Niet iedereen wil gereanimeerd ZEELAND 29 De opmars van de AED in het straat beeld stemt niet ieder een gerust. Onder hen Liesbeth Mielen uit Ter- neuzen WOENSDAG 6 MAART 2013 als een pier elektroden geldt een standaard vervaldatum van 2 jaar. „Dat staat gewoon op de verpakking", laat Joziasse zien. „Kwestie van in de gaten houden." De levensduur van de batterij checkt het appa raat zelf. Bij een lage capaciteit zal veelal een controlelampje rood knipperen of klinkt een waarschuwend piepje. „Maar als er verder nie mand is die naar het ding omkijkt, heb je daar ook weinig aan", signaleert Joziasse een bijko mend probleem. Niet zelden wordt een AED (de aanschafkosten zijn in 10 jaar tijd vrijwel ge halveerd naar zo'n ïooo tot 1500 euro) met geld van een inzamelingsactie of goed doel ge kocht. Een servicecontract schiet er dan bij in en soms wordt een AED in de openbare ruimte gewoon aan z'n lot overgelaten. Joziasse neemt het exemplaar dat in zijn woonplaats Vogelwaarde bij het dorpshuis hangt, als schrijnend voorbeeld. Op zijn aanbod het apparaat belangeloos na te kij ken en de standaard ophangkast te vervangen door een hedendaags exemplaar ('s winters ver warmd en 's zomers gekoeld) wordt niet gerea geerd, verzucht hij. „Ik weet zeker dat die AED zo dood is als een pier!" De eerste AED's in Nederland verschenen eind jaren negentig in het straatbeeld. Vanaf 2002 kwamen de meer gangbare modellen op de markt en werd het wettelijk ook toegestaan dat niet alleen professionele hulpverleners de appa raten mochten bedienen in noodgevallen. Sinds vijfjaar zit een AED-cursus standaard in de op leiding en training van een EHBO'er en bedrijfs hulpverlener, zegt Albert Dijkstra van BHV Trai ning Zeeland. „Je moet het zien als aanvulling op de reanimatie. Als jij niet kunt reanimeren, heeft de inzet van een AED weinig zin. Hoewel het altijd nog beter is dan hélemaal niks doen!" De cijfers spreken voor zich, benadrukt Dijkstra. „Van mensen met een circulatiestilstand over leeft 10 tot 20 procent het dankzij reanimatie. Die kans stijgt tot 60 procent wanneer binnen de eerste twee a drie minuten een AED kan wor den ingezet." Dijkstra adviseert mensen daarom op sites als www.aed4.eu te kijken waar bij hen in de buurt (woon- en werkadres) een AED hangt, voor het geval iemand uit hun directe omgeving hulp nodig heeft. Ter aansporing: „In Nederland zijn er gemiddeld driehonderd reani- matiebehoeftigen, per wéék! Dat zijn er 15.000 tot 16.000 per jaar...." In heel Zeeland staan bijna vijfhonderd AED's geregistreerd, maar Joziasse gaat er op basis van zijn eigen klantenbestand en marktgevens van uit dat het er in totaal eer der ruim zevenhonderd zijn. Voor een optimale dekking zou dat zeker één keer zo veel moeten zijn, aldus de directeur van Medisol. Een AED in bedrijven of openbare gebouwen is niet verplicht. Hulpverleners kunnen zich regis treren via de netwerken hartveiligwonen.nl of hartslagnu.nl. Bij een alarmoproep in hun buurt, krijgen ze via een bericht op de mobiele telefoon het verzoek om met een AED naar die plek te gaan voor eerste hulpverlening. bruik van AED's te veel verwachten. Als binnen 6 minuten door een kundig ie mand met reanimatie begonnen wordt, is tegenwoordig de overlevingskans zo'n 25 procent. Dat betekent dat dus altijd nog driekwart het niet haalt. Maar zo'n kun dig iemand is lang niet altijd binnen de vereiste tijd aanwezig. Bovendien hebben we het alleen over in leven blijven. En dus niet in welke toestand. Met een beet je pech leef je nog jaren door met de on herstelbare gevolgen van een zuurstofte kort in de hersenen. Dat risico is voor mij één van de overwegingen om niet gere animeerd te willen worden. Bovendien is in mijn leven nu al dusdanig weinig kans op verbetering, dat ik niet bang ben om dood te gaan. Behalve dat ik niet gereani meerd wil worden, zal ik mij, als ik aan een mogelijk dodelijke ziekte zou komen te lijden, ook enkel palliatief laten behan delen, zonder de bedoeling het leven nog verder te rekken." Mielen heeft haar huisarts en familie in gelicht over de wilsbeschikking, evenals de thuishulp en enkele taxichauffeurs. Wanneer ze in het ziekenhuis een in greep met narcose moet ondergaan, zorgt ze er voor dat ook de behandelend specia list en anesthesist op de hoogte zijn. „De meeste mensen reageren enigszins geschokt op deze mededeling. Over het algemeen is men ervan overtuigd dat je in iedere situatie 'geholpen' wilt worden. Als ik een hartstilstand zou krijgen in ge zelschap van onbekenden, maak ik mij dan ook geen illusies over het respecte ren van deze beslissing. Dat is nu een maal de praktijk. Zelfs mijn familie heeft het een beetje moeilijk met deze beslis sing. Als daarvan iemand aanwezig zou zijn bij een hartstilstand en zij zouden in derdaad niets doen, zouden zij zich waar schijnlijk schuldig voelen aan mijn dood. Terwijl niet zij, maar mijn slechte ge zondheid dan toch echt mijn doodsoor zaak zou zijn. Natuurlijk besefik dat dit alles alleen voor mijzelf en gelijkgestem den geldt. Er zal vast ergens iemand le ven die halfzijdig verlamd is, niet meer praten kan, en denkt 'wat fijn dat ik door zo'n AED nu toch nog leef. Ik heb dan ook respect voor ieders beslissing, hoe die ook mag zijn." Oud-inspecteur Gezondheidszorg Frans Versteegen controleert de werking en software van één van de zestig AED's die voor een test bij Medisol in Middelburg werden aangeboden. Ilk vind het een akelig idee dat die dingen overal kunnen hangen: ik wil absoluut NIET gereanimeerd worden, maar als ik in de buurt van zo'n ding onderuit ga, zoeken ze vast niet eerst in m'n portefeuille naar mijn niet-reanimeren verklaring." Mielen is een alleenstaande vrouw van 56 jaar. „Ik heb een zeer slechte gezond heid met veel chronische kwalen en ik leef al vele jaren in armoede. In het alge meen denk ik dat mensen van het ge-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 29