10 Stichting Hope start missie op Facebook tegen dierenleed Zeeuws-Vlaamse overheden en Marleen Veldhuis bedrijven lonken naar studenten op Veers Sportgala 26 WALCHEREN Volgens Middelburgse burgemeester houdt verantwoordelijkheid niet op bij de drempel van café of kantine. 'Barman is verantwoordelijk' door Emile Calon MIDDELBURG - Wie alcohol schenkt, draagt verantwoordelijk heid, zo zei burgemeester Harald Bergmann dinsdagavond tijdens zijn overleg met de leden van de raadscommissie Algemeen Be stuur over de nieuwe drank- en horecawet. De Middelburgse burgemeester benadrukte dat die verantwoorde lijkheid niet ophoudt bij de drem pel en dat de mensen achter de bar erop moeten toezien dat klan ten niet overmatig gebruiken. Dat geldt volgens hem zowel voor de mensen die verantwoordelijk zijn in commerciële horecagelegenhe den als die mensen die achter de bar staan in een kantine of een buurt- of clubhuis. Wie die verantwoordelijkheid niet aan kan, kan volgens die wet aangepakt worden. In het uiterste geval kan zelfs een boete van een ton worden opgelegd. Maar de burgemeester zei dat er alleen on der zeer specifieke omstandighe den een dergelijk hoge boete opge legd kan worden. Dat middel kan niet worden aangewend om de be grotingsproblemen van de ge meente op te lossen, zo zei hij te gen fractievoorzitter Benno Nieu- wenhuis (WD). De Zeeuwse gemeenten boven de Westerschelde willen samen alle regels opstellen die betrekking hebben op die wet. Volgens de burgemeester willen die gemeen ten ook samen de ambtenaren aanstellen die gaan controleren op of horeca, middenstand en klanten zich aan de regels van die nieuwe wet houden, vanaf janua ri van dit jaar is de controle op de verkoop van alcohol overgegaan van het Rijk naar de gemeenten. Het ligt in de bedoeling dat die speciale controleurs in de loop van het jaar aangesteld worden. Momenteel overleggen de ge meenten over de specifieke regels die straks gelden voor de verkoop van alcohol. De burgemeester be nadrukte dat de Middelburgse ge meenteraad, indien gewenst, een geheel eigen beleid kan voeren en dat de raadsleden niet aan de lei band moeten lopen van wat ande- van de dertien Zeeuwse gemeenten werken samen bij de invulling van de nieuwe regels voor verkoop van alco hol. De drie Zeeuws-Vlaamse gemeen ten kiezen voor een eigen beleid. ren beslist hebben. Maar hij voer de wel aan dat een beleid voor heel Zeeland de voorkeur heeft. De drie Zeeuws-Vlaamse gemeen ten doen echter niet mee met de andere tien Zeeuwse gemeenten omdat ze, aldus Bergmann, direct gekozen hebben voor een eigen beleid. Er wordt, zo vervolgde de burge meester, het nodige gevraagd van de ambtenaren die straks belast zijn met de controle. Zij moeten zowel kunnen overleggen met jongeren als met horecaonderne mers. Ook op tijden dat er al be hoorlijk is genuttigd. Bergmann: „Dat vraagt om specifieke vaardig heden." Hij gaf nog niet aan wanneer de eerste ambtenaren aan de slag gaan. Maar dat kan nog wel eens zeker een halfjaar duren. door Claudia Sondervan GOES - Het is een druppel op de gloeiende plaat van het dierenleed in de wereld, geeft Jacqueline ter Weeme toe. „Maar het is mijn drup pel. Dit kan ik doen." Dus vloog de Goese afgelopen weekeinde na mens de nieuwe stichting Hope in Nood naar Bulgarije om twee hond jes op te halen: de ernstig mishan delde Ares en zijn zus Héra. Ares met een geamputeerde ach terpoot, een half voorpootje en een gat in zijn kop, zijn zus ge zond maar danig van streek door het lot van haar broer. Het was de bedoeling van Jacqueline en haar vriendin Wilma de Nood om Ares bij Wilma in Goes met hulp van een Arnhemse prothesema ker en een Goese dierfysiothera- peut weer gezond en mobiel te krijgen. Maar al met al is Ares zon dag maar een paar uur in Goes ge weest. De conditie van de hond was zo slecht dat een spuitje door een dierenarts de enige optie was. Toch vinden Wilma en Jacqueline dat de hond de vliegreis van de Bulgaarse dierenkliniek naar het huis in Goese Polder niet voor niets gemaakt heeft. „Het ligt aan het gebrek aan nazorg bij de Bul net hebben opgericht samen met Bianca Hemminga uit het Drent se Valthermond. Die stichting ontstond weer uit een reddingsactie van een ander ernstig mishandeld hondje, Hope, ditmaal in Iran, waar Jacqueline weer via Facebook van hoorde door een ex-collega uit Iran. De stichting, Hope in Nood, regelde medische hulp en tijdelijke op vang voor het beestje uit donaties via Facebook van sympathisanten. Uiteindelijk moet ook Hope, net als Ares en Héra, bij Wilma in Goes belanden. „Maar dat gaat ge paard met zoveel geregel, dat duurt nog even", weet Wilma. Vanuit Goes wordt gezocht naar een nieuwe baas voor zowel Hope als Héra. Het was geen optie voor de vriendinnen om de honden in het land van herkomst te herplaat sen; daarvoor hebben zij te wei nig vertrouwen in de diermedi- sche zorg en diervriendelijkheid daar. Toch krijgt de stichting ook een breder doel dichter bij huis: geld inzamelen om mensen die door een gering inkomen voor hun huisdier de dierenartskosten niet kunnen betalen. www.facebook.com /DierenstichtingHopelnNood gaarse kliniek dat Ares het opgege ven heeft", vindt Jacqueline. Ares belandde bij de kliniek nadat de hond zwaar mishandeld bij een hondenopvang in Bulgarije werd opgevangen. „Die mensen wilden Ares laten opereren, maar konden niet voor zijn herstel zorgen. Ze hebben nog 31 honden." Via Facebookberichten belandde een verzoek om hulp bij de nieu we stichting die de vriendinnen Jacqueline ter Weeme, Wilma de Nood en Sanne de Nood (van links naar rechts) met de Bulgaarse immigrante Héra. foto Mechteld Jansen door Martijn de Koning TERNEUZEN - Overheden en bedrij ven in Zeeuws-Vlaanderen willen studenten naar de regio halen door het aanbieden van stageplaatsen en afstudeeropdrachten. De komen de weken moet duidelijk worden of bedrijven genoeg aanbod heb ben om de boer mee op te gaan. Het idee komt van samenwer kingsverband UwNieuweToe- komst, waarin overheden en be drijfsleven samenwerken om Zeeuws-Vlaanderen te presente ren als aantrekkelijk woon- en werkgebied. „We hebben inmid dels een plan van aanpak ge maakt", vertelt secretaris Jeannet- te Groeneveld. „We willen onder meer naar open dagen van hoge scholen en universiteiten om te la ten zien wat er in onze regio mo gelijk is." Daarbij wordt het Zeeuws-Vlaamse studentennet werk Rootzz betrokken. „Die we ten de weg bij de onderwijs instellingen." Veel hangt af van de mogelijkhe den die bedrijven bieden. „Die zijn daar met elkaar over in ge sprek", verklaart Groeneveld. „Ik wil met zo'n 25 stage- en afstu- deerplaatsen op pad kunnen, an ders moeten we er niet aan begin nen." Bedrijven uit de hele regio worden bij he project betrokken. „Natuurlijk denk je snel aan de Kanaalzone, maar ook in het toe risme in West- Zeeuws-Vlaande ren zijn tal van mogelijkheden." Volgens Groeneveld snijdt het mes aan twee kanten. „We kun nen op deze manier gericht probe ren Zeeuws-Vlaamse jongeren in hun eigen omgeving ervaring op te laten doen én studenten van el ders naar onze regio trekken." UwNieuweToekomst probeert daarbij mogelijke drempels te slechten. „We kunnen bijvoor beeld helpen zoeken naar onder dak voor stagiairs." door Annemarie Zevenbergen DOMBURG - Marleen Veldhuis is vrij dag te gast tijdens het Veers Sport gala in de raadszaal van het ge meentehuis in Domburg. De voormalige internationaal top- zwemster sloot haar carrière vorig jaar af op de Olympische Spelen met zilver op de vier keer hon derd meter vrije slag en brons op de vijftig meter vrije slag. Veldhuis geeft om 18.00 uur een inspiratie-sessie 'Motivatie en am bitie in de (top)sport'. Het gala be gint om 19.30 uur. Veldhuis reikt dan ook een van de prijzen uit. Tijdens het Veers Sportgala wor den jaarlijks sporters en sport- teams gehuldigd die een bijzonde re prestaties hebben geleverd in het voorafgaande jaar. Daarnaast worden de sportvrijwilligers in het zonnetje gezet. Sportwethou der Chris Maas en burgemeester Rob van der Zwaag reiken ook een aantal prijzen uit. Boy van Looi jen, tweede in Hol lands Got Talent 2012 en wereld kampoen in 2011, geeft een show. Daarnaast treedt MOVESlDance- warehouse Zeeland ook op. Zij werden afgelopen jaar tweede op het WK Streetdance in Black pool.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 26