Het is wachten op de volgende biecht Geld en Nederlandse moslimjeugd naar Syrië IN HET NIEUWS 3 Commissie bezocht Merthe in onderzoek rellen Haren Man hield zich dood om celstraf te voorkomen Lenteweer bijna weer voorbij Voor sommigen ben ik een slechterik, maar ik krijg ook heel leuke reacties DONDERDAG 7 MAART 2013 Jans Koerts: voormalig Ne derlands kam pioen beken de tijdens De Avondetappe dat hij tijdens zijn carrière vijfjaar epo en testoste ron heeft ge bruikt. Thomas Dek ker: fietste bij Lotto toen hij vlak voor de Tour van 2009 hoorde dat er in 2007 (toen hij voor Rabo reed) epo was ge vonden in zijn urine. Danny Nelis- sen: voormali ge prof beken de in januari van dit jaar dat hij als Ra- bobank-ren- ner in 1996 en 1997 do ping heeft ge bruikt. Werkt bij Eurosport. Mare Lotz: be kende in ja nuari dat hij bij Rabo do ping gebruik te. In 2005 werd Lotz al geschorst na dat in zijn ap partement epo was ge vonden. Rudie Kemna: ploegleider van Argos-Shi- mano beken de in januari dat hij in 2003 als ren ner van Bank giroloterij ver boden midde len heeft ge bruikt. Steven de Jongh: beken de als ploeg leider van Team Sky dat hij als prof eni ge tijd epo ge bruikte. De Jongh werd ontslagen en werkt nu voor Saxo Bank. Michael Boo- gerd: kopstuk van de opge doekte Rabo- bank-ploeg bekende giste ren dat hij bijna zijn vol ledige profcar rière verbo den middelen gebruikte, foto's ANP Steven Rooks, Maarten Du- crot en Peter Winnen: het genoemde trio bekende dopingge- bruik tijdens een uitzen ding van Re porter in 2000. bekentenis wordt aangevallen, zit je in een achtbaan van emoties." Of nu een last van Boogerds schouders is gevallen, durft Nelis- sen niet te zeggen. „Ik kan niet in Michaels hoofd kijken. Zelf was ik helemaal niet opgelucht. Ik wilde het vertellen, omdat ik dacht dat de tijd er rijp voor was. Ik zou het opnieuw zo doen. De negatieve reacties neem ik op de koop toe." Of mensen hem anders zijn gaan bejegenen sinds hij als dopingzon- daar door het leven gaat? Nelissen krijgt er weinig grip op. „Ik voel soms dat er naar me wordt geke ken, maar wat mensen echt den- Danny Nelissen, ex-renner ken weet je niet. Voor sommigen ben ik een slechterik, maar ik krijg ook heel leuke reacties. Laatst kwam er in een restaurant een man naar mijn tafeltje om me te bedanken voor wat ik had ge daan." Dat een dopingbiecht veel teweeg brengt, ervoer ook Rudie Kemna. De ploegleider van Argos-Shima- no bekende onlangs in een inter view dat hij als renner verboden middelen heeft gebruikt. Een boodschap die zijn dorpsgenoten in Deurningen in vertwijfeling bracht, zegt Kemna. „Iedereen in Deurningen kent me. Dan is het vreemd als mensen anders gaan reageren. Sommigen zwaaiden nog wel, maar liepen dan snel ver der. Omdat ik mezelf niet wil ver stoppen, maar juist mijn verhaal wil doen, heb ik met carnaval een statement gemaakt. Met een dok- tersjas en een bordje met de tekst 'epolonaise' ben ik gaan stappen. Ik wilde daarmee laten zien: 'Als jullie willen praten: hier ben ik'. Het gevolg was dat ik nauwelijks carnaval heb kunnen vieren en al leen maar gesprekken heb ge voerd." BREDA - Terwijl zijn voormalige maatje Michael Boogerd gisteren eindelijk toegaf wat iedereen in feite allang wist, leidde Erik Dek ker Team Blanco (het voormalige Rabobank) naar de elfde plaats in de ploegentijdrit op de openings dag van de Tirreno-Adriatico. Teammanager Richard Plugge liet weten geen enkele aanleiding te zien om maatregelen te nemen te gen de ploegleider. „Waarom zou ik? Boogerd heeft dopinggebruik bekend, Dekker niet." Dat gisteren massaal naar Dekker gewezen werd als de volgende oud-renner die dopinggebruik zal moeten bekennen, doet volgens Plugge niet ter zake. „Daar kan ik niks mee. In dit land ben je on schuldig tot het tegendeel bewe zen is. Over Boogerd waren er dagenlang allerlei publicaties. Over Dekker heb ik niets gele zen." De ploegleider zelf nam in Italië zijn telefoon niet op. Zijn collega Nico Verhoeven stond de pers te woord. „Of wij het over de beken tenis van Boogerd gehad hebben? Nauwelijks. Michael was al lang niet meer bij onze ploeg betrok ken, hè?" Dat Dekker een toprenner was in de periode waarin de overgrote meerderheid van het peloton aan de verboden middelen gezeten zou hebben, laat Verhoeven en Plugge koud. „We zijn met alle drie de Nederlandse ploegen nog steeds bezig met de gesprekken met ons personeel over eventueel dopinggebruik in het verleden. Die moeten voor april zijn afge rond. Ook met Dekker wordt ge sproken. Hij wordt behandeld als alle anderen", aldus Plugge. (Oud-)renners die dopinggebruik van voor 2008 toegeven, worden voor een halfjaar geschorst. Dege nen die daarna, en dus na de in voering van de bloedpaspoorten, over de schreef zijn gegaan, wor den op staande voet ontslagen. Manager Daan Luijkx van Vacan- soleil-DCM zegt te hopen dat het niet tot 1 april zal duren voordat er nog meer bekentenissen vol gen. „Want dan blijft het verle den ons achtervolgen. Laat ieder een die iets op te biechten heeft het alsjeblieft nu doen. Dan kunnen we verder." Net als Luijkx is zijn collega Iwan Spekenbrink van Argos-Shimano niet verrast over de bekentenis van Boogerd. „Hoe spijtig ook, maar het zat eraan te komen." ROTTERDAM - Nederland trekt 3,5 miljoen euro uit voor humanitaire hulp aan slachtoffers van het ge weld in Syrië en voor steun aan de Assistance Coordination Unit van de Syrische oppositie. Dat meldde minister Lilianne Ploumen voor Bui tenlandse Handel en Ontwikke lingssamenwerking woensdag. In Syrië woedt al twee jaar een op stand tegen het bewind. Rege ringsleger en opstandelingen sla gen er niet in elkaar terug te drin gen. De Nederlandse bijdrage is voor eerste levensbehoeften als toilet ten en eenvoudige bevallingskits. Ook gaat het geld naar uitbrei ding van de Assistance Coordina tion Unit, die zich bezighoudt met coördinatie van hulp in gebie den die onder controle staan van de Syrische oppositie. Verder krijgt de Nederlandse Speciaal Ad viseur Syrië een gedeelte (500.000 euro), die ermee vanuit Tlirkije snel kan inspelen op be hoeften in Syrië. Het Rode Kruis heeft een extra bijdrage van 750.000 euro gekregen voor hulp aan vluchtelingen. Daarnaast on derzoekt Nederland mogelijkhe den om lokale besturen in de noordelijke gebieden te verster ken en wordt gekeken of en hoe de watervoorziening in het noor den snel kan worden hersteld. De strijd in Syrië trekt Nederland se jongeren aan. Na inlichtingen dienst AIVD luidt ook het Con tactorgaan Moslims en Overheid (CMO) de noodklok. Steeds meer Nederlandse moslimjongeren wil len naar Syrië gaan om daar te vechten tegen het regime. De in ternationale gemeenschap kijkt toe en veroordeelt, maar grijpt niet in. „De beelden op al-Jazeera liegen er niet om", vindt Yassin El- forkani van het CMO. Het CMO begrijpt dan ook de frustraties van jongeren over 'het onrecht dat de burgers van Syrië onder gaan'. De strijd in Syrië zal op een be paald moment voorbij zijn. Dan keren de jongeren terug naar Ne derland. „In Syrië hebben ze een hele tijd met een geweer rondgelo pen. Ze hebben daar rare, dodelij ke ervaringen meegemaakt en zul len dus veel trauma's hebben. Het is de vraag hoe ze zich dan gaan gedragen in een harmonieuze sa menleving zonder zulk geweld. Dat kan een gevaar voor onze vei ligheid zijn", zegt Elforkani. De inlichtingendienst AIVD sprak vorige maand vergelijkbare woorden. In de afgelopen maan den zijn meer jihadstrijders van uit Nederland naar Syrië gegaan dan in heel 2011, zei hoofd Rob Bertholee toen. Volgens hem wordt de strijd in Syrië geromanti seerd door propaganda op inter net. „Ik denk dat heel veel van de strijders vrij snel tot de ontdek king komen dat het minder ro mantisch is dan voorgesteld. Tege lijkertijd komen ze tot de ontdek king dat er geen weg terug meer is, want die kans krijgen ze niet." HAREN - De 16-jarige Merthe uit Haren die per ongeluk via Face- book duizenden mensen uitnodig de voor haar 16e verjaardag, heeft bezoek gehad van de commissie Cohen. Dat meldde haar vader Coen Weusthuis woensdag. De commissie onderzoekt de zo genoemde Facebookrellen in haar woonplaats die daarna ontston den. Of commissievoorzitter Job Cohen daar bij het gesprek was, wilde hij niet zeggen. Weusthuis wil ook niet zeggen wat er is be sproken. Volgens Weusthuis zijn een paar leden van de commissie bij het ge zin thuis in de Groningse plaats geweest om de familie 'te bevra gen'. Ook daarna is er meerdere malen contact met de commissie geweest. Merthe wordt volgens haar vader nog steeds op straat herkend. „Dat vindt ze niet fijn. Zoiets heeft grote invloed op het leven van een 16-jarig meisje", vertelt haar vader. In totaal werden onder leiding van Cohen zo'n 250 betrokkenen geïnterviewd, onder wie onderne mers, relschoppers en ouders van jongeren die meededen aan de rel len. De commissie Cohen presenteert vrijdag het rapport met de bevin dingen. GRONINGEN - Een 47-jarige man uit Winschoten heeft zichzelf doodverklaard om te voorkomen dat hij een voorwaardelijke cel straf alsnog moest uitzitten. Uit eindelijk viel de man toch door de mand. Woensdag kreeg hij van wege zijn 'doodverklaring' door de rechtbank in Groningen 12 we ken cel opgelegd, waarvan 6 voor waardelijk. De man was aangehou den voor winkeldiefstal en was bang dat hij wegens een eerdere voorwaardelijke veroordeling we gens oplichting dan 6 maanden de cel in moest. Eerst meldde hij zich 'als de broer van' dat hij een hartaanval had gekregen. Korte tijd later kreeg het OM een offici eel uitziende overlijdensakte. Na een controle bij de Gemeentelijke Basis Administratie bleek dat de man zijn dood in scene had gezet en de akte zelf had vervalst. RIJSWIJK - Op sommige plekken was het nooit eerder zo warm op 6 maart. In verschillende delen van het land werden dagrecords gebroken. In Eindhoven werd het woensdag 18,8 graden. Dat meld de weeronline woensdag. Het war me weer is van korte duur. In het weekeinde gaat de temperatuur flink omlaag en gaat het in grote delen van het land sneeuwen. Waarschijnlijk houdt het winter weer volgende week aan.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 70