I fl II 1854 Opoe mocht geen tol meer heffen Stadhuismuseum staat maand in schijnwerpers Rechter bomenkap bij Duinoord mag hervat Start bouw brede school en appartementen SCHOUWEN-DUIVELAND 27 Schouwen-Duiveland kent veel panden met namen. In deze serie worden ze verklaard. WOENSDAG 6 MAART 2013 de Oude Tol door Marijke Vael SCHUDDEBEURS - Het staat promi nent op het bord: De Tol. Deson danks kun je ongehinderd doorrij den, daar aan het begin van de Donkereweg in Schuddebeurs. Dat was vroeger wel anders weet Ina van Gastel-de Vrieze (56). „Van 1849 tot 1909 moesten men sen die over deze weg wilden rij den, eerst tol betalen." De wagens met paard, die in deze periode het verkeersbeeld domi neerden, werden daarvoor tot stil stand gebracht bij café De Oude Tol, gelegen op de Schouwse Dijk waar de weg indertijd overheen liep richting Zierikzee. Op een zwart bord op de buitengevel stonden de toltarieven, zo blijkt uit een oude foto. Het ligt voor de hand dat aan de tapkast van het café behalve tol vaak ook een of meerdere borrels werden afgere kend. Het etablissement aan de klinkerweg tussen Zierikzee en Brouwershaven werd na de wa tersnoodramp van 1953 gesloopt. Maar bij veel ouderen uit de om geving is het nog een begrip. „Zij noemen deze hoek van Schuddebeurs nog altijd De Tol", weet Ina, die daar in 1982 kwam wonen toen ze met Leo van Gas tel trouwde. „Handig, want ieder een weet daardoor gelijk met wel ke Leo van Gastel ik ben ge trouwd. Er zijn namelijk drie man nen met die naam. Behalve mijn man ook zijn neef, die Leo Saspol- der wordt genoemd, en de vroege re wethouder van Zierikzee die hier wordt aangeduid als Leo Stadswijk, omdat hij aan de ande- Behalve een financiële bijdrage uit 's Rijks schatkist om de weg te verhar den, kregen de stedelijke besturen van Zierikzee en Brouwershaven bij Koninklijk Besluit van 31 maart 1854 een machtiging om tol te heffen op de route tussen deze twee kernen. SCHUDDEBEURS - Behalve de route tussen Zierikzee en Brouwersha ven werd in de 19e eeuw ook de weg van Zierikzee naar Zijpe ver hard met klinkers. Een luxe die, behalve een flinke financiële investering voor de aanleg, ook het nodige geld voor onderhoud vergde. Daarom werd op beide wegen tol geheven. De inning daarvan was in handen van een Commissie van Beheer, die werd gevormd door de bestu ren van de eilandelijke gemeen ten en polders waar de verharde wegen doorheen liepen. Voor de weg tussen Zierikzee en Brou wershaven werd, behalve bij café De Oude Tol in Schuddebeurs, ook nabij Brouwershaven tol gehe ven, voor verkeer vanuit die rich ting. De laatste caféhouder, die in Schuddebeurs deze taak uitvoer de in opdracht van de Commis sie, was ene Hanse. Hij inde tol 1883 tot 1909. Boeren die regelma tig moesten passeren, konden een abonnement nemen. Omstreeks 1900 bracht het verkeer over deze re kant van de Schouwse dijk woonde. Bedrijven zetten deze bij namen zelfs op rekeningen om verwarring te voorkomen." Toen de geboren Haamsteedse haar intrek nam in de boerderij, tegenover de plek waar café De Oude Tol stond, had dit oude fa miliebezit van de Van Gasteis geen naam. „Leo en ik lieten De Tol op de schuur zetten toen we begin jaren '90 een bloemkweke rij begonnen bij ons akkerbouw bedrijf," lacht Ina. „We pikten die naam omdat iedereen het hier al zo noemde." In de boerderijwinkel vragen klan ten soms naar de betekenis van de boerderijnaam. Daarom ver diepte Ina zich in de geschiedenis van de provinciale straatweg die werd aangelegd in de jaren 1848 tot en met 1854 door de stedelijke besturen van Zierikzee en Brou wershaven. Om de route te verhar den met klinkers, kregen zij een bijdrage uit 's Rijks schatkist èn machtiging om tol te heffen. Die heffing mocht beginnen toen tweederde deel van de weg was verhard. Hoewel ze goed op de hoogte is van deze geschiedenis, denkt Ina niet dagelijks terug aan het tolcafé tegenover haar huis. „Ik ben wel blij dat dit deel van de Donkereweg niet is geasfalteerd, zoals verderop. Daar door is de sfeer van het oude Schuddebeurs hier nog goed te proeven." Tussen 2009 en 2012 is het Stadhuismuseum aan de Meelstraat in Zierik zee verbouwd, foto Dirk-Jan Gjeltema door Joeri Wisse ZIERIKZEE - Het Stadhuismuseum in Zierikzee is door de Stichting Open Monumentendag uitverko zen tot 'Open Monument van de Maand maart'. Behalve dat het mo nument uit 1554 een maand lang in de schijnwerpers staat in de ui tingen van de Stichting, is het mu seum de laatste zaterdag van de maand gratis te bezoeken. „Het Stadhuismuseum is uitgeko zen omdat het heel goed in het jaarthema 'Macht en Pracht' past", zegt Pia Krijger van het mu seum. „Het stadhuis was eeuwen lang het machtscentrum van Schouwen-Duiveland. Hier zat de gemeenteraad, werd recht gespro ken en zetelde het waterschap." De 'pracht' komt volgens Krijger tot uitdrukking in het in- en exte rieur van het gebouw en de rijke collectie. „Op 30 maart is het mu seum gratis te bezoeken. Boven dien worden tussen 12.00 en 16.00 eveneens gratis rondleidingen ge geven", zegt Krijger. www.openmonumentendag.nl verharde weg ongeveer 1525 gul den op. Daarna liep het belang van de weg terug vanwege de tot standkoming van de tramverbin ding Zijpe-Zierikzee-Brouwersha- ven. In 1909 werd de tolheffing ge stopt en verliet Hanse het café. De weduwe Bevelander, beter be kend als 'opoe Tol', runde het eta blissement tot 1932. Ondanks haar bijnaam mocht zij geen tol meer heffen. Dat gold ook voor de cafébazen die na haar kwamen Na de watersnoodramp werd het pand gesloopt. door Ton van den Nouwetand MIDDELBURG - Woningbouwvereni ging Zeeuwland mag doorgaan met het verwijderen van bomen en struiken bij zorgcentrum Duinoord in Burgh-Haamstede. Dat heeft de Middelburgse rechter dinsdag be paald. Zeeuwland en Allévo bouwen een aantal zorgappartementen bij Duinoord. Enkele omwonenden vinden Zeeuwland te voortva rend. De vergunning voor de nieuwbouw is er nog niet, en dus ware ze verbaasd dat Zeeuwland de bosschages al laat opruimen en spanden een kort geding aan. Zeeuwland stelde dat voor het ver wijderen van groen geen vergun ning nodig is. De rechter gaf de woningbouwvereniging daarin ge lijk. Zeeuwland gaat deze week verder met hakken en zagen. Op het terrein aan de Klooster- weg worden zes groepswoningen, twaalf zorgappartementen, 53 driekamerappartementen en een gezondheidscentrum gebouwd. De omwonenden vinden het pro ject van drie bouwlagen te hoog. door Piet Kleemans Leerlingen van de Theo Thijssenschool trokken in lawaaioptocht naar de toekomstige brede school en lieten ballonnen op. foto Dirk-Jan Gjeltema ZIERIKZEE - Met het slaan van de eerste paal gaf kinderburgemees ter Annah Kooman samen met Ei- landzorg-diënt Leo Louwerse giste ren het startschot voor de bouw van de brede school en een appar tementencomplex van zorgorgani satie Eilandzorg. Het plan voor de combinatie van brede school en zorgappartemen ten werd ruim tien jaar geleden gelanceerd. „Ik dacht op gegeven moment: dit komt er nooit. Maar het is toch gelukt", schetste Antoi- ne de Ceuster, directeur van wo ningbouwcorporatie Zeeuwland, de lange aanloop. Als de brede school gereed is, wordt het de nieuwe stek van de nu nog aan de Calandweg gehuisveste O BS Theo Thijssen. Schooldirecteur André Koster kijkt er reikhalzend naar uit. „Het wordt voor mij ook de eerste keer dat ik naar een nieuwe school ga." De brede school is, be nadrukte Koster, niet zomaar een school. De combinatie met een aanpalend zorgappartement is een bijzondere. „En wij gaan als school ook zeker contact zoeken met de bewoners van het Eiland- zorg-appartement. Dus mensen, we komen eraan." Wim Joppe van de cliëntenraad van Eiland- zorg sprak met betrekking tot het nieuwe appartementencomplex in combinatie met de brede school van een uitdaging. „Het wordt wonen zoals thuis. En dat is geen kretologie." Wethouder Wim Stouten sprak van 'een belangrijke voorziening' Stouten noemde ook de onlangs begonnen bouw van het sportcen trum aan de naburige Lange Blok- weg. „Wat dat betreft is Noorder polder een wijk in beweging." Appartementencomplex en brede school komen tegenover elkaar op de hoek van Koning Gustavweg en Emil Sandströmweg. In het schoolgebouw komen ook een kinderdagverblijf van KOOS en een peuterspeelzaal van Kibeo.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 45