Arbeidsinspectie wil snel getuigen horen Energie opwekken op maat Geen compensatie buffet ZEELAND 23 Begin werk getij' Rammegors Ranglijstjes commentaar DONDERDAG 7 MAART 2013 Afgeschermd door een zeildoek vechten hulpverleners vergeefs voor het leven van het slachtoffer van het kraanongeluk, foto Henk Postma door Edith Ramakers OOST-SOUBURG - „Het klinkt als een heel naar ongeluk", zegt een woordvoerster van de inspectie Sociale Zaken en Werkgelegen heid, in de volksmond de Arbeids- inpectie, nadat ze het verhaal hoorde van het trieste bedrijfson geval in Oost-Souburg. Een inspecteur van diezelfde Ar beidsinspectie werd ter plekke geïnformeerd over het bedrijfson geval. Dat moet ook bij ongeval door Jan van Ommen OEN HAAG/KRUININGEN - Huisman Horeca BV heeft geen recht op schadegeld na het opheffen van de veerdienst Kruiningen-Perkpolder. Dat stelt de Raad van State in een uitspraak. Immers, Huisman heeft in 1992 een contract met de provincie Zeeland gesloten voor het runnen van een cafetaria op de veerboot Kruiningen-Perkpolder. Dat con tract gold tot de opening van de Westerscheldetunnel. De Raad van State stelt vast dat Huisman Horeca niet alleen van de aanleg van de tunnel had kun- len waarbij iemand overleden is. De werkgever is meldingsplichtig. De Arbeidsinspectie ziet erop toe dat er veilig gewerkt kan worden door werknemers en of het werk klimaat gezond is. Bij een ongeval moet er bijvoorbeeld met getui gen en medewerkers gepraat wor den om in te kunnen schatten hoe het ongeluk heeft kunnen ge beuren. Maar ook wordt gekeken of de apparatuur die gebruikt is, wel deugdelijk is De inspecteur noteert öf het onge- nen weten, het stond zelfs expli ciet in het contract met de provin cie Zeeland. Schadegeld, of in dit gevalnadeel- compensatie, wordt in principe al leen uitgekeerd als een onderne mer een bepaalde ontwikkeling, zoals de aanleg van de Wester scheldetunnel, niet had kunnen voorzien. Zo ja, dan is dat voor ri sico van de ondernemer. Huisman Horeca stelde dat het be drijf al in 1992 met de cafetaria op de boot was begonnen en dat het besluit om de tunnel aan te leg gen pas in 1995 is genomen. De Raad van State wijst evenwel op het contract dat Huisman heeft ondertekend en waarin val kon gebeuren door een onge lukkige samenloop van omstan digheden öf dat er iemand nalatig is geweest. Dat kan gelden voor de werkgever en de werknemer. De Arbeidsinspectie mag een be drijf een boete geven als het nala tig is geweest. Maar soms worden de onderzoeksresultaten doorge stuurd naar het Openbaar Ministe rie. Het OM heeft andere midde len, zoals het overgaan tot vervol ging van een bedrijf. De woord voerster van de Arbeidsinspectie staat dat de exploitatieovereen komst in ieder geval wordt beëin digd als de tunnel in gebruik wordt genomen en de veerdienst gestaakt. Kortom, Huisman had het kunnen weten en had na 1992 ruim tien jaar de tijd om alterna tieve inkomstenbronnen aan te boren, aldus de Raad van State. Overigens vaart de oude veerboot die ooit op het traject Kruinin gen-Perkpolder voer, ergens in Gambia rond, waarschijnlijk met de cafetaria-inventaris van horeca ondernemers Jan en Hein Huis man. Ook daarvoor hebben de broers geen vergoeding gekregen, zo werd voor de Raad van State aangevoerd. verwijst naar het onderzoek bij Oiltanking Terneuzen dat is afge rond. In oktober 2012 kwamen bij het opslagbedrijf twee Poolse werknemers om toen ze werkten aan nieuwe olietanks. Ze kwa men terecht onder een partij sta len platen. Het OM in Middelburg bekijkt het dossier van de inspec tie en beoordeelt of er meer on derzoek naar de toedracht van het ongeval nodig is. De officier van justitie beslist spoedig of hij wel of niet tot vervolging overgaat. SINT PHILIPSLAND - Rijkswaterstaat begint vandaag met het verwijde ren van bomen en struiken aan de Krabbenkreekdam bij Ramme gors. Hiermee starten de werk zaamheden om het getij in het Rammegors terug te brengen en schorren en slikken in dit gebied te herstellen. Daar wordt een om leiding voor het autoverkeer aan gelegd. In opdracht van Rijkswaterstaat bouwt Van Oord Nederland B.V. een afsluitbaar doorlaatmiddel in de Krabbenkreekdam dat de ver binding met de Oosterschelde her stelt. Donderdag 14 maart wordt een informatiebijeenkomst in De Wimpel in Sint Philipsland ge houden. Die begint om 19.00 uur. Staatssecretaris Sander Dekker van Onderwijs heeft besloten de ge middelde resultaten van toetsen als die van het Cito, openbaar te maken. Deze toetsen zijn in de eerste plaats bedoeld om te kunnen bepalen op welke school kinderen uit groep 8 van het basisonderwijs hun opleiding voort kunnen zetten. Het besluit van de staatssecreta ris heeft onmiddellijk tot een storm van protest uit de onder wijswereld geleid. De scholen willen geen ranglijstjescultuur. Ook de politiek bemoeit zich er mee. Zo pleit het PvdA-Ka- merlid Loes Ypma er voor niet alleen de gemiddelde resulta ten van de toetsen bekend te maken, maar ook wat scholen doen tegen pesten en aan cul tuureducatie en techniek. De Pavlov-reactie van de scho len lijkt - zeker in Zeeland - overbodig. Natuurlijk sturen ouders hun kinderen graag naar de beste school, maar in deze provincie zijn ze al blij als er een school in de buurt is. GOES - De Zeeuwse Milieufederatie (ZMf) houdt een informatiebijeen komst voor iedereen die met loka le energie-opwekking aan de slag wil gaan. Daarvoor heeft de ZMf een Zeeuws servicepunt opge werkt dat HIER (opgewekt) heet. De eerste bijeenkomst wordt maan dagavond 11 maart gehouden in het Stadkantoor in Goes en begint om 19.30 uur. Rond 22.00 uur is de bijeenkomst afgelopen. Het belangrijkste doel van de avond is om mensen die duurza me ideeën hebben voor energieop wekking- in-de-buurt verder op weg te helpen en om hen met el kaar in contact te brengen. „We willen mensen bij elkaar brengen, die bezig zijn om samen met anderen gezamenlijk energie te besparen of op te wekken. Dat klinkt misschien wat vaag maar ei genlijk is het heel simpel. Samen aan de slag met energie. Dus bij voorbeeld door met je buren aan de slag te gaan met energiebespa ring of om samen voordelig zon nepanelen in te kopen of door te investeren in zonnepanelen bij de school. Alles is mogelijk", legt Me lissa Ernst van de ZMf uit. Met voorbeelden uit de praktijk zal de avond invulling krijgen. Er zijn drie workshops en enkele pre sentaties van bestaande ener gie-initiatieven. Ook zullen ervaringsdeskundigen uitleg geven over lokale ener gie-opwekking. Aanmelden kan via www.zmf.nl of per telefoon: 0113-230075.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 65