Fracties twijfelen aan financiering verslepen caisson naar Ouwerkerk Bedrijven dragen bij aan Technasium Pontes schrapt bietentocht 26 SCHOUWEN-DUIVELAND BOERDERIJNAAM Tholen bouwt te veel woningen' SINT-ANNALAND - In de gemeente Tholen ontstaat een overschot aan nieuwbouwwoningen als alle be staande plannen doorgaan. Dat stelt de provincie in reactie op het plan om het havengebied in Sint- Anna- land flink op de schop te nemen. Als alle 300 geplande huizen daad werkelijk worden gebouwd, is vol gens de provincie in één keer in 50 procent van de hele Thoolse wo ningbehoefte voor de komende 10 jaar voorzien. En dat terwijl de ge meente nog heel wat andere wo ningbouwplannen heeft. Binnen kort wordt begonnen met de wijk Vestetuin in Tholen. Verder liggen er plannen voor nieuwe wijken in de gemeente. De provincie zegt er streng op toe te willen zien dat ge meenten enkel bouwen als er be hoefte is. In Tholen dreigt de be hoefte echter de vraag ruimschoots te overstijgen. Ina en Leo van Gastel met op de achtergrond de schuur bij hun uit 1880 daterende boerderij waarop naambord De Tol is bevestigd. „Wij pikten deze naam omdat iedereen het hier al zo noemde." foto Dirk-Jan Gjeltema door Joeri Wisse ZIERIKZEE - Het caisson uit de Schelphoek naar de kust voor het Watersnoodmuseum bij Ouwer kerk verslepen, zodat het daar dienst kan doen als aanlegplaats voor rondvaartboten en waterrecre anten. De meeste fracties vinden het een prachtig plan, maar heb ben zo hun bedenkingen bij de fi nanciële haalbaarheid ervan, bleek in de commissie Ruimte. Als het aan WD-wethouder Ad Verseput ligt, trekt de gemeente 100.000 euro uit om het plan te ondersteunen. Dit op voorwaarde dat ook andere partijen zoals over heden en bedrijven meebetalen en dat er subsidie uit het potje van de Tweede Maasvlakte kan worden binnengehaald. „Deze financiering kent wel heel veel open eindjes", zei WD'er Tom Soeters. Die bedenkingen werden door andere fracties ge deeld. Behalve dat de versleping van de betonnen bak een dure operatie wordt, blijft er een jaar lijkse kostenpost over omdat het ponton dat de verbinding vormt tussen het caisson en de dijk, in het winterseizoen moet worden weggesleept. Dat kost naar schat ting minimaal 7000 euro per jaar. „Wie dat gaat betalen, zien we dan later wel", zei Verseput. De meeste fracties gaven aan zich de komende weken eens goed te beraden over het plan alvorens ze eind deze maand over het voor stel moeten oordelen. Van twee partijen is wel duidelijk dat ze het plan niet zien zitten. Alert! vindt het financiële risico te groot en de Christenunie vindt dat er al ge noeg caissons liggen bij Ouwer kerk. „En dan zijn al hele duidelij ke herkenningspunten die getui gen van de watersnoodramp. We zien niet de toegevoegde waarde van een extra caisson in het wa ter", zei Erica Capelle van de CU. ZIERIKZEE - De Zierikzeese bedrij ven Airpack en Bema Kunststoffen tasten diep in de buidel om het Technasium van Pontes Pieter Zee man de komende vijfjaar te onder steunen. Dat is hard nodig. Het Techna sium, bedoeld om het bèta-onder wijs voor havo en vwo-leerlingen op Pontes te verbeteren en aan trekkelijker te maken, worstelt met de crisis. Door bezuinigingen van de overheid in het onderwijs zijn extra investeringen voor het Technasium - zoals computers, ge reedschap en meetapparatuur - het laatste jaar onder druk komen te staan. Bema sponsort de afde ling de komende jaren met 2500 euro. Airpack investeert in hard en software voor het Technasium voor een bedrag van 7500 euro. Daarmee helpen beide bedrijven hun eigen toekomstige werkne mers op te leiden. Leerlingen van het Technasium voeren realistische projecten uit. Ze gaan op zoek naar oplossingen voor problemen in opdracht van het bedrijfsleven. Vrijdag wordt door vertegen woordigers van beide bedrijven en de school een handtekening onder de sponsorcontracten ge- ~P zet. Eerst betalen in cafe door Luc Oggel GOES - De Bietentocht moet het dit jaar zonder subsidie van de provin cie doen. De aanvraag is door Gede puteerde Staten afgewezen, omdat de provincie sinds dit jaar geen sub sidieprogramma's voor culturele ac tiviteiten meer heeft. De Bietentocht is een vierdaagse zeiltocht met wedstrijdelement die sinds 1999 wordt gevaren door zo'n twintig platbodems. Die hebben een symbolische hoe veelheid suikerbieten aan boord, om op die manier de geschiedenis van de Zeeuwse beurtvaart le vend te houden. De tocht doet on der meer Zierikzee, Bruinisse en Goes aan. De tocht eindigt sinds 2010 in Willemstad. Het is niet duidelijk wat het besluit van GS voor de Bietentocht betekent. Voorzitter Dik Hoogstad van de organiserende Stichting Zeeuwse Beurtvaart was dinsdag niet be reikbaar voor een reactie.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 44