Panorama Walcheren moet zich nu bewijzen Wethouders moeten informeren, raadsleden doorvragen WALCHEREN 27 WOENSDAG 6 MAART 2013 In de Zware Plaatwerkerij van de voormalig KMS-werf in Vlissingen nadert het vierde onderdeel van Panorama Walcheren de voltooiïng: een wijds zicht op de historische bebouwing rond de ha ven in het stadje Veere. Hans Ligteringen, één van de vrijwillig medewerkers die de techniek verzorgt, werpt een goedkeurende blik op de enorme schildering, foto Ruben Oreel door Henk Postma VLISSINGEN - De toekomst is nog hoogst onzeker voor het Panorama Walcheren dat in Vlissingen in de maak is. Bij gebrek aan grote finan ciers komt nog slechts mondjes maat geld beschikbaar voor de enorme klus. Professional Jo Du- mon-Tak, die er met vier vrijwilli gers aan schildert, twijfelde laatst zelfs of de toeristische attractie ooit nog af komt. Sowieso is het de vraag of het dan in Vlissingen blijft. Na tweeënhalf jaar schilderen in de Plaatwerkerij op de voormalig KMS-werf zijn nu drie van de tien beoogde vergezichten af. Die bieden de toeschouwer een wijd- se blik op Vlissingen: op de kust, de havens en de karakteristieke bebouwing. Het vierde onderdeel, met zicht op de haven van het stadje Veere, is ook ver klaar. Over twee jaar moet het helemaal af zijn. „We mikken op 2015, als Vlissingen het stadsjubileum viert", zegt Frans van der Hagen, één van de vier schilderende vrij willigers. Of dat lukt? Hij heeft er goede hoop op. „In het begin moesten we veel leren: zoeken naar de juiste materialen, technie ken, onderwerpen en perspectie ven. We hebben het nu in de vin gers. We weten nu welke kant we op willen, dus de vaart zit er in." In 2015 eindigt ook een overeen komst met de gemeente die gratis gebruik van de Plaatwerkerij ga randeert. Daar komt nog bij dat die behuizing te klein begint te worden voor het voltooien van de panelen, die bij elkaar zeshonderd Toeristische attractie nog lang niet af, maar al wel open voor bezoekers. „Dit is het jaar van de waarheid." meter lang moeten worden. Dus wordt nu al voorzichtjes naar een ander gratis onderkomen gezocht. „Dit is het jaar van de waarheid", zegt Van der Hagen. „We zullen ons nu moeten bewijzen." Vooral ook met meer aandacht voor de werving van fondsen. Het is de be doeling systematischer en meer gericht te gaan zoeken naar geld schieters en sponsors. Ook toeristen moeten dit jaar meer geld in het laatje brengen. Want al is het panorama nog lang niet af, het kan al wel trekpleister zijn. Sinds kort gaat de deur daar elke maandag voor open. Er zijn reclameposters voor in de maak, en het panorama is ook halte plaats voor de Zonnetrein en de watertaxi. Aan bezoekers wordt een vrijwillige bijdrage gevraagd. En dan arriveerde gisteren op wa re grootte een kopie van Rem brandt's Nachtwacht. Daarmee heeft de attractie er een nieuwe blikvanger bij. Die komt van de ING. De bank bood klanten eind vorig jaar dergelijke kopieën aan in zijn rentepuntenwinkel. Maar behalve het Panorama Walcheren en de ING zelf toonde niemand belangstelling voor de aanschaf van zo'n groot doek. Waarmee in de Plaatwerkerij nu zoiets als een unieke Nachtwacht hangt. ANALYSE door Theo Giele Een politieke doodzonde, mompelden sommige Middelburgse raadsle den na afloop van com missievergadering afge lopen maandag. Aan de orde was het brisante rapport van de Reken kamer dat het college van B en W harde verwijten naar het hoofd slingert over de financiële betrok kenheid van de gemeente bij Wa terpark Veerse Meer, het project dat camping De Witte Raaf aan het Veerse Meer moet veranderen in een modern recreatiepark. De doodzonde waarover de raads leden spraken, betreft vooral het onvolledig informeren van de raad over afspraken met de recrea tieondernemer, mede ook ge maakt door Simons' voorganger Frank Streng. Helaas voor Simons werkt het in de politiek zo dat een wethouder ook verantwoorde lijk is voor de daden van zijn voor ganger. De Rekenkamer stelt dat het colle ge de raad onvoldoende infor meerde over de stappen die B en W in het project hadden gezet. Verder dekte het college de finan ciële risico's die de gemeente loopt, niet goed af. Het gaat in to taal om 4,9 miljoen aan leningen, deelnemingen en uitgestelde beta lingen voor hectares grond, die de gemeente leverde. Over dat laatste was de raad voor af wel geraadpleegd. Toen daad werkelijk nieuwe afspraken wer den gemaakt over de betaling van de grond, kreeg de raad dat niet te horen. Het ging om twee keer een miljoen. De raad wist van het voornemen, maar niet van de uit voering. Verder hing nogal wat mist rond om de inschatting van de finan ciële risico's. De Rekenkamer vindt dat de gemeente alle jaarre keningen en andere financiële in formatie van de recreatieonderne ming had moeten opvragen. Het college reageerde daarop met de mededeling dat het over die gege vens kon beschikken. Raadsleden kregen daardoor de indruk dat die papieren destijds op het stadskan toor lagen. Maandag bleek dat met 'beschikken' bedoeld werd: ter inzage bij de ondernemer. Bo vendien maakte de gemeente geen gebruik van de mogelijkheid de gegevens te raadplegen. Pijnlijk was dat Simons de vraag niet kon beantwoorden waarom hij een relevante brief van ABN Amro vorig jaar niet had gemeld. De brief was bezorgd een paar da gen voordat de raad besloot ga rant te staan voor een overbrug gingskrediet van vijf ton. De meerderheid van de raad had altijd het belang van het project onderschreven en het college op gedragen er alles aan te doen om het niet te laten stranden. Zo veel vertrouwen kan bestuurders wei eens een politiek gebod doen ver geten: Gij zult uw raad actief in formeren. De Middelburgse raad heeft niet de reputatie van een bende poli tieke koppensnellers. Ongetwij feld zal het Rekenkamerrapport komende maandag tijdens de raadsvergadering opnieuw aanlei ding geven tot harde woorden. Misschien komen er nog afkeuren de moties van de oppositie. Maar wethouder Simons heeft beter schap beloofd, zal nog wat losse eindjes uitpluizen en het college wil de meeste aanbevelingen van de Rekenkamer ter harte nemen. Buiten de vergadering mag dan van een politieke doodzonde wor den gesproken, maar de meerder heid van de raad zal de wethou der vergeven. Een meerderheid die zelf wel eens vergeet door te vragen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 27