Robert M. ligt overhoop met zijn rechters Lichamen vermoord echtpaar gevonden in Hoendiep 4 BINNENLAND Universiteiten willen onnodige uitval tegengaan. Aankomende studenten moeten verplicht een traject in. Ji Wat wij echt en oprecht hebben geprobeerd, is zo open mogelijk met u te communiceren Je mag in Nederland je hoofd niet boven het maaiveld uitsteken Groot rietgebied bij molens afgebrand Kamer mag besluiten over EU-referendum Politie vindt koffer in zaak Kunsthal-roof Ikea staakt verkoop amandeltaarten Nog 13 doden gemeld door anticonceptiepil Het einde van AMSTERDAM - Robert M., hoofdver dachte in de Amsterdamse zeden zaak, kreeg het dinsdag tijdens de eerste dag van zijn proces in hoger beroep aan de stok met zijn rech ters. De ondervraging door de ma gistraten maakte hem bij vlagen boos. M. twijfelde openlijk aan hun objectiviteit. M.'s advocaten Wim Anker en Tjalling van der Goot vroegen op een bepaald moment belet om met hun cliënt te kunnen overleg gen. Daarna leek de stemming te verbeteren, totdat nieuwe, kriti sche vragen van het hof M. ander maal dermate irriteerden dat hij opnieuw op hoge toon zijn twij fels over de raadsheren van het hof uitte. Volgens voorzitter Helma Tille- man heeft het gerechtshof slechts gedaan wat het moet doen, name lijk de feiten van de Amsterdamse zedenzaak behandelen, aan de hand van een verhoor van Robert M. „Wat wij echt en oprecht heb ben geprobeerd, is zo open moge lijk met u te communiceren", ver klaarde Tilleman dinsdag. De zit ting werd op verzoek van M.'s raadslieden eerder dan gepland verdaagd. Robert M. was toen voor de tweede keer tijdens de procesdag in tranen. Vorig jaar, bij de rechtbank, kon Robert M. evenmin met zijn rech ters overweg. Ook hen verweet Rechter Tillemari hij - van meet af aan - een gebrek aan objectiviteit. Tijdens het uit spreken van het vonnis werd M. zo boos dat hij een bekertje water naar rechtbankvoorzitter Frans Bauduin smeet. De 29-jarige M. was in pak naar de zitting gekomen en leek aan vankelijk zijn zaak met veel ener gie en strijdbaarheid te zullen ver dedigen. Na een uur of vier wer den de eerste scheurtjes in de sfeer zichtbaar en kort daarna werd M. boos. In het eerste deel van het verhoor verklaarde M, die na zijn arrestatie in december 2010 heeft bekend, uitgebreid over de strijd die hij jarenlang heeft gevoerd tegen zijn seksuele gevoelens voor kinderen. „Het was een constante strijd", zei hij daarover. „Het vreet een mens op." In 2007 gaf M. toe aan zijn gevoelens en misbruikte hij voor het eerst een kind op de Amsterdamse crèche waar hij toen werkte. In de jaren daarna volgden tientallen andere kinderen, sommigen vele malen. Volgens andere, hem bekende pe dofielen ging M. daarbij „zeer sys tematische en georganiseerd" te werk, was hij er „elke minuut van de dag op gefixeerd" en hield hij „op geen enkele manier rekening met de kinderen". Het hof vroeg .stevig door over hoe het een zich tot het ander ver houdt: de diepgevoelde worste ling van M. met zijn seksuele ge voelens versus zijn berekenende, volslagen obsessieve, zeer vergaan de misbruikpraktijken, waarover hij opschepte in zogeheten chats met geestverwanten op internet. Naar eigen zeggen zag M. al die tijd geen alternatief voor zijn ge drag. De 29-jarige M. heeft het mis bruik van 87 kinderen bekend. De rechtbank heeft hem veroordeeld tot 18 jaar cel en tbs. Het hof zet het proces tegen M. donderdag voort. door Patrick Wiercx UTRECHT - Ze zijn gewaarschuwd,* de scholieren die zich gereed ma ken voor het vwo-examen en bij wie de motivatie voor een vervolg studie matig is. De universiteiten zijn op oorlogspad. Aanleiding is de al jaren durende, dramatisch hoge uitval van stu denten in het eerste jaar. Van Gro ningen tot Maastricht is dat uni versiteiten een doorn in het oog. De Universiteit Utrecht (UU) scoort met 25 procent nog het 'bes te', maar de Nederlandse universi taire instellingen staan in het Eu ropese lijstje onderaan. Neem nou Engeland. Daar zit de gemiddelde universiteit op een uitval van 'slechts' 10 procent. Professor Bert van der Zwaan, rec tor van de UU, kent de achter grond: de 'zesjescultuur'. Voor me nig scholier en student is net een zesje halen meer dan voldoende. Wat zou je je verder druk maken? „Het is een uiting van onze cul tuur. Je mag je hoofd niet boven het maaiveld uitsteken, dat hoort in Nederland niet en daar moeten UU-rector Bert van der Zwaan we vanaf', zegt Van der Zwaan. Ook zijn collega's en de minister van Onderwijs zijn dat beu. Wie de concurrentie aangaat met het buitenland, komt er niet met zo'n mentaliteit, stellen ze. Utrecht is de eerste universiteit waar aankomende eerstejaars in een uitgebreid 'matchingstraject' terechtkomen. De andere universi teiten voeren het systeem op 1 september 2014 in. De UU heeft er al mee geëxperimenteerd. Inschrijven in Utrecht moet voortaan vóór 1 mei. Examenkan didaten vwo moeten daarna werk colleges bij de UU volgen en krij gen een persoonlijk gesprek. Pas daarna geven ze aan of ze écht voor hun gekozen studie inge schreven willen blijven. Tijdens de colleges krijgen de scholieren realistisch les, zoals dat heet. „Dus niet: wat is dit toch een leuke studie en wat doen wij hier allemaal leuke dingen", zegt professor Theo Wubbels. „Nee, ze krijgen in het eerste col lege onder andere een stevige op dracht." Wubbels geeft leiding aan de lo gistieke operatie. Die is omvang rijk, want het gaat om duizenden studenten. Wat de universiteit al heeft ge leerd, is dat het traject over een langere periode uitgesmeerd moet worden. Gisteren kregen 45 aankomende eerstejaars geoweten- schappen in groepjes hun tweede bijeenkomst. Aimée Baars (Doe- tinchem), Maaike Prins (Leusden) en Jacoline Slaager (Zwolle) scho ven aan in de bankjes. Voor alle drie stond de studie aan de Uni versiteit Utrecht bovenaan. Aimée Baars had ook nagedacht over psychologie. „Maar daar mel den zich zoveel mensen voor aan, dat is zo massaal." Jacoline Slaager vindt het een goed idee dat de UU dit zo aan pakt. „Op deze manier krijg je een veel reëler beeld van zo'n op leiding." Docente Nelleke de Jong gaf het groepje van dit drietal college. HOOGKERK Het bejaarde echtpaar uit Aduard dat sinds maandaga vond werd vermist, is ver moord. De twee lichamen zijn gisteren gevonden in het water bij Hoogkerk (Hoendiep). De politie zegt dat beide personen door een misdrijf zijn overle den. De 70-jarige man en de 68-jari- ge vrouw hadden hun boot te koop staan en hadden maan dag in Hoogkerk een afspraak met een mogelijke koper. Toen het stel niet thuiskwam, gin gen bezorgde familieleden op zoek. Ze vonden in Hoogkerk wel hun auto, maar de boot was verdwenen. De politie en marechaussee, die waren ingeschakeld door de familie, troffen maan dagnacht in het Hoendiep bij Hoogkerk de boot aan. Het bejaar de stel was echter niet te vinden. De zoektocht werd uitgebreid en gisterochtend werd in het Hoen diep, een kanaal tussen Gronin gen en Hoogkerk, een lichaam ge vonden. Het ging om de vrouw. In de loop van de middag werd enkele honderden meters verder op ook het lijk van de man aange troffen. De politie onderzoekt de zaak in en rond het Hoendiep met een groot team. Ook de woning van de man en de vrouw is doorzocht op mogelijke sporen. Ook de plekken waar de auto en boot werden teruggevonden zijn onderzicht. Het scheepvaartver keer op het kanaal werd tijdens het zoeken stilgelegd. foto Marco de Swart/ANP KINDERDIJK In een natuurgebied bij het Zuid-Hollandse Kinderdijk is gis termiddag brand uitgebroken. Vol gens de brandweer is een gebied met rietkragen van ongeveer drie voetbalvelden afgebrand. Dat gaf aanvankelijk veel rookontwikke ling. De befaamde molens van Kinderdijk liepen geen gevaar. DEN HAAG De Tweede Kamer moet zich uit spreken over een eventueel refe rendum over de verdere over dracht van bevoegdheden aan de Europese Unie. BurgerforumEU overschreed gisteren de 40.000 steunbetuigingen die nodig zijn om het onderwerp op de agenda van het parlement te zetten. BOEKAREST De Roemeense politie heeft de koffer gevonden waarin de schil derijen zijn vervoerd die vorig jaar uit de Rotterdamse Kunsthal zijn gestolen. De koffer is opgegra ven in een tuin in het dorpje Car- caliu, de woonplaats van de hoofd verdachte in deze zaak, de Roe meen Radu Dogaru. AMSTERDAM Ikea heeft de verkoop van amandeltaarten met chocolade en butterscotch in Nederland en 22 andere landen uit voor zorg gestaakt, nadat in China coliforme bacteriën in het ge bak waren aangetroffen. Die bacteriën leven in uitwerpse len van mensen en dieren. DEN BOSCH Dertien vrouwen in Nederland zijn mogelijk overleden door bijwerkingen van hun anticon ceptiepil. De meldingen ko men boven op de elf die al be kend waren over sterfgevallen van gebruiksters van de Dia- ne-35-pil. De sterfte deed zich voor tussen 1996 en eind 2012.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 4