 10 treedt op in Ouwe Kercke De Groene Draak houdt schieting Informatie over 'Elke stap telt' Herinnering laatste afvaart in De Snis 'Big Band Play In' bij Toonbeeld Uitleg social media in De Wingerd door Sheila van Doorsselaer In deze moeilijke economi sche tijden een nieuw be drijf starten of uitbreiden, is best bijzonder. Dat beseft ook Martin Meertens, direc teur van Installatie Techniek Zee land. Het Terneuzense bedrijf ziet de toekomst evenwel zonnig in. Letterlijk, want momenteel wordt gebouwd aan een pand voor hun nieuwe bedrijf; Zonne Paneel Zee land. Meertens (42) en zijn compagnon Francois Dieleman (43) staan aan de wieg van Telecom Security Zeeland en Installatie Techniek Zonne Paneel Zeeland maakt voor de installatie van haar zonne panelen gebruik van micro-omzet- ters, een nieuwe techniek. De meeste panelen worden nu nog onderling gekoppeld. Dat heeft als nadeel dat als er één paneel (door bijvoorbeeld schaduw) min der goed functioneert, de rest óók minder goed werkt. Door gebruik te maken van micro-converters is er van rendementsverlies geen sprake meer. Zeeland, twee bedrijven die voor zowel particulieren als bedrijven al jaren een totaaloplossing bie den op het gebied van installatie techniek. Van branddetectie, in braakpreventie en bellen via inter net tot domotica, klimaatbeheer sing en databekabeling. Nu is er een derde gespecialiseerd bedrijf bijgekomen in de Zeeland Groep; Zonne Paneel Zeeland is totaalle verancier van duurzame zon- ne-systemen. Gisteren is de eer ste paal geslagen van het nieuwe pand aan de Communicatielaan in Terneuzen. Medio juni wordt het pand, inclusief showroom, in gebruik genomen. „We springen met Zonne Paneel Zeeland in op de immer groeiende populariteit van zonne-energie", zegt Meer tens. Hoewel de installatie van zonne panelen al een aantal jaren in de lift zit, vinden Meertens en Diele man nu pas de tijd rijp om deze service aan te bieden. „In tegen stelling tot een paar jaar geleden, vinden wij de kwaliteit en het rendement van de panelen nu goed. Dat komt ook door het unie ke installatiesysteem met mi cro-omzetters wat wij toepassen. Hierdoor wordt het rendements verlies door bijvoorbeeld scha duw aanzienlijk verminderd en is dus het totaalrendement van de panelen veel hoger dan panelen die op de traditionele manier geïn stalleerd zijn." Met de immer stijgende ener gie-prijzen wordt het volgens Meertens steeds interessanter te investeren in zonnepanelen op het dak. „Zonnepanelen leveren meer rendement op dan rente op je spaarrekening. Heb je eenmaal zonnepanelen, dan kun je al van af maand één je energie-voor- schot met zestig euro verlagen. Door de subsidies voor particulie ren en de investeringsaftrek voor bedrijven, is ook de aankoop en installatie erg aantrekkelijk." Via de website van Zonne Paneel Zee land kan, door het invoeren van onder meer de gezinssamenstel ling, een online offerte worden aangevraagd, die binnen twee mi nuten in de mail zit. Meertens: „Zo kan iedereen zien of een in vestering in zonnepanelen loont. En heb je eenmaal zonnepanelen, dan kun je via je persoonlijke do mein op internet op elk moment van de dag je opbrengst zien." De Zeeland Groep telt nu 27 me dewerkers. Door de specialisatie op het gebied van zonnepanelen komen er in de nabije toekomst vier full time banen bij. De nieu we medewerkers krijgen intern een specialistische opleiding. www.zonnepaneelzeeland.nl De micro-converter zoals die onder het paneel wordt gemonteerd. door Raymond de Frel en Wout Bareman TERNEUZEN - Het is tijd voor nieuw beleid in Terneuzen. En daar horen ook nieuwe, frisse bestuurders bij. CDA-fractievoorzitter Henk Sier- sema - zelf zestiger - geeft het goe de voorbeeld. Hij treedt volgend voorjaar na de raadsverkiezingen terug. Of hij nog wel op de kandi datenlijst terugkeert, beslist hij la ter. Siersema vindt dat andere lang- zittende bestuurders zijn besluit zouden moeten volgen. „Er zitten mensen al meer dan dertig jaar op het pluche, in de raad en in het college. Raadsleden van in de zeventig zouden toch ook plaats moeten maken voor jong bloed. Iedereen moet het natuurlijk zelf weten, maar de situatie in Terneu zen vraagt wel om een andere aan pak. En daar kan jong talent een belangrijke bijdrage aan leveren." Binnen het CDA, maar ook bij an dere partijen is dat talent voorhan den. „Nieuwkomers hebben zo goed als zeker een andere kijk op de regio en op grote projecten." Siersema spuit zijn hartekreet in de marge van de slepende discus sie over projecten als de Kop van de Noordstraat, de Veerhaven, Nieuwstraat-zuid en Kenne- dylaan-west. „Dat soort plannen moet voortaan niet alleen worden getoetst op financiële haalbaar heid, maar vooral op de mogelijk heden. Penningmeester Van Schaik wil overal de hoofdprijs binnenhalen. Dat maakt het voor ondernemers moeilijk." De CD A-er wil op korte termijn een fundamentele discussie over nieuw beleid. „Het is van essen tieel belang dat de gemeente niet langer als ondernemer met die projecten omspringt, helaas vaak met een kruideniersmentaliteit, maar vooral faciliteert." Het enige project met een kans van slagen is op dit moment, vol gens Siersema, Kennedylaan- west. Hij waarschuwt wel: „Als we merken dat dat plan de Noord straat leegzuigt, dan zullen we ons daar zeker fel tegen verzet ten." door Wilma Valk SCHOONDIJKE - Breien is weer in. Vanuit Amerika is het fenomeen wildbreien overgewaaid naar Ne derland, maar ook het ouderwetse breiwerk - truien, sokken en sjaals - is helemaal terug. Het was voor Lilian de Wever (An- bo) en Suus Seen (van de Soos) re den een breicafé op te zetten in het soosgebouw in Schoondijke. Lilian: „Overal in Nederland zijn onder het motto 'blij dat ik brei' clubjes opgericht, dus waarom niet in Schoondijke." Op een in loopavond meldden zich negen vrouwen en later kwamen er nog tien bij. „De animo was zo groot, dat we nu ook al op maandagmid dag samen breien, want niet alle ouderen willen in de late avond nog op pad. Trouwens, er zit ook een aantal twintigers tussen onze breisters. Het is echt geen oude- renclubje." De vrouwen wisselen tips en trucs uit, brengen wol in en brei- en haaknaalden en pra ten vooral gezellig bij. Hulp krijgt Lilian van Suus Seen: „Tijdens de winteravonden viel ik steeds in slaap bij de televisie. Breien hield me wakker." Gevorderde Isabel Datthijn, breit met eigen gespon nen wol: „Ik heb al een keer mijn spinnewiel meegebracht. Die avond heb ik heel wat meters ge maakt." Voorlopig is het breicafé iedere tweede donderdag om 19 uur open en zoals het er nu uit ziet, iedere maandag om 14 uur. TERNEUZEN De maritieme volkszang groep Zuidwest 10 treedt za terdagavond op in d'Ouwe Kercke in de Noordstraat in Terneuzen. Ter gelegenheid daarvan wordt in het restau rant een VOC.-menu gere serveerd. Zuidwest 10 brengt zeemansliedjes en maritieme volksliedjes. Aanvang: 19.00 uur. DRIEWEGEN Schuttersvereniging De Groene Draak houdt zondag een schieting op de liggende wip in café Nieuwlandse Molen aan de Hoofdplaatse- weg 8 in Driewegen. De schieting met vizier - om een palingbon van het Bier- vlietse palinghuis De Baron - begint om 15.00 uur. Inleg deelnemers is 3,50 euro. ZAAMSLAG Begin april start voor de der de keer het wandelproject 'Elke stap telt'. Dit jaar zijn Axel, Zaamslag en Sas van Gent aan de beurt. In die plaatsen zijn infobijeenkom- sten op 14 maart (Zaamslag, Stropievat, 10.30 uur), 19 maart (Axel, De Halle, 9.30 uur) en 25 maart (Sas van Gent, De Statie, 13.30 uur). OSSENISSE Op vrijdag 15 maart is het tien jaar geleden dat de laat ste veerboot vanaf Perkpol- der naar Kruiningen voer. Daarom wordt in herberg De Snis een bijeenkomst ge houden. Onder andere de groep Champagne Charlie is te gast. Kaarten kosten 10 eu ro en zijn telefonisch te be stellen via: 0114-681946. TERNEUZEN De Zeeuwse afdeling van de KNMF houdt zondag samen met de Big Band van de Zeeuwse Muziekschool en Toonbeeld een 'Big Band Play In'. Onder leiding van Han Flintrop repeteren le den van big bands. Vanaf 16.30 uur geven ze een con cert in het gebouw van Toonbeeld in Terneuzen. TERNEUZEN Altijd al meer willen weten van social media? De Hobby Computer Club Zeeland houdt donderdag 14 maart om 19.30 uur een inloop avond. Tijdens deze bijeen komst worden de basisprin cipes van social media uitge legd. De inloopavond vindt plaats in De Wingerd aan de Leeuwenlaan in Terneuzen. Breien, kletsen en tips en trucjes uitwisselen op de breiclub, foto Peter Nicolai

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 69