1LJ Landelijk leverancier Medisol in Middelburg hield dinsdag een controledag van AED's. Meer dan de helft bleek onbetrouwbaar.- samaritan 28 ZEELAND Die AED is zo dOO(l door Marcel Modde tig apparaten werden onder de loep genomen, maar liefst 32 bleken onbetrouwbaar. Landelijk zijn zo'n tachtigduizend AED's weggezet, aldus Joziasse. En maar liefst één op de vijf is volgens hem 'niet inzetgereed'. „Meestal omdat de batte rijen (bijna) leeg zijn of de elektroden aan ver vanging toe zijn. Dat moment kun je voor blij ven door het apparaat zelf regelmatig te testen (op aedwinkel.nl staat een checklist) of door een onderhoudscontract af te sluiten, voor een jaar lijkse controle." De AED's zelf gaan doorgaans vijf tot tien jaar mee. „Na tien jaar worden ze in ieder geval standaard afgekeurd. Het is altijd een beetje lastig om aan te geven wanneer je het ap paraat moet vervangen. Daar zijn eigenlijk geen richtlijnen voor. Het is net als met een tele visie. Daar blijf je vaak ook naar kijken, totdat hij de geest geeft." Een medewerker van de ge meente Middelburg komt binnenlopen, zijn ar men vol AED's. „Alles controleren en vervangen wat nodig is. Bel maar als ze klaar zijn." Nog geen uur later is duidelijk dat van alle acht exem plaren de elektroden niet meer voldoen. „Een honderd procent score dus", zegt de servicemon teur bedenkelijk. Die elektroden moeten op de borstkas worden geplakt en zijn voorzien van een dun laagje gel om de stroomstoot van het apparaat naar het hart beter te geleiden. De gel kan uitdrogen, waardoor de werking van de AED minder effec tief wordt. Voor de meeste Het felgroene apparaat ligt op z'n buik met de rug open. Tien kleine batterijen wor den uit de houders geplukt. Die hebben de winterkou niet overleefd of zijn al lan ger krachteloos. „Dat is nog een oude KP Medical uit 2008", zegt directeur Pieter Joziasse van Medisol met een blik op het etiket achterop. „Die gaan dit jaar uit de garan tie." Het Middelburgse bedrijf is landelijk één van de grootste leveranciers van automatische externe defibrillators (AED's) en marktleider op het ge bied van reanimatiematerialen. De afgelopen maand kwam aan het licht dat hartschokappara- ten niet altijd blijken te werken als ze nodig zijn. Bij de Inspectie voor de Gezondheidszorg zijn meldingen binnengekomen dat er daardoor zelfs doden zouden zijn gevallen. Joziasse hecht er aan die berichten enigszins te relativeren, want ook goed werkende AED's zullen niet altijd een schok adviseren. De klei ne stroomstoot die wordt afgegeven, is slechts voldoende om een hart dat van slag is (fibrilleert) weer in het juiste ritme te krij gen en zo de bloedcirculatie op gang te bren gen. Bij een volledige hartstilstand kan een AED weinig uitrichten. Het apparaat is zo ge programmeerd dat het die situatie kan me ten. Reanimatie (hartmassage en beademing) is dan nog de enige hulp die kan worden ge boden, in afwachting van de professionele hulpverleners. De noodkreet van de inspectie was voor Medi sol evenwel aanleiding klanten op te roepen hun AED na te (laten) kijken. Dinsdag was bij de hoofdvestiging een eerste controledag. Zes- AED's zijn er van 11 verschillende merken en in 32 modellen, foto's Ruben Oreel

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 52