16,7 Zilte lunch op terras aan zee Bloemetjes voor Gerrits balkon Terneuzenaar in beroep na reparatie van tbs D66 wil Kieswet aanpassen Schijnveiligheid ZEELAND 23 commentaar WOENSDAG 6 MAART 2013 eerste lentedag In 1992 werd het 15,2 graden in West- dorpe op 5 maart. Gisteren steeg het kwik tot 16,7 graden. beterd. Toen werd 13,8 graden ge meten." In Woensdrecht bereikte het kwik rond 14.00 uur 16,9 gra den. Het oude record uit 1997 stond op 13,7 graden. In Rotter dam werd 15,4 graden bereikt. In 1989 werd het 15,3 graden. De lenteachtige temperaturen be zorgen een lentegevoel, terwijl de astrologische lente nog niet eens begonnen is. Voor deze kalender begint de lente op 20 of 21 maart. Dit jaar zal h^t 20 maart zijn. Het begin hangt af van de lengte van de dag en de nacht. Die moeten even lang zijn. Tijdens de lente zelf worden de dagen steeds lan ger. De meteorologische lente daarentegen is al begonnen. Die begint altijd op 1 maart. Het kwik liep gisteren ook zo snel op, omdat de wind uit zuidelijke richtingen het land binnen stroomde. Daarmee werd zachte lucht aangevoerd. Is de snelle omslag naar het zach te weer in deze tijd van het jaar uitzonderlijk? Volgens weeronli- ne wel. Maar de metereoloog wil daar niet de conclusie aan verbin den dat we dan ook nog lang van het warme weer genieten. „Ik kan er geen patroon in ontdekken. Als het nu de hele maand warm is, dan kunnen we wel een voorzich tige doorberekening maken wat de periode daarna brengt. Maar we zien nu al dat het woensdag nog wel warm is, maar al wel wat bewolkt wordt en volgende week zal zelfs de winter weer even te rugkeren. Het is niet anders." Serveerster Heather bedient Hendrika (I) en Desirée. foto Lex de Meester vlissingen - Het was de keuze tus sen het huis stofzuigen of lekker met een vriendin zonnebaden op het terras van strandpaviljoen Panta Rhei in Vlissingen. „Met dit weer is de keuze gauw gemaakt. Stofzuigen kan vrijdag ook nog. Dan regent het", grijnst Desirée Klink Logeman uit Zoute- lande. In het voorjaarszonnetje is ze naar Vlissingen gefietst om met hartsvriendin Hendrika Toes de gevoelsmatig eerste lentedag te consumeren. „We hebben nu genoeg donkere dagen achter de rug, het wordt tijd dat het zomer wordt. Deze dag geeft in elk geval een goede aanzet." Ze hebben er geen vrij voor geno men. „We werken allebei in de zorg, in Ter Reede in Vlissingen. We draaien wisseldiensten. Daar door zijn we vandaag vrij. Maar goed, zaterdag moet ik wel weer werken", zegt Desirée. De dames zijn uitgelaten. Komt door het weer, verklappen ze. „Hier word je toch vrolijk van. Kijk nou, naar dat prachtige pano rama, het strand, de zee. Joh, Zee land is zo ongelooflijk mooi." Rond lunchtijd stroomt het terras voor. Serveerster Heather Pollock - 'we merken dat de klanten van daag erg- vrolijk zijn' - brengt Desirée en Hendrika twee salades vis. Met het zonnetje op de kop vallen ze aan. „Dit is echt genie ten. Dit soort momenten, daar draait het leven toch om?" koudekerke - Als het kwik boven de twaalf graden klimt, wordt de tuinier in ons wakker. Bij tuincen trum Intratuin in Koudekerke suist om de haverklap een kar vol met pot- en perkbloemen door de glazen schuifdeuren. Ook Gerrit van den Berg uit Vlis singen heeft een stukje voorjaar in zijn wagentje. Viooltjes, een prunus, enkele primula's, een Ca melia Japonica - 'wat dat is, weet ik ook niet precies' - alsmede een blauw hortensia. Bij elkaar heeft Van den Berg voor 38 euro geshopt. „Ik ben bezig mijn balkon aan te kleden. Ik denk dat het er van de zomer goed te doen is, want ik heb er niet de hele dag zon. Nu staat er nog niks, want ik ben vo rig jaar van Alkmaar naar een ap partement in Vlissingen verhuisd. Mijn drie kinderen wonen hier in de buurt, snapt u." Dat balkon is zeven meter lang en anderhalve meter diep. „Dus ik denk dat ik nog meer planten en bloemen moet halen. Potten heb ik al tweedehands op de kop ge tikt. Nieuw zijn ze best duur." Ook een bankje staat op de bood schappenlijst. Dat is van later zorg. „Ik ga dit eerst even weg brengen. Daarna ga ik lekker op een terrasje aan de boulevard of op het 65plus-bankje bij Michiel de Ruyter zitten. De planten kun nen wel even wachten. Ja, van dit weer moet je even genieten." Gerrit van den Berg uit Vlissingen slaat planten in. foto Lex de Meester door Emile Calon MIDDELBURG - Een Terneuzenaar gaat in hoger beroep bij de tbs- kamer van het gerechtshof in Arn hem. Zijn tbs werd twee weken ge leden door de Middelburgse recht bank verlengd hoewel het Open baar Ministerie (OM) een jaar lang vergeten was die verlenging voor te leggen aan de rechtbank. Al die tijd zat de man in Torentijd vast zonder dat hij extra begeleiding kreeg. Raadsman Mark Dunsbergen stelt dat die speciale tbs-kamer nu moet oordelen of het terecht is dat het Openbaar Ministerie een zo lang vergeten tbs mag repare ren. De. raadsman vindt dat in dit geval de rechtbank het OM niet-ontvankelijk had moeten ver klaren omdat het het recht op ver volging had verspeeld. De Terneuzenaar werd in 2006 veroordeeld nadat hij dertien meisjes en jonge vrouwen had aangerand en bij de brug bij Sluis kil een meisje (17) had verkracht. Hij kreeg een celstraf en tbs. Een maand geleden erkende het OM dat het 'niet alert genoeg' was geweest en sprak ook van een 'hele grove fout'. Desondanks vroeg het aan de rechtbank de tbs alsnog te verlengen omdat het vond dat het maatschappelijk niet verantwoord is de man vrij te la ten. Twee weken geleden besliste de rechtbank dat de bescherming van de maatschappij inderdaad zwaarder weegt dan het afstraffen van het OM. De rechtbankvoorzit ter liet wel weten dat dat de recht bank zich gesteld had gezien voor een 'welhaast duivels dilemma'. „Het is de kern van de rechtstaat dat het individu wordt be schermd tegen onrechtmatig over heidshandelen. Dat een dergelijk handelen hier heeft plaats gehad staat vast, nu de detentie van be trokkene met ingang van 23 de cember 2011 niet langer was geba seerd op een geldige titel." Nederland werd eind jaren negentig weer een beetje veiliger: de eerste automati sche externe defibrillators (AED's) verschenen in bedrij ven en publieke ruimten. In de loop der jaren groeide het aan tal en inmiddels hangen er zo'n 80.000 exemplaren in het land. Dat betekent helaas niet dat ie mand die in de nabijheid van een AED gereanimeerd moet worden daadwerkelijk veilig is. Veel apparaten blijken slecht onderhouden en dus onbe trouwbaar. Een kwalijke saak want elk jaar zijn er ruim 15.000 reanimatiebehoeftigen. Dat duizenden AED's als ge volg van slecht onderhoud on betrouwbaar zijn, getuigt van onverantwoordelijkheid. In stanties, bedrijven of vrijwilli gers die de moeite nemen een AED te plaatsen, behoren ook de verantwoordelijkheid voor ordentelijk onderhoud op zich te nemen. Want anders biedt een AED geen veiligheid, maar schijnveiligheid. door Jeffrey Kutterink DEN HAAG - De coma van het Schouwse raadslid Serge Vogelen zang is voor D66 in de Tweede Ka mer aanleiding om de Kieswet te veranderen. Ze doet woensdag daartoe een voorstel. D66-raadslid Vogelenzang raakte na een verkeersongeval op 5 de cember 2011 in coma. De Kieswet staat niet toe dat een volksverte genwoordiger in zo'n situatie wordt vervangen. Want degene die vervangen moet worden, moet daarvoor zelf toestemming geven. De lege stoel in de gemeen teraad van Schouwen-Duiveland is weliswaar bezet door een tijde lijke vervanger. Maar die mag riiet stemmen en kan geen voorstellen indienen. D66 in de Tweede Kamer wil de Kieswet zo aanpassen dat het voortaan wel mogelijk is om volksvertegenwoordigers te ver vangen die daarvoor zelf geen toe stemming kunnen geven. Door de wetswijziging van Ka merlid Gerard Schouw kan de voorzitter van het vertegenwoor digende gremium (in dit geval de gemeenteraad) een verzoek doen om een volksvertegenwoordiger tijdelijk te ontslaan. Zo'n verzoek moet gepaard gaan met een dok tersverklaring waaruit blijkt dat degene zijn werk niet binnen acht weken kan hervatten. Op die manier kan een volwaardige tijde lijke vervanging van de volksver tegenwoordiger worden geregeld, aldus Schouw.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 41