Vrees voor terugval VERDIEPING 9 WOENSDAG 6 MAART 2013 Met zijn dochters Rosa (rechts) en Maria, februari 2013 foto EPA Chavez in het openbaar na chemo kuren, september 2011 foto AFP Een jonge Chavez komt vrij na gra tie, maart 1994 foto AFP foto Hollandse Hoogte CARACAS - In diverse Latijns-Ame rikaanse en Caribische hoofdste den wordt nu gevreesd voor eco nomische terugval. De overleden president Chavez gebruikte de enorme olievoorraad van zijn land voor politieke doeleinden door de olie tegen enorme kortin gen aan te bieden aan zijn buren. Hij wilde de invloed van de VS te rugdringen en zijn Bolivariaanse Revolutie verspreiden. Ook in om ringende gebieden moest de kern van zijn ideologie opgang doen, vond de president: er moest meer democratie komen op lokaal ni veau, de staat moest socialistisch zijn, natuurlijke rijkdommen moesten van iedereen zijn, cor ruptie diende scherp te worden bestreden. Voor de landen die profiteerden, was de hulp niet zelden een red dingsboei. De lijst van naties die de Venezolaanse tankers tegen ge reduceerd tarief zagen lossen is lang. Een aantal van de belangrijk ste afnemers: Cuba, Bolivia, Nica ragua, Haïti, de Dominicaanse Re publiek. Zelfs Syrië schijnt vol gens olie-experts dit jaar twee keer bezoek te hebben gehad van een Venezolaans schip dat 700.000 vaten olie kan vervoeren. Na orkaan Katrina is Chavez ook op grote schaal brandstof gaan le veren aan inwoners van Amerika die onder het bestaansminimum zitten. Het was in zijn ogen een manier om het rijke Washington te vernederen. Exacte cijfers zijn niet te geven, maar schattingen over het totale bedrag dat niet in de Venezolaanse schatkist terecht kwam, variëren van 40 tot 70 mil jard euro. In Nicaragua kan dank zij de hulp de linkse president Daniel Ortega in het zadel blij ven. Als het Venezolaanse goud wegvalt, ontstaat op de begroting van een ander land, de Domini caanse Republiek, een gat van 450 miljoen euro. indrukwekkende cijfers wijzen sinds zijn aantreden: er gaan 50 procent meer kinderen naar school, het aantal mensen dat on der de armoedegrens leeft, is ge halveerd. Daarnaast zijn er twaalf keer zoveel artsen aan het werk als vóór 1999. Als gevolg daarvan worden Venezolanen ouder en is de babysterfte met 25 procent af genomen. Naast dit goede nieuws is er een keerzijde die niet makkelijk is recht te praten in een talkshow. Het aantal moorden is verdrievou digd. 80 tot 90 procent hiervan wordt nooit opgelost. Volgens The International Herald Tribune kwa men er sinds Chavez aan de macht kwam ruim 124.000 Vene zolanen om het leven door onder ling geweld en criminaliteit. Ter vergelijking: in het door oorlog ge plaagde Irak zouden sinds 2003 'slechts' 116.000 burgers zijn om gekomen. Ondanks de bestrijding van armoede leven veel Venezola nen nog in erbarmelijke omstan digheden. Gecombineerd met de toegenomen drugshandel en ver spreiding van vuurwapens onder hen die zich willen beschermen, wordt dit aangevoerd als reden voor het geweld. Andere kritiekpunten: het bou wen van huizen stokt (er is een te kort van 2 miljoen woningen) en er wordt geklaagd dat de Cubaan se artsen te weinig 'echte genees kunde' praktiseren. Ze zouden vooral goed zijn in preventie. Dan is er nog de levensader van Venezuela: olie. Dankzij de hoge prijs op de internationale markt zijn de inkomsten navenant. Maar die hadden een stuk hoger kun nen zijn als niet jaar in jaar uit was afgezien van broodnodige ver nieuwing van olie-installaties. De genationaliseerde en inefficiënte olie-industrie heeft installaties verwaarloosd en laat nieuwe vel den onontgonnen. Deze tekortkomingen hadden vol gens Chavez op de een of andere manier met de duivelse yankee te maken. En met de joden. Gelijk een grote vriend van hem, de om streden Iraanse president Ahmadi- nejad, was Chavez niet te beroerd ook hen voor wereldse ellende verantwoordelijk te stellen. Nu Chavez er niet meer is, zullen ra biate tegenstanders - die zeggen dat hij nu nóg meer zwavel aan het happen is - graag spreken van een tijd om 'terug te keren'. Zo makkelijk gaat dat niet. De ge schiedenis leert dat ook dode visi onairs, als je de president zo mag noemen, een land nog lang in hun greep kunnen houden. Daar naast heeft het fenomeen Chavez zoveel overhoop gehaald, dat een weg terug moeilijk lijkt. Arme Ve nezolanen laten zich hun Coman- dante niet zomaar afpakken, dood of levend. HUGO RAFAEL CHAVEZ FRi'AS Hugo Rafael Chavez Frias wordt op 28 juli 1954, in Sabaneta, in het westen van Venezuela, gebo ren. Zijn beide ouders zijn onderwijzer. Met zes kinderen (allemaal jon gens) hebben ze het niet breed. Tussen zijn 16e en 21e levensjaar zit Chavez op een militaire acade mie die hij met succes doorloopt. Zijn docenten vinden hem wel on gedisciplineerd. Na zijn studie gaat hij het leger in en schopt hij het tot luitenant-kolonel. In de loop der jaren gaat hij het Ve nezolaanse leger minachten, om dat het in zijn ogen een werktuig is van een corrupte regering. In 1992 kan Chavez het niet meer aanzien. Met andere officieren wil hij een coup plegen. De staats greep mislukt; er vallen veertien doden. Bij zijn overgave mag de couplei- der één minuut het volk via de tv toespreken. Chavez bedankt zijn troepen en zegt ook dat hij 'voor nu' heeft gefaald. De arme Venezo lanen sluiten hem in hun harten omdat hij spreekt over hun lijden en dat hij daar iets aan wilde doen. In 1994 krijgt Chavez gratie waar na hij zich op de politiek stort Hij voert gesprekken met Fidel Cas tro. De Cubaan is 'als een vader* voor hem, zegt Chavez. Eind 1998 wordt Chavez met 56 procent van de stemmen gekozen tot president Hij wordt nog drie keer herkozen. In 2011 blijkt hij aan kanker te lijden, er volgen di verse behandelingen in Cuba. Chavez is twee keer getrouwd ge weest, heeft drie dochters en een zoon.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 9