Kampeerders bij Husky Event zijn niet illegaal Chillsoos opgeknapt «aas I Terugkeer leidt soms tot verbazing I I 26 ZEEUWS-VLAANDEREN BOEK MET VERTREKGARANTIE! JL DUBBELZIJDIGE GEDICHTENBUNDEL Dow bracht Jan Hendrik Verhagen naar Zeeuws-Vlaanderen. Hij ging in 1970 al weg, maar hij is terug. 66 Vrienden hebben kritiek geleverd, heel vriendelijke kritiek Ook in rolstoel kan Richard de ossenwei in 699,- EP door René Hoonhorst GROEOE - Bij Husky Event in Groede is afgelopen weekeind niet illegaal gekampeerd. Er stonden een kampeerauto en enkele tenten op het terrein bij het bedrijf, maar die waren van familie en kennissen van de eigenaars, verklaarde de Sluise burgemeester Jacques Suur- mond. Een aantal omwonenden en cam pingexploitanten klaagden bij ge meente en politie onlangs dat er illegaal werd gekampeerd bij het sledehondenbedrijf. De gemeente Sluis sommeerde het echtpaar De- caluwe (de eigenaar) eind vorig jaar illegale bouwwerken (tipi's) en andere kampeergelegenheden op te ruimen en legde een boete op. De eigenaars tekenden be zwaar aan en B en W wachten met het nemen van maatregelen tot de commissie Bezwaar en Be roep bijeen is geweest en advies heeft uitgebracht. „Mochten in de tussentijd overtredingen worden geconstateerd, dan treden we handhavend op", zegt Suurmond. Nadat de burgemeester zaterdag was gebeld over illegale kampeer gelegenheden bij het bedrijf aan de Catsweg is een ambtenaar ter# plaatse geweest. Suurmond: „Er bleek geen sprake van illegale commerciële kampeeractiviteiten, maar van een familiefeestje. Ten ten en caravans zijn zondag weer opgebroken." De bezwaar- en be roepscommissie belegt volgende maand een zitting over de exploi tatie van Husky Event. WESTDORPE - JongerenPlaSa West- dorpe grijpt de NL-Doet-dagen aan om wat karweitjes in de Chillsoos op te knappen. Een aantal vrijwilligers zal vrij dag 15 en zaterdag 16 maart de vloer van het soosgebouw verven, de kabelgoot verbreden en de bui tenruimte voorzien van 'schar- nierbare' schermen. NL Doet is door het Oranje Fonds opgezet als dag om als groep vrijwilligers sa men iets voor een sociaal-maat schappelijk doel te doen. Jongeren PlaSa ziet in de dag een mooie aanleiding om klusjes te doen die normaal blijven liggen. Intussen heeft een aantal mensen zich al aangemeld. Het jongerenplatform hoopt dat nieuwe vrijwilligers en thousiast raken en vaker mee wil len helpen aan karweitjes voor ac tiviteiten in Westdorpe. 10 DAGEN SCHOTLAND LOCH LOMOND EN EDINBURGH 599. BIJ DE PRUS INBEGREPEN 1 2 overnachtingen in Zuid-Duitsland I 7 overnachtingen 3* hotel Mediterran te Crikvenica in een comfortabele, i kamers v.v. faciliteiten Gehele reis o.b.v. halfpension Comfortclass touringcar Excursies met bus (excl. entreegeld) Goed verzorgd afscheidsbuffet i Alle tolgelden Vertrekdata: 22 april 6, 20 mei 3, 17 juni enz. 10 DGN ONGEREPT NOORWEGEN RONDREIS NOORWEGEN BU DE PRIJS INBEGREPEN Op heen- en terugreis overtocht ferry Calais - Dover 2 overnachtingen boven Londen, com- fortabele kamer met douche en toilet j 7 overnachtingen in het Arrochar Hotel, i comfortabele kamer, douche en toilet Gehele reis o.b.v. halfpension Excursies met bus (excl. entreegeld) Comfortclass touringcar Vertrekdata: 6, 20 mei 3, 17 juni enz. V.A **CHT9 BIJ DE PRIJS INBEGREPEN Overtocht nachtboot v.v., comfortabe- I Ie hut incl. smorgasbord ontbijtbuffet 7 nachten in 3* hotels tijdens de rond reis, 2-pers.kamer v.v. douche en toilet Ontbijtbuffet 3-gangendiner/buffet Genoemde ferry's (boottochten) Excursies met bus (excl. entreegeld) Comfortclass touringcar Goed verzorgd afscheidsbuffet Vertrekdata: 13, 20, 27 mei 3, 10, 17, 24 juni enz. m JÊgr L BIJ DE PRUS INBEGREPEN 2 nachten in de omgeving van Passau 2 nachten in de omgeving van Zadar 7 overnachtingen in het comfortabele 3*hotel Astarea in Mlini, bij Dubrovnik Verzorging op basis van halfpension Excursies met bus (excl. entreegelden) Comfortclass touringcar Goed verzorgd afscheidsbuffet Vertrekdata: 15, 22, 29 april 6, 13, 20, 27 mei 3, 10, 17, 24 juni enz. Ieder mens is door Harmen van der Werf VOGELWAARDE - Zijn gedichten bundel ligt op tafel, thuis in Vogel waarde. Met niet één, maar twee titels: Eindig Verleden en Eeuwig Heden. Jan Hendrik Verhagen (77) verklaart zich nader. Eindig Verleden slaat op de tijd dat hij volop aan het werk was, aan zijn carrière bouwde. „En nu heb ik naar mijn gevoel het eeuwige le ven, een Eeuwig Heden. Ik hoef niet meer op de klok te letten, me niet meer te haasten voor afspra ken." Verhagen heeft in Zeeuws-Vlaan deren de rust gevonden om zijn 'zeker' drie-, vierhonderd gedich ten te selecteren. „Vanaf mijn ze ventiende maak ik al gedichten." Bij het doorlezen moest de tekst hem op de één of andere manier nog raken. „'Herken ik mezelf er in?', was een leidraad." Verhagen heeft zijn keuze voorgelegd aan vier 'goede vrienden'. „Vrienden die hun kritiek heel vriendelijk in kleedden. Zij zijn de mede-samen stellers." De gedichtenbundel lezend valt op dat godsdienst een vaak terug kerend thema is. Verhagen heeft iets met godsdienst. Maar wat? „Ik haat godsdienst", maakt hij aan alle mogelijke twijfel een ein de. „Godsdienst is altijd beper kend. 'Wij zijn gelovig, dus ande ren zijn ongelovige honden'. Let wel, ik ben niet anti-religieus, maar godsdienst is naar mijn idee een privé-affaire." Verhagen kan nog het beste wor den gekenschetst als een huma nist, iemand die gelooft in het he den en gelooft in mensen; zoals de reclameboodschap van het Hu manistisch Verbond het verkon digt. In één van zijn gedichten in het gedeelte Eeuwig Heden ver wijst hij daar ook naar: www.iam- universe. Niet een God, maar de dichter stelt zichzelf hierin voor als dé schepper. Zoals blijkt uit de passage: 'Ik ben de oorsprong de oerkracht die huist in de materie als energie'. Jan Hendrik Verhagen Dat klinkt nogal aanmatigend en hoogdravend, maar er spreekt toch vooral twijfel uit. „Ik geloof niet in de schepping door één of ander genie. Dat zou ook zo on waarschijnlijk zijn, zoals alles op aarde onwaarschijnlijk is", trekt Verhagen het fundament onder al le zekerheden weg. „Het kan ook niet zo zijn dat de schepping is voltooid. Zou dat wel zo zijn, dan zou er nooit meer iets verande ren." De schepping gaat almaar door, aldus Verhagen. „En ieder mens is een schepper." Geert Wilders, de voorman van de Partij van de Vrijheid (PW), is zo'n schepper. Hij heeft in elk ge val een nieuw geluid in de Neder landse politiek gebracht. Maar als Verhagen aan iemand een hekel lijkt te hebben, dan is het wel die - in zijn woorden - 'witgekuifde Don Quichote'. Hij wijdt aan Wil ders een gedicht waar de afkeer vanaf druipt. „Je mag mensen niet discrimineren", stelt Verha gen klip en klaar, „en hij mis bruikt een godsdienst om angst te zaaien. Hij wil terug naar een samenleving a la 1900. Iedereen weet dat dat niet kan." Verhagen zet zijn glas water met een klap op de grote glazen tafel in zijn woonkamer neer. Hij heeft gesproken. Jan Hendrik Verhagen, Eeuwig He den-Eindig Verleden, poëziebundel, 70pagina's, 8,75 euro incl. verzend kosten, te bestellen via e-mailadres: verhagen.janhendrik @mail.com. TERNEUZEN - Urenlang heeft Jan Hendrik Verhagen vorig jaar zo mer over het terrein van Dow Ter- neuzen gereden. Hij kreeg een rondleiding. „Voor mij was dat een ervaring, om te zien waaraan je zelf hebt gewerkt." Verhagen was één van de Dow- pioniers in Terneuzen, als juri disch adviseur en secretaris van de Raad van Beheer, van 1964 tot 1970. Hij deed onder meer grond aankopen. „Boeren kregen goed betaald en Dow kreeg de grond dankzij rijkssubsidies voor een schijntje in handen." Zeeland was niet gewend aan zo'n grote speler, weet Verhagen. De Provinciale Zeeuwse Elektriciteits Maatschap pij (PZEM), voorloper van Delta, had het nakijken. „De PZEM vroeg te veel en Dow wist - heel bijzonder voor die tijd - een eigen licentie te bemachtigen." OOSTBURG - Feestjes, mensen om hem heen: Richard van Weijns- bergen geniet er echt van. Genie ten deed hij ook op zijn dertigste verjaardag. In zijn favoriete Ajax-jack, met een sleutel van de ossenwei om zijn nek, gaat het door Oostburg. Richard kan niet praten, maar aan zijn ogen is te zien dat hij het ge weldig vindt om met rolstoel en al op een kar met muziek te zit ten. Hij kan door zijn beperkin gen lang niet overal aan meedoen, maar deze dinsdagmiddag gaat hij, net als andere mannen die op hun dertigste nog vrijgezel zijn, de ossenwei in. I In 1970 vertrok Verhagen. Hij wil de niet aan de slag in het Dow- hoofdkantoor in Midland, 'in die tijd een bekrompen Amerikaans stadje'. Auteursrechtenorganisatie BumaStemra zocht een directeur. Verhagen werd gevraagd. Sinds 2006 is hij terug in Zeeuws-Vlaan deren. Hij verbaasde zich eerst. „Terneuzen, in mijn tijd een ver vallen vissersdorp, is wel vijf keer zo groot geworden." Richard rijdt vreugdevol de ossenwei in. foto Peter Nicolai

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 58