j 44 Voor u, die net als Bolivar streed voor vrijheid van zijn volk. Voor u, ware vrijheidsstrijder 44 Als hij bedrijven nationaliseert is het ok. Bush wordt socialist! Gaat het nog, kameraad Bush? 44 Je bent een clown! Win liever stemmen met het inlossen van je eigen beloftes - 8 VERDIEPING CHAVEZ Arme Venezolanen rouwen om de dood van 'hun' president. Hugo Chavez heeft in veertien jaar tijd een enorm stempel gedrukt op zijn land. Hij zette zich af tegen de VS, besproeide zijn buurlanden met oliedollars en was de talkshowhost die urenlang oreerde over zijn revolutie en het weer. We zijn weer in Venezuela, godzijdank. Ik ben dankbaar voor mijn geliefde land Comandante Chavez overhandigt Robert Mugabe (dictator van Zimbabwe) een zwaard. 2004 Chavez constateert dat het een groot verschil is welke president oliebedrijven nationaliseert, 2008 Chavez tegen president Barack Obama, nadat die zijn banden met Cuba en Iran bekritiseerde. 2011 Terug uit Cuba na operaties die zijn kanker moesten genezen, 2013 door John Jas Zijn grootste hobby was het bloed on der de nagels van Amerikanen ha len. Op het spreek gestoelte in het ge bouw van de VN in New York zei hij ooit tegen over een voltallige Algemene Ver gadering: „Het ruikt hier nog naar zwavel." Met genoegen betitelde hij president George Bush in die tijd als satan. En wie had de dag voor hem op hetzelfde podium ge staan? Juist. Aan de VS klopte volgens wijlen Hugo Chavez (1954-2013) echt niets. Het was een monsterlijke staat die 'zijn' Latijns-Amerika do mineerde en leegzoog. Geen bete re tegenstander denkbaar. Goed voor binnenlands én buitenlands gebruik. Sinds hij op het toneel verscheen als president kende Ve nezuela globaal genomen twee kampen: de Chavistas en de an- ti-Chavistas. El Comandante, zoals hij ook wordt genoemd vanwege zijn mi litaire achtergrond, veranderde zijn land van een staat waarin tientallen jaren beloofd werd iets te doen aan grenzeloze armoede, naar een staat van eerlijker delen. „Van het ultra-kapitalisme gaan we nu het socialisme tegemoet", vertelde hij. Tijdens dat eerlijker delen moest het land wel genoegen nemen met verheerlijking van 'Hugo de Grote' en zijn Bolivariaanse Revo lutie, de omwenteling naar een so cialistische staat, in de geest van die beroemde vrijheidsstrijder Si mon Bolivar. Om zijn doel te be reiken 'kluste' de president bij: als talkshowhost op tv Allo Presiden te) prees hij zijn voorbeelden Che Guevara en Fidel Castro. Maar dat ging hand in hand met huis-tuin en-keukentips, huwelijksadvie zen en zelfs praatjes over het weer. Noem hem maar de Venezo laanse Oprah, maar dan met poli tieke macht en tientallen miljar den dollars om te gebruiken voor zijn idealen. Decennialang waren de voorde len van het zwarte goud - alleen Saudi-Arabië evenaart Venezuela - slechts beschikbaar voor een kleine elite. In heel Zuid-Amerika zijn de verschillen tussen arm en rijk extreem groot, maar met de wetenschap dat dagelijks miljoe nen vaten olie worden opge pompt, voelde de situatie in Vene zuela extra schrijnend. De joyeuze Chavez maakte daar een eind aan. Met grootse gebaren werd een fors deel van het geld in gezet voor huizenbouw, betere ge zondheidszorg, onderwijs. En soms werd het gewoon uitge deeld aan de armen. Critici spre ken van het omkopen van zijn volk, aanhangers krijgen er geen genoeg van op te wijzen dat hij drie keer democratisch en zonder onregelmatigheden is herkozen. Miljoenen Venezolanen adoreren Chavez omdat zij zoiets 'simpels' aan hem te danken hebben als een goede behandeling van een beenbreuk of een ooginfectie, die voor een arme Venezolaan nog niet zo heel lang geleden makke lijk tot invaliditeit leidden omdat goede zorg ontbrak. Hoe Chavez dat precies deed? Door een deal te sluiten met Cas tro. Tienduizenden Cubaanse art sen werken al sinds jaren in Vene zuela. Havana krijgt daarvoor enorme kortingen op aardolie. Tot 60 procent. Volgens schattin gen gaan er dagelijks 90.000 va ten Venezolaanse olie richting Cu ba. De artsen helpen ook bij het op zetten van andere voorzieningen in sloppenwijken. Chavez kan op

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 8