molenaar Altijd en overal 6 BUITENLAND Zeven doden door lawines in de Alpen Piloot meldt drone boven New York Minister Schultz is op watermissie in Virginia. Nederland kan helpen bij de zeewering in de Verenigde Staten. Bon voor gratis uitgebreide brochure! Nederland handelt in dijken door onze correspondent Mathijs Rotteveel NEW YORK/NORFOLK - Tijdens haar 'watermissie' langs de Ameri kaanse Oostkust bezocht minister Schultz van Haegen (Infrastruc tuur en Milieu) gistermiddag Ho boken en Jersey City. Nederland wil de Verenigde Staten adviseren in het voorkomen van overstro mingen. In het stadje Norfolk (Virginia) heeft elke inwoner wel een over- stromingsverhaal. Het is niet voor niets dat het Nederlandse inge nieursbureau Fugro in 2007 een kantoor opende in deze stad met bijna 250.000 inwoners. Norfolker Bob Parson heeft sinds 2003 tijdens overstromingen het waterpeil in zijn garage gemar keerd. Hij toont de camera's van het plaatselijke televisiestation de gekleurde streepjes op zijn garage deur. „Niet echt een mooi ver kooppraatje voor mijn huis dit", zegt hij erbij. Deborah Miller en haar man Gary Chiaverotti leden meer dan 100.000 dollar schade door overstromingen en stormen, sinds ze zo'n dertig jaar geleden hun huis in Norfolk kochten. Norfolk ligt in een soort trechter van de Chesapeake Bay aan de At lantische Oceaan. De enorme Eli zabeth River stroomt midden door de stad die door het inklin ken van de bodem langzaam weg zakt. Tel daarbij op de aanwezig heid van 's werelds grootste mari nebasis om de hoek en het resul taat is een grote vraag naar kennis van watermanagement. Een jaar nadat Fugro in Norfolk begon, sleepte directeur Tom McNeilan al de opdracht binnen voor een studie naar de manieren om de stad droog te houden. „Het is hard nodig. Het overstromings gevaar neemt jaarlijks toe, de zee spiegel stijgt en het aantal stor men groeit. Dit is in Amerika, na New Orleans, de stad die de afge lopen jaren het meeste deed aan watermanagement. In veel andere steden is men er de laatste maan den, na Sandy, pas echt goed over gaan nadenken." De federale overheid maakte eind januari 40 miljard euro vrij om de schade van Sandy te herstellen en toekomstige overstromingen te voorkomen. Vooral in het noorde lijker gelegen New York zijn na Sandy de oogkleppen afgedaan. Gouverneur Cuomo wil 306 mil joen euro reserveren om huizen op te kopen in overstroomde ge bieden, die dan onbewoond moe ten blijven om als waterbuffer te fungeren. Burgemeester Bloom berg van de stad zinspeelde op het aanleggen van duinen, dijken en watermuren in de stad. Journa listen van The New York Times en de New Yorkse televisie reis den onlangs af naar Nederland om nog maar eens verslag te doen van het wonder van de Deltawer ken en de Hollandse polders. Of Fugro door die toegenomen aandacht ook in New York grote opdrachten kan binnenhalen, is nog niet duidelijk. Wel was McNeilan in de stad om Schultz - samen met enkele andere Neder landse ingenieursbedrijven als Royal Haskoning en Arcadis - te helpen bij haar 'watermissie'. „Er wordt nu veel overheidsgeld gereserveerd voor watermanage ment", zegt hij. „Dus we hopen dat we de aandacht kunnen vast houden om onze plannen uit te voeren." Bovenaan de lijst staat dan wel het Norfolk-plan waar hij de afgelopen jaren zo hard aan heeft gewerkt. Het project zou on geveer een 750 miljoen euro moe ten kosten, waarvoor burgemees ter Paul Fraim en Fugro zelf hard aan het lobbyen zijn bij de federa le overheid. Het behelst vloedwal- len, dammen, waterpompen, ver hogingen van wegen en huizen en nieuwe drainagesystemen. Het gevaar bestaat echter dat, nu San dy New York heeft wakker ge schud, Norfolks behoeften naar de achtergrond verschuiven. McNeilan herinnert zich nog pre cies hoe dat in 2005 ging, nadat Katrina de zuidkust van Louisia na trof. „De meeste aandacht ging naar New Orleans", zegt hij. „Ter wijl de kleinere steden daar om heen het geld misschien wel har der nodig hadden. Laten we maar hopen dat het nationale besef dat er iets gedaan moet worden, ook Norfolk verder helpt. Zoals we hier zeggen: dat het wassende wa ter alle boten optilt." U kunt met een scootmobiel van Molenaar veilig op pad. Ga samen winkelen, op visite of'naar het speelveldje met uw kleinkind, maak een ritje door de natuur, genietend van het zonnetje. Reist u wel eens langere afstanden? Of gaat u samen met uw scootmobiel uw dagelijkse boodschappen doen? Onze scootmobielen doen er niet moeilijk over. Voortaan bepaalt u zelf weer waar u naar toe gaat! Ga er lekker op uit, blijf zelfstandig en mobiel! Gratis uitgebreide brochure of vrijblijvende thuisdemo? Bel 0341 27 40 40 of www.molenaarwelzijn.nl Scootmobielen Comfortbedden Biedt mobiliteit en onafhankelijkheid Uitrijdbaar mogelijkheden Zorgeloos en veilig op pad Meerdere comfortzones -w»-w*«mi O Scootmobielen 0Bedden Qïrapliften O Sta-op stoelen O Fietsen NaamQ Mevr O Dhr Adres Postcode Plaats Telefoon E-mail yvk10_M2_p?c Zonder postzegel naar: Molenaar, Antw. nr. 506, 8070 VB Nunspeet Trapliften Ondersteuning voor gewrichten v Voor gezonde beweging Adviseur bij u thuis Wij komen graag bij u langs voor een gratis demonstratie bij u thuis. Sta-op stoelen Elektrische bediening Voorkomt pijnlijke spieren Winkels bij u in de buurt Capelle a/d IJssel Hoofdweg 4 Goes Albert Plesmanweg 1c Roosendaal Oostplein 17a Wateringen Gravenzandseweg 28 Bel ons voor meer infomatie en openingstijden of kijk op onze'site. WELZIJNSPRODUCTEN www.molenaarwelzijn.nl Telefoon 0341 27 40 40 info@molenaarwelzijn.nl PARIJS - Door lawines in de Franse en Oostenrijkse Alpen zijn dins dag zeven mensen om het leven gekomen. In Oostenrijk kwamen door lawines drie skiërs om in de deelstaten Salzburg en Tirol. De slachtoffers waren twee Duitsers en een Oostenrijker. In de Franse Alpen kwamen vier bergbeklimmers om door een la wine. Zij waren samen met een gids in het Parpaillon-massief toen ze door een sneeuwmassa werden bedolven, aldus een woordvoerster van de regionale re gering van Hautes-Alpes. Alleen de gids kon zichzelf redden. De klimmers waren op weg naar de 2604 meter hoge top van de Barre des Enfers boven het dorp Cre- voux. De klim staat bekend als moeilijk en lawinegevaarlijk. Over de identiteit van de klim mers is niets bekendgemaakt. NEW YORK - Een piloot van een passagiersvliegtuig is boven New York geschrokken van een onbe mand vliegtuigje. De FBI onder zoekt de zaak. De piloot van de Italiaanse vlieg maatschappij Alitalia beweert dat hij de 'drone' zag vliegen toen hij maandag de landingsbaan van John F. Kennedy International Air- port naderde. Het toestelletje, circa 1 meter groot, zou op bijna 500 meter hoogte hebben gevlogen op slechts zo'n 60 meter van het pas sagierstoestel. Op geluidsfragmen ten is verbaasde piloot te horen: „We zagen een drone, we zagen een onbemand vliegtuig". Model vliegtuigjes mogen niet veel ho ger vliegen dan 100 meter. mobiel? Grootste collectie welzijnsproducten. Bel direct 0341 - 27 40 40 voor een gratis uitgebreide brochure met de complete collectie!

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 6