Hotel in Nederland nogal duur Tweede Kamer is bezorgd over stijgende kosten kinderen krijgt Banken mijden gedwongen veilingen woningen IN HET NIEUWS 3 700 reacties Het aantal reizigers zou een dwingender eis moeten zijn Vervoerders hoeven nu geen inzicht te geven over waar de winst heen gaat WOENSDAG 6 MAART 2013 AMSTERDAM - Nederlanders betaal den vorig jaar gemiddeld 94 euro per overnachting in een hotel in ei gen land, 2 euro minder dan in 2011. Dat levert op een wereldwij de ranglijst een 18e plaats op. Dat blijkt uit de dinsdag gepubliceerde hotelprijsindex van boekingssite Hotels.com. Onder andere Mexicanen, Duit sers en Italianen zijn goedkoper uit in eigen land. De lijst wordt aangevoerd door de Zwitsers. Die moeten gemiddeld 151 euro op ta fel leggen voor een nacht in een binnenlands hotel. Reizigers uit eurolanden betaal den vorig jaar gemiddeld 108 euro voor een hotelovernachting in Ne derland. Dat is 2 procent minder dan in 2011. Nederland is samen met Italië nog altijd het duurste euroland voor bezoekers uit de eu rozone. Wereldwijd staat Neder land op de 31e plaats op een rang lijst van 72 landen. Amsterdam is met 120 euro nog altijd de duurste 'hotelstad' in Nederland, gevolgd door Utrecht (103 euro) en Den Haag (102 euro). De grootste stij- ger is Eindhoven, waar de prijs met 10 procent steeg tot 88 euro. Eindhoven staat daarmee op de vierde plaats, boven Haarlem (87 euro) en Rotterdam (83 euro). DEN HAAG - Politici in de Tweede Kamer maken zich zorgen over de steeds maar stijgende uitgaven voor het openbaar vervoer, terwijl er niet meer reizigers gebruik ma ken van tram, metro en bus. Onder meer VVD, PvdA, SP en D66 willen snel helderheid over de regionale aanbestedingen en de gevolgen daarvan. „We moeten kijken hoe we kwali teit kunnen krijgen in combinatie met meer reizigers", stelt WD- Kamerlid Betty de Boer. Volgens haar is het belangrijk om lessen te trekken uit de situatie rond tram en bus, zodat ook aan de NS bete re eisen kunnen worden gesteld. „Zo zou het aantal reizigers een veel dwingender eis moeten zijn." Ook Duco Hoogland van coalitiegenoot PvdA stelt dat de marktwerking niet is geworden van wat er eerder van werd ver wacht. Hij vindt het daarom goed dat er een landelijk kader voor ta rieven komt, waar iedereen zich aan moet houden. Ook moeten vervoerders volgens hem veel meer gaan samenwerken, iets waar staatssecretaris Wilma Mans veld (Openbaar vervoer) ook al op hamert. Stientje van Veldhoven van D66 vindt dat het niet zo kan zijn dat gemeenten en provincies minder zorgvuldig zijn met het geld, om dat een groot deel van de rijks overheid komt. Ze wil een debat om meer te weten te komen over de cijfers. „Het kan zijn dat de kos ten stijgen, omdat we nu beter openbaar vervoer hebben en dat het aantal reizigers nog na-ijlt. Het is natuurlijk een ander ver haal als er enorme winsten wor den gemaakt", stelt ze. En daar zit ook volgens Farshad Betty de Boer, WD-Kamerlid Bashir van de SP het probleem. „De vervoerders hoeven geen in zicht te geven over waar de winst naartoe gaat. We hadden al langer een vermoeden dat het vervoer duurder was geworden, maar nu hebben we ook bewijs." De SP wil toe naar een totaal ander sys teem voor het ov, waardoor de overheid veel meer grip krijgt op de kosten. Farshad Bashir, SP-Kamerlid RIJSWIJK - De Kinderombudsman heeft dinsdag het meldpunt over armoede gesloten. Er kwamen er 700 reacties binnen. Dat zijn voor al verhalen over hoe het is om in Nederland in armoede te leven. Kinderombudsman Mare Dullae- rt: „Opvallend vind ik dat veel kin deren schrijven over het ontbre ken van een goede maaltijd, een warm huis en kleding. Kortom: zaken die voor Nederlandse kinde ren vanzelfsprekend zouden moe ten zijn." Het meldpunt opende op 12 februari. Ruim 500 kinderen en jongeren reageerden, en ook 200 ouders en professionals. door Chris van Alem AMSTERDAM - Vorig jaar zijn min der woningen gedwongen geveild. Veilingen worden het liefst geme den, zegt directievoorzitter Nick Jue van ING Nederland. Hoe zit het met het aantal wanbeta lers bij ING? „Vorig jaar hadden wij 7700 wan betalers, van wie de helft meer dan negentig dagen achterstand had. Ten opzichte van 2011 was de stijging oj procent. Dat valt be hoorlijk mee als je rekening houdt met het feit dat de waarde van huizen sinds de crisis met zo'n 20 procent is gedaald en de werkloosheid van 5 procent tot boven de 7 procent is gestegen. Op jaarbasis hebben we zo'n 140 miljoen euro moeten afboeken op onze hypotheekportefeuille van 140 miljard euro." Wordt dat bedrag in de loop van het jaar hoger? „Wij gaan uit van een lichte stij ging, ervan uitgaande dat de hui zenprijs dit jaar met 8 procent daalt. Ik voorzie voor dit jaar geen grote schokkende gebeurtenissen waardoor die 140 miljoen euro flink stijgt. In de meeste gevallen kunnen mensen bij ontslag reke nen op een sociaal plan of een WW-uitkering." Wat doet ING bij betalingsachter standen? „In januari zijn wij gestart met een online stresstest. Sindsdien hebben vijftigduizend mensen aan de hand van de hoogte van hun hypotheek en de aanwezig heid van spaargeld gekeken of het meevalt, of dat ze beter een wat grotere financiële buffer kunnen opbouwen. Veel mensen hebben een behoorlijke buffer achter de hand. In crisistijd hebben wij vo rig jaar nog 8 miljard euro aan spaargeld binnengekregen. Is de uitkomst van de stresstest rood, dan heb je een probleem. Dan word je uitgenodigd voor een per soonlijk gesprek enjnoet er mis schien gekozen worden voor een tijdelijke renteswap. In de praktijk heeft dat geresulteerd in enkele honderden adviesafspraken met onze afdeling bijzonder beheer." Wanneer komt ING echt in actie bij achterstanden? „Als je dertig dagen achterstand hebt, dan krijg je een belletje van ons. Vaak is er dan niks aan de hand. Met negentig dagen achter stand heb je een serieus pro bleem, dan krijg je hoe dan ook een gesprek met bijzonder be heer. Het aantal gedwongen vei lingen door betalingsachterstand is teruggelopen van 2679 in 2011 naar 2488 vorig jaar. Dat is een héél laag getal op miljoenen hypo theken. Soms tref je klanten die absoluut niet mee willen werken, die niet mee willen denken over onderhandse verkoop. Op dat punt rest niets anders dan een executieverkoop. Banken probe ren steeds vaker de woning onder hands te verkopen. Dan lijdt de bank minder verlies en het is pret tiger voor de klant, want zijn schuld is lager dan wanneer de woning zou zijn geveild. Het aan tal onderhandse verkopen steeg van 3847 in 2011 naar 4500 vorig jaar. Tel je die 2500 gedwongen verkopen daarbij op, dan valt het nog steeds reuze mee."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 3