Landtong in Veerse Meer wordt vogeleilandje Steun voor behoud gevels Terneuzen WALCHEREN 27 lip» Het kale schelpeneilandje wordt bij uitstek geschikt voor vogels die in kolonies broeden. Controles in Goes Concert Woodworks Genealogie-avond Proefconcert Rally moet toets doen Gren Bart ley DONDERDAG 7 MAART 2013 1 11 v** - -W. Een kraan van aannemingsbedrijf De Jonge uit 's-Heer Abtskerke graaft een sleuf, zodat de landtong bij Kwistenburg, ten oosten van Wolphaartsdijk, een eidandje wordt. Kustvogels kunnen er over een poosje in kolonies broeden, foto Willem Mieras door Mieke van der Jagt WOLPHAARTSDIJK - Aannemersbe drijf De Jonge uit 's-Heer Abtsker ke is in opdracht van Natuurmo numenten begonnen om een landtong bij Kwistenburg om te vormen tot een vogeleiland. Met een kraan wordt een meter of tien van de grond tussen de oever en de landtong weggeschraapt, zo dat er een eilandje overblijft. Dat zal ongeveer 400 vierkante meter meten en deze week nog wordt er een flinke laag schelpen op aange bracht. Volgens André Hannewijk van Na tuurmonumenten liep het aantal broedgevallen op de landtong de laatste jaren nogal achteruit. „Dat kwam enerzijds doordat het tij is teruggekeerd in het Veerse Meer maar ook doordat rundvee dat er is ingeschaard, broedvogels van tijd tot tijd stoort. Nu het een ei landje is, zullen de runderen daar meestal wegblijven." Het eilandje zal een inrichting krijgen die helemaal is toegesne den op de geringe wensen van kustbroedvogels als kluten, plevie ren, sternen, visdiefjes en kok meeuwen. Dat betekent kaal met schelpen, zodat begroeiing niet zo snel een kans krijgt. Hannewijk: „Veel broedgebieden in Zeeland zijn ongeschikt geworden als broedplaats voor dit soort rode lijst vogels. Met dergelijke ingre pen willen we stabiele voorzienin- gen bieden die vooral vogels die in kolonies broeden, nodig heb ben." Precies op de plaats waar Kwis tenburg een hoek maakt, aan de binnenkant van de Veerse Meer- dijk, komt een trap naar bóven, die ook aansluit op het nieuwe binnendijkse fietspad tussen Goes en Wolphaartsdijk. Bovenop de dijk komt een kijkscherm van ongeveer 1,30 meter hoog. Zonder de broedende vogels op stang te jagen, kunnen liefhebbers hun broedgedrag volgen. Ook buiten het broedseizoen kan het achter het scherm spannend worden, want het eiland fungeert ook als hoogwatervluchtplaats. Als het heel warm is en de runde ren kunnen in de verleiding ra ken om door het water een kijkje te gaan nemen, zal een ruim vee- weringsscherm om het eiland worden geplaatst. De ingrepen zijn mogelijk ge maakt door een gift uit het Ys- ke-Walther fonds, dat via de koe pelstichting Ars Donandi (de kunst van het geven) geld beschik baar stelt voor initiatieven op het gebied van natuur en landschap. door Raymond de Frel TERNEUZEN - De gemeente Terneu zen en woonstichting Clavis moe ten zo snel mogelijk onderzoeken of de verpauperde panden in Nieuwstraat-Zuid in Terneuzen nog van de ondergang zijn te redden. Zo niet, dan hopen veel inwoners en ondernemers dat toch in elk ge val de negentiende eeuwse gevel rij kan worden behouden. Die boodschap kreeg wethouder Frank van Hulle dinsdagavond mee tijdens een extra vergadering van de Wijkraad Binnenstad. De inwoners en ondernemers mochten hun zegje doen over een tijdelijke invulling van de Kop van de Noordstraat (wens: een verhard plein) en het zuidelijke deel van de Nieuwstraat. Daar zouden zorgappartementen ko men op de plaats van zes verpau perde horecapanden, maar zor gaanbieder Het Gors heeft on langs de stekker uit dit plan ge trokken. Ondernemer Rein van Glansbeek nam tijdens de vergadering het voortouw met een pleidooi om de panden (eigendom van de ge meente en Clavis) te behouden en in te richten als een broed plaats voor jonge ondernemers. GOES Goes controleert deze maand extra op parkeren op gehandi captenparkeerplaatsen, fietsen in de binnenstad en de regels voor hondenbezitters. Bij de ge handicaptenparkeerplaats wordt gekeken naar de geldig heid van de parkeerkaart. RITTHEM De Zeeuwse band Woodworks treedt vrijdag 8 maart op in het Dorpshuis in Ritthem. De drie mansband speelt akoestische rock- en Ierse folkmuziek. Het concert begint om 20.30 uur. Entree bedraagt 8 euro en de deur is open vanaf 20.00 uur. VLISSINGEN HCClZeeland houdt vanavond een thema-avond over genealo gie is in wijkcentrum Open Hof, Alexander Gogelweg in Vlissingen en duurt van 19.30 tot 22.00 uur. De betekenis van bidprentjes voor genealogisch onderzoek komt aan de orde. VLISSINGEN De muziekverenigingen ONDA uit Nieuw- en St. Joosland, Euphonia uit Goes en Excelsior uit Kloetinge geven zaterdag 9 maart een try outconcert in Ter Reede te Vlissingen. Aan vang is 19.30 uur en de toegang is gratis. TERNEUZEN Gedeputeerde Staten staan niet onwelwillend tegen een derde editie van de RIB Rally op de Westerschelde. De start van de snelle botenrace is voorzien in de Put van Terneuzen (voor de Scheldeboulevard). De RIB Ral ly is op zondag 7 oktober. VLISSINGEN Greh Bartley treedt zaterdag 9 maart op in strandpaviljoen Panta Rhei in Vlissingen. Aan vang 21.30 uur en de toegang is gratis. Deze Engelse singer song writer word gerekend tot de top van de akoestische gita risten in Engeland.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 25