Baasjes onwetend over doel hondenbelasting 'Nu kan ik mijn ouders en zus ondersteunen' s SMELTKROES DOW HET VLAANDERENPLEIN 24 ZEEUWS-VLAANDEREN HET IS STIL Het was niet alleen de sporthal van Sas van Gent, maar van de hele regio. De hal is sinds een week dicht. In '95 werd er een fraaie houten vloer ingelegd. Die kan ruim 30 jaar mee... Het Dow-servicecentrum Business Process Services Center (BPSC) in Terneuzen is de wereld in het klein. Inmiddels werken er ruim 400 mensen met 48 verschillende nationaliteiten. Een aantal van hen geeft het bedrijf in deze rubriek een gezicht. Van daag: Robert Starkowski (32) uit de voormalige Sovjetrepubliek Litouwen. door Harmen van der Werf Zijn Engels is perfect. Het is absoluut niet te horen dat Robert Starkovski uit een niet-Engelstalig land komt. Sterker nog, hij is in de voormalige Sovjet-Unie gebo ren, in Litouwen, één van de drie Baltische staten even ten noorden van Polen. Na de val van de Berlijnse Muur en de ondergang van de Sov jet-Unie scheidde Litouwen zich als eerste Baltische staat van de grote Russische broer af, in maart 1990. Robert was negen. Zittend in het hoofdkantoor van Dow Ter neuzen kan hij zich nauwelijks voorstellen hoe zijn leven eruit had gezien als de wereld rond 1990 niet zo was veranderd. Robert werkt inmiddels zo'n twee jaar voor het BPSC. Hij weet waarom hij is aangenomen: van wege zijn talenkennis. Hij be heerst het Russisch, Pools en Li touws, een rijtje talen dat een af spiegeling is van zijn levensver haal. „In de tijd waarin ik opgroeide als kind, was alles Russisch. Van mijn ouders heb ik Pools geleerd. Zij zijn van oorsprong Pools. En later, na de Sovjettijd, werd Li touws de voertaal in Litouwen. Raar, als je zo terugkijkt, maar zo is het nu eenmaal gelopen." Het moest ook zo zijn dat Robert in Nederland verzeild raakte, ge dreven door de economische cri sis in eigen land én door zijn on dernemingslust. Het transportbe drijf waarbij hij in Litouwen werk te, ging in 2010 failliet. „Steeds meer vrienden vertrokken door de crisis. En ik was na mijn studie rechten ook al een halfjaar in En geland geweest." Helemaal nieuw was het dus niet, toen Robert - 'ik stuurde mijn cv naar bedrijven' - ver van huis aan de slag kon bij een uitzendbureau in Flevoland. Hij was er contact persoon van onder anderen Pool se en Litouwse uitzendkrachten. Robert Starkovski. foto Peter Nicolai „Ik ben een jaar in Flevoland ge weest en kon daarna hier, bij het BPSC, terecht. Ik was op zoek naar iets nieuws, iets uitdagen- ders." Roberts hoofdactiviteit is het ver talen van veiligheidsdocumenten. Niet alleen zijn talenkennis komt daarbij van pas, maar ook wat hij geleerd heeft tijdens zijn rechten studie. „Je moet toch de voor schriften van allerlei landen goed kunnen lezen." De crisis in Litouwen dreef Ro bert naar Nederland. De Litouwse economie draait volgens hem in middels 'langzaamaan wat beter'. Hij noemt het triest dat veel jon geren het land hebben (moeten) verlaten. Toch zou hij ook niet snel teruggaan. Hij heeft het naar zijn zin bij het BPSC en in Hulst, zijn woonplaats. Internet maakt het gemakkelijk contact te hou den met familie en vrienden in Li touwen. En Robert kan zijn ou ders en studerende zus financieel helpen. „De lonen in Litouwen zijn drie tot vier keer lager dan in Nederland. Het leven is er nauwe lijks goedkoper." Ver van huis zijn heeft één onver wacht voordeel, heeft Robert ge merkt. „Twee, drie keer per jaar ga ik terug. Ik geniet daar zo van, veel meer dan dat ik in Litouwen was gebleven." 'Zo'n sporthal komt nooit meer terug' door Romain van Damme SAS VAN GENT - Het verleden van de legendarische sporthal in Sas van Gent zit in een plastic tas. Boordevol vaantjes van sportver enigingen en toernooien. Meege bracht door Staf Martens, die maar liefst 34 jaar beheerder was van de sporthal die het kloppend hart van sportminded Zeeuws- Vlaanderen was. Vorige week ging de deur op slot. „Voor alle duidelijkheid: de deur van de Ge meentelijke Sporthal dus", zegt Staf Martens. „Iedereen noemde het wel de Vlaanderenhal, maar-ei genlijk klopt dat niet. De Vlaande renhal was de evenementenhal die naast ons zat. Daar hadden we regelmatig mee te maken, dat weer wel." Onder meer als Dow er de be faamde bedrijfsfeesten hield. „Dan diende de sporthal als nood uitgang", diept Mertens uit zijn vele herinneringen op. „Die fees ten begonnen op vrijdag en duur den tot zondag. Bij Dow werkten ze in ploegen, maar iedereen kwam aan de beurt. In totaal was je daar wel veertien dagen mee kwijt." Over de Vlaanderenhal is al veel gezegd en geschreven. Dat Eddy Wally er begon als wever in toen nog textielfabriek De Schelde. Dat de textielfabriek in 1963 sloot om dat het in verre landen veel goed koper kon. Dat de gemeente Sas van Gent er later gemeentelijke diensten in onderbracht en en ook een bowling, horeca en zalen voor grote evenementen in het gi gantische complex onderdak von den. „In 1978 gaf het gemeentebe stuur onder aanvoering van Willy Dusarduijn en Willy Colsen op dracht om er een sporthal in on der te brengen", weet Martens nog goed. „Ik was 27 toen ik er be gon als één van de beheerders. Zonder enige ervaring, maar we zijn er in geslaagd om er wat moois van te maken." De vaantjes liggen inmiddels op een tafel in De Statie, het nieuwe onderkomen voor veel sportver enigingen. Aan elk vaantje kleeft een verhaal. Martens: „Hier zijn prachtige evenementen gehou den. Zoals het Wereldkampioen schap Jeugdschaken, rond kerst mis in 1978. Zo'n 25 landen na men deel. Wel leuk, de winnaar van toen schaakt nog altijd voor het Witte Paard uit Sas van Gent. Dat is de Schot Paul Motwany." Oud-beheerder Staf Martens De vaantjes van de legendarische volleybalclubs Starlift, Delta Lloyd en AMVJ hebben inmiddels historische waarde. De clubs be staan niet meer. Martens: „Die ploegen speelden hier demonstra tiewedstrijden om het volleybal te promoten. België en Nederland volleybalden hier tegen elkaar. Dat pakte goed uit, want met Savok hebben we een goede vere niging met veel jeugd." Thrnen. Ook met die sport heeft Sas van Gent een binding. De ogen van Staf Martens glinsteren als hij terugdenkt aan de Holland Gymnasticshow. „Man, zo'n show heb ik daarna nooit meer gezien. De vereniging THOR bestond honderd jaar en dat werd onder meer gevierd met die show. Opge voerd door de beste Nederlandse turners en turnsters van toen." Anthony van Assche is er als vijf jarige begonnen. Staf Martens: „Toen al kon je zien dat hij veel in zijn mars had. Nu is het een top- turner. Toch schitterend?" Begin niet over het voetbal, want dan raakt oud-voetballer Staf niet uitgepraat. „Op voetbalgebied was deze hal een voortrekker. Zaalvoetbalcompetities en in 1986 was er het eerste soccertoernooi. Zeventien jaar lang een succes met geweldige duels." Maar ook de Nederlandse Militaire Muziek kapel speelde er. „Wij namen eve nementen van dé Vlaanderenhal over als die weer eens van eige naar verwisselde en de hal een tijdje dicht was. Die evenemen ten konden niet meer afgezegd worden en kwamen bij ons te recht. Man, het was een geweldi ge tijd. Ik weet zeker, zo'n sport hal komt er nooit meer." door Tom Scheele TERNEUZEN - „Waarom hondenbe lasting? Kattenbelasting bestaat toch ook niet?" Laat de term 'hon- dentax' vallen en menig hondenbe zitter in Terneuzen krabt zich eens flink achter de oren. Dat de lokale WD-fractie nu eens goed wil uit zoeken wat de gemeente met het hondenbelastinggeld doet, stemt de meeste baasjes tot tevreden heid. Dat blijkt uit een rondgang door de havenstad. Hondeneigenaar Dick Geuze denkt dat de hondenbelasting er alleen maar is om geld te verdie nen aan een liefhebberij van be woners. Hij snapt niet waarom er voor honden wel een tax is en voor bijvoorbeeld katten niet. „Het is hetzelfde als bij accijnzen van alcohol en tabak. Het is iets wat mensen graag hebben of ge bruiken en dus verdient de over heid er geld aan. Die belasting is ook niet mis. Volgens mij betaal ik rond de zestig euro. Zeker als je meerdere honden hebt, loopt dat flink in de kosten. Katten maken net zo veel troep, hoor! En al dat geld gaat echt niet alleen naar het hondenbeleid." Geuze staat niet alleen in zijn kri tiek. Toch denkt niet iedereen dat de hondenbelasting nutteloos is. Lianne Spijkerman heeft een jack russell. Zij denkt dat een tax er voor zorgt dat mensen beter na denken voordat ze een hond ne men: „Zo'n belasting zorgt ervoor dat mensen nog eens extra naden ken, voordat ze een hond kopen. En zolang er met die belasting ook echt iets voor honden gedaan wordt, is dat goed. Al ben ik er niet zo zeker van dat dit ook echt gebeurt." Een steekproef onder hondenbe zitters leerde gisteren dat nie mand weet wat er met de tax ge beurt. Als het aan de WD ligt, komt hier verandering in en moet het duidelijk zijn wat er binnen komt aan belastingen en hoe de gemeente dat geld inzet. Baasjes weten niet wat er met hondenbelasting gebeurt, foto Peter Nicolai

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 56