300 Erop of eronder voor Manege Balans Acht mededingers uit Tholen en de Geen kadernota maar Bevelanden naar de Kroonappels wel kaders stellen 26 BEVELANDEN en THOLEN Driehonderd huizen in havengebied Sint-Annaland brengen volgens de provincie andere plannen in gevaar. 'Rem op woningbouw Tholen' door Rob Paardekam SINT-ANNALAND - In de gemeente Tholen ontstaat een overschot aan nieuwbouwwoningen als alle be staande plannen doorgaan. Dat stelt de provincie in reactie op het plan om het havengebied in Sint- Annaland flink op de schop te ne men. Een deel van de huizen in dat gebied mag volgens GS sowieso niet worden gebouwd, omdat ze te dicht bij de molen komen. Gedeputeerde Staten zetten vraag tekens bij de komst van driehon derd woningen in het havenge bied in Sint-Annaland, verdeeld over het Havenplein, het plateau en de Suzannapolder. Als al deze huizen daadwerkelijk worden ge bouwd, is volgens de provincie in één keer in 50 procent van de he le Thoolse woningbehoefte voor de komende tien jaar voorzien. En dat terwijl de gemeente nog heel wat andere woningbouw plannen op de planning heeft staan. Binnenkort wordt begon nen met de wijk Vestetuin in Tho len. Verder liggen er plannen voor nieuwe wijken in Sint-Maartens dijk (Geertruidapolder) en Sint Philipsland (Luysterrijck). De wij ken Molenvliet en Buitenzorg II in Tholen-stad zijn voor de lange re termijn. De provincie zegt er streng op toe te willen zien dat gemeenten en kel bouwen als er behoefte is. Vol gens Gedeputeerde Staten drei gen de plannen van de gemeente Tholen de behoefte echter ruim schoots te overstijgen. Als Tholen daadwerkelijk driehonderd nieu we woningen bouwt in Sint-An naland, zo schrijven GS, zal dat ge volgen hebben voor andere wo ningbouwplannen in de gemeen te. Overigens doet de provincie di rect een suggestie voor het schrap pen van een aantal geplande wo ningen in het Stallandse havenge bied. Ze komen namelijk te dicht bij de molen. Volgens de provincie mogen bin nen een straal van honderd meter van een traditionele windmolen geen nieuwe huizen worden ge bouwd die hoger reiken dan het huizen wil de gemeente Tholen in het havengebied van Sint-Annaland bou wen. Veel te veel, vindt de provincie, De helft van de woningbehoefte voor 10 jaar zou daarmee gerealiseerd zijn. laagste punt van de verticaal staande wieken. Dit heeft te ma ken met de windvang van de mo len. Een deel van de geplande hui zen in de Suzannapolder zou niet aan deze eis voldoen. De provincie wil dat de gemeente hier rekening mee houdt als ze een definitief bestemmingsplan maakt (op dit moment ligt het concept-bestemmingsplan ter in zage). Als Tholen het plan niet aanpast, zal de provincie mogelijk beroep instellen tegen het bestem mingsplan. De kritiek van de provincie op het havenplan beperkt zich tot het aantal woningen en de hui zen die te dicht bij de molen ko men. In ruimtelijk opzicht steunt de provincie het streven van de gemeente om het havengebied een facelift te geven. door Esme Soesman DREISCHOR - „De schrik van ons le ven", zegt Brenda Groen uit Wis- senkerke. Sinds een kleine twee jaar is ze met haar zoontje Robin (bijna 4) vaste bezoeker van Mane ge Balans in Dreischor. „Natuurlijk weet je niet hoe het met hem zou zijn als je hier niet kwam, maar ik ben ervan overtuigd dat het paard rijden een grote rol speelt in zijn ontwikkeling." Manege Balans verkeert in zwaar weer. Grond en gebouwen staan te koop. Aanleiding is het faillisse ment van het bouwbedrijf dat voorheen eigenaar was, waardoor het boeltje noodgedwongen ver kocht moet worden en het huur contract met Manege Balans komt te vervallen. De manege zelf (huurder) is financieel gezond. Manegemedewerkers en de Stich ting Paardrijden Gehandicapten Schouwen-Duiveland (SPGSD), die de manege als thuishonk heeft, willen de opstallen aan de Zuid Langeweg nu zelf kopen. Ge hoopt wordt op medewerking van de bank. Later deze week wordt overleg met een lokale zijn vrouw aan. SPGSD en Mane ge Balans zijn nauw met elkaar verweven, lichten de betrokkenen toe. De stichting bezit acht paar den, die hun kost en inwoning verdienen bij de manege. „Wij be talen geen stallingskosten, geen voer en geen kosten voor de die renarts. Als tegenprestatie lopen de paarden mee in de manegeles- sen." En blijven ze al doende fit. Bij Manege Balans rijden rond de tachtig ruiters met een beperking. Wekelijks lopen daarnaast zo'n beetje 275 Valide' lesklanten de stal binnen. Met pensionklanten erbij heeft Balans 48 paarden staan. Die mengelmoes is één van de mooie kanten van de Dreister stoeterij, geeft Jannie aan. „Het is hier één en al integratie." Niet al leen aan de kant van de 'klant'. Ook onder medewerkers is - via onder meer dagbesteding en sta ges - sprake van een bonte mix. Héérlijk, oordeelt Brenda Groen - die als voormalig paardenmeisje heel wat uren op maneges heeft doorgebracht. „En daar heerst best wat kak. Dat speelt bij Balans totaal niet. Of je nu wel of niet een eigen paard hebt, of dat je nu wel of niet een beperking hebt." Robin Groen uit Wissenkerke te paard bij Manege Balans in Dreischor. foto Dirk Jan Gjeltema bank gevoerd. „En als manege en stichting proberen we zelf ook 2,5 ton bij elkaar te krijgen", vertel len Kor en Jannie van der Werve van SPGSD. Door de betrokkenen wordt al volop nagedacht over ac ties om dat geld bij elkaar te krij gen. „De stichting zal alles in het werk stellen om de manege te be houden", stelt Jannie. „Je dupeert zo veel mensen met een beper king als dit ophoudt", vult Kor door Claudia Sondervan GOES - Acht initiatieven voor de ge meenschap zijn tot nu toe uit de Bevelandse en Thoolse gemeente aangedragen voor de verkiezing van de Kroonappels. Die Kroonap pels zijn een steuntje voor projec ten uit en voor de maatschappij die dit jaar extra aandacht krijgen in verband met de troonswisseling. Goes en Borsele zijn het meest ac tief: zij hebben in alle drie catego rieën inzendingen: initiatieven ten bate van dorp of buurt; ten ba te van de jeugd of ten bate van de lokale onderlinge samenhang. In Borsele zijn dat de Vrienden van de Borselse Sprinter, het ver voersinitiatief; de vervanging van de speeltoestellen in speeltuin De Vluchtheuvel in Nieuwdorp en de aanschaf van een AED-reani- matieapparaat voor de Ouderenso- ciëteit Borssele. In Goes doen mee: het jonge- ren-muziekproject Party-cipatie; de organisatie van open activitei tendagen in Goese wijken en de Ruilwinkel Goes. In Reimerswaal is het dorpshuis MeerWaarde in Waarde aangedra gen en een opvang- en advieshuis voor pleegkinderen. Op Tholen hebben de water scouts van Heenetrecht zichzelf kandidaat gesteld vanwege de ko ninginnedag-rommelmarkt. Uit Noord-Beveland en Kapelle zijn nog geen initiatieven aan gemeld. Daar is nog tot en met vrijdag 8 maart de tijd voor. De or ganisatie moet minstens een jaar bestaan om mee te kunnen doen. De winnaars van de drie catego rieën krijgen een trofee, een 'Ap pel van Oranje' en 50.000 euro. In het weekeinde van vrijdag 15, zaterdag 16 en zondag 17 maart kan het publiek stemmen op ie ders favoriet via de website: www.kroonappels.nl door Mieke van der Jagt KAPELLE - Een kadernota zit er niet in voor Kapelle dit jaar. Een voor stel van de PvdA-fractie werd nood gedwongen omgevormd tot een werkvergadering, waarin de raad keuzes maakt op de gebieden waar nog iets te kiezen valt. Want dat is de opzet van de PvdA en trouwens ook van andere fracties: de kaas schaaf die jarenlang moest worden gehanteerd opzij leggen en harde keuzes maken: dit wel en dit niet. Dat een kadernota opnieuw niet tot de mogelijkheden behoort, komt door de volstrekte onduide lijkheid over wat Kapelle vanuit Den Haag kan verwachten. Dat dat vooral bezuinigingen zijn, staat als een paal boven water, maar hoeveel en op wat, is niet te becijferen. Tegen dat dat bekend wordt, is er al lang geen tijd meer om een kaderstellend stuk voor de begroting klaar te hebben. Het wordt dus, op voorstel van het college, een werkvergadering op 2 april. Leden van de steunfrac- ties mogen dan ook meepraten. In 2014 kiezen de Kapellenaren im mers een nieuwe gemeenteraad. De raad hechtte eraan dat degene die daarvoor warm lopen, meepra ten over de toekomst.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 50