Snel strandpaviljoen opbouwen Boedelkrediet Thermphos afgelost I I I Wandelend vitamientjes tanken I Koldermodel 22 ZEELAND brieven VROEGE LENTEZON Een sprankje zon en Zeeland heeft de zomer in zijn kop. Enkele warmterecords werden gebroken. a3 WOENSDAG Peijs Sportcentrum Crisis fl3 Ernst Jan Rozendaal Als fractievoorzitter van een oppositiepar tij was je vroeger een hele Piet als je een keer bij de premier in het To rentje werd ontboden om over staatszaken mee te praten. Te genwoordig zien we het omge keerde. Minister Stef Blok was nog maar nauwelijks met de hoed in de hand langs de werk kamers van alle fractievoorzit ters van de Tweede Kamer ge weest om een woonakkoord te bepleiten, of zijn collega Jeroen Dijsselbloem maakte hetzelfde rondje. Een minister van Finan ciën die als een collectant van deur tot deur gaat om zijn be groting rond te krijgen. Tezelf dertijd trakteerde Mark Rutte in de Bossche kroeg Het Ge rucht vakbondsleider Ton Heerts op een biertje, in de hoop hem mild te stemmen over een extra bezuinigingspak ket van 4,3 miljard euro. Het is het poldermodel voorbij. Dit kabinet verdedigt niet zijn eigen beleid, maar vraagt Jan en alleman om suggesties. „Zelf hadden we het zo gedacht, maar als u een beter idee heeft... Alles is bespreekbaar." Minister Schippers vraagt werk nemers in de zorg wat ze kan schrappen uit het basispakket. Minister Timmermans roept via internet op mee te denken over het mensenrechtenbeleid. En staatssecretaris Van Rijn maakt een tournee door Neder land, om te horen hoe hij de zorg voor ouderen en gehandi capten kan afknijpen. Het zou me niet verbazen als het cadeau voor het nieuwe ko ningspaar, een boek met toe komstdromen van alle Neder landers, ook uit de koker van Mark Rutte komt. Knoopt hij er straks een oranje strik omheen en presenteert het als een nieuw regeerakkoord. Natuurlijk, draagvlak is goed, populisten van links, rechts en 50-plus moet de wind uit de zeilen worden genomen en er is nu eenmaal geen meerder heid in de Eerste Kamer. Maar wie regeert er nu eigenlijk? Ik zie mezelf vanavond al naar de slaapkamers van mijn zonen gaan. „Papa heeft wat minder centjes verdiend dan hij hoop te, dus ik moet jullie zakgeld he laas halveren. Tenzij jullie een beter plan hebben..." Voor meer columns: www.pzc.nl/columns Brieven (max. 150 woorden) richten aan: Lezersredacteur PZC Postbus 91 4330 AB Middelburg 0118-434005 lezersredacteur@pzc.nl Ik ben een geboren Zeeuws-Vla ming. Ik woon er al heel lang niet meer, maar ik kom er nog graag. Na een lang verblijf buiten de pro vincie ben ik twaalf jaar geleden, na mijn pensionering, in Middel burg gaan wonen. Voor menig Zeeuws-Vlaming werkt die naam als een rode lap op een stier. Zo'n vijftig jaar geleden vertrok ik uit Zeeuws-Vlaanderen. Toen misschien al een beetje moe van dat gezever dat 'we' achterge steld worden bij de rest van Zee land en dat 'we' eigenlijk beter Belgisch Vlaanderen kunnen ho ren dan onder het juk van 'Middel burg' te moeten zuchten. Toen ik het interview met Karla Peijs las dacht ik direct: daar zal je het heb ben, de Calimero's van den over kant. En ja hoor: met een bekend Sta tenlid voorop kwamen ze aan. Stop dat gezever. Geniet van je mooie Zeeuws-Vlaanderen. Jan Lauret Isaac Beeckmanstraat 12, Middelburg Over spinning in het nieuwe sportcentrum van Zierikzee met de vertrouwde gezichten en stem men van de sportinstructeurs, droomde ik. Prachtig, zo'n harmo- Warmterecord nieuze inpassing van lokale sport scholen. De energieneutrale inter ne ventilatie voelde ik door m'n haar gaan. Ik was onder de indruk geraakt van de moderne zonnepa nelen, de energieopwekkende fo lie en coating op de ramen en zon neschermen. De toepassing van grijs water bij het douchen, ook geweldig! De samenwerking met de agrarische ondernemer onder Schuddebeurs, die bio-energie le verde, wat een vondst. Ja, Wind Design Build en Laco zorgden voor een mooie droom. Helaas is de werkelijkheid: de be langen van sportscholen worden genegeerd; geen enkele belangrij ke innovatie op energiegebied wordt toegepast. Wat een blamage. Ik ga in de toe komst weer gezellig spinnen aan de overkant. J. de Jonge Dolfijnstraat 12, Nieuwerkerk Eindelijk hebben ze het lek boven in Den Haag. Jarenlang is ons een crisis aangepraat waardoor we ja renlang meer zijn gaan sparen dan uitgeven waardoor er jaren lang steeds (meer) moest worden bezuinigd waardoor de crisis wer kelijkheid werd waardoor we weer meer zijn gaan sparen dan uitgeven waardoor de crisis die per werd en zo voorts tot drie keer toe. Nu weten ze dus eindelijk dat het werkt: voor volgend jaar wordt ons het einde van de crisis aange praat omdat we meer zullen gaan uitgeven waardoor we meer zul len gaan uitgeven waardoor het einde van de crisis werkelijkheid wordt... Zou het? H. Eijzenga Bellinkstraat 25, Middelburg door Frank Balkenende en Edith Ramakers WESTDORPE - In Westdorpe werd gisteren een nieuw warmterecord gebroken. Bleef de thermometer op 5 maart 1992 steken op 15,2, gis teren steeg het kwik tot 16,7 gra den. Op veel plaatsen in Neder land was het zonnig en was er weinig wind. Daardoor werd op een aantal plaatsen de hoogste temperatuur sinds lange tijd ge meten. RENESSE - Op het strand van Ren esse zijn Rieneke Bijleveld en Ben Kooman bezig met de opbouw van hun paviljoen De Branding. „We zijn het nu zó aan het bou wen, dat het voortaan kan blijven staan", legt Rieneke uit. „Komen de winter maken we er nog een koel- en een vriescel aan vast." Za terdag moet De Branding er staan, want dan willen de exploi tanten proefdraaien. Rieneke: „Het moet 15 maart het allemaal werken, want dan beginnen in Duitsland de eerste vakanties. En kort daarna is het alweer Pasen." De Branding is de laatste van de ongeveer twintig strandtenten op Schouwen die een jaarrond-ver- gunning heeft gekregen. Rieneke en Ben bouwen hun paviljoen bij Renesse op. foto Dirk-Jan Gjeltema Femke (I) en Bianca zonnebaden al wandelend, foto Lex de Meester door Frank Balkenende NIEUWDORP - Met de verkoop van twee dochterbedrijven hebben de curatoren van de failliete fosforfa- briek Thermphos het boedelkre diet aan de banken kunnen aflos sen, Dat meldt curator Steven van Boven. Het boedelkrediet was verstrekt om de curatoren in staat te stellen de onderneming enige tijd voort te zetten om de schuldpositie te verbeteren. „De dreigende situa tie dat de banken er op elk mo ment de stekker kunnen uittrek ken, zijn we voorbij. Dat geeft wat rust", zegt Van Boven. Met de verkoop van dochterbedrijven is zo'n veertig miljoen euro binnen gehaald. Dequest, met Zwitser land als basis, is verkocht aan het Italiaanse Italmatch. Het Israëli sche ICL heeft een dochterbedrijf van Thermphos International in het Duitse Knapsack gekocht. Onderhandelingen lopen nog over de verkoop van de Therm- phos-vestiging in Wittenberg. De Thermphos-dochters in Argenti nië en China zijn bijna verkocht. Van Boven heeft er vertrouwen in dat die deals rondkomen. De curatoren overleggen met Rijk, provincie en grondeigenaar Zeeland Seaports over de vraag wat er met het fabrieksterrein moet gebeuren en wie verant woordelijk is als er uit de boedel opbrengst onvoldoende geld over schiet voor sanering. Plaatselijk werd het in het zuiden van het land zelfs 17 graden. Dat bevestigt weeronline.nl. De ver wachting gistermiddag voor Vlis- singen was 14 graden. Rond 13.00 uur stond Vlissingen nog op bijna 11 graden. „Het ziet er niet naar uit dat Vlissingen de verwachting haalt", voorspelde meteoroloog William Huizinga van Weeronli- ne. „Het meetpunt van Vlissingen zit op een ongunstige, wat winde rige plaats. Jammer, anders had Vlissingen het record van 1961 ver- VLISSINGEN - Bianca Melio uit Goes en Femke Hendriks uit Til burg hadden al een tijd terug een vriendinnendag gepland. De twee kennen elkaar van hun jeugd in Oyezande en zoeken elkaar regel matig op. „Dat we dit weer zou den krijgen, is een bonus. Heer lijk vitamientjes tanken. Je kunt gewoon in je T-shirtje lopen. Nee, voor mij geen rokje. Ik ben meer van de broeken", zegt Bianca. De moeders zijn in Vlissingen aan de wandel. In de buggy's hun veertien maanden oude zonen Dylan en Melle. „Geboren op de zelfde dag", verklapt Bianca. De kids vinden het leuk. Hoewel? Dylan dut. „En Melle speelt met zijn schaduw, hahaha."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 22