U EN UW VEESTAPEL mm cX KascOWV ^Vf<usoep 14 BUITEN DE VISMIJN Ü.T Ciqery In de haven van Colijnsplaat klapperen de lijnen te gen de masten. Een snijdende noordoosten wind blaast over het water van de Oosterschelde. Op de kade duiken hondjesbazen diep weg in hun kragen, niet van zins stil te staan voor een babbeltje. We be grijpen het. Thuis is het warm. Daar wacht de dam pende koffie. Wij gaan het dorp verkennen en trot seren de kou. Maar om op te warmen glippen we af en toe ergens naar binnen. \li#oép Je zou er echte lentekriebels van krijgen. Op de foto's van afgelopen week heerst Koning Winter nog. De afgelopen dagen hebben we opeens strakblauwe luchten en temperaturen die echt naar voorjaar neigen. Je ziet het aan het gras en de uit de grond schietende bollen, je voelt het aan de knoppen die uit bomen en struiken knallen. Voorjaar! Lente! Zon! Terras! Strand! Tuin! U begrijpt het al. Voor volgende week woensdag 12 maart hopen we op foto's van U en Uw LENTEGEVOEL. We rekenen erop dat u ons ertoe kunt brengen om onze muts en handschoenen op te bergen. Lekker loom liggen lezen in een beschut zonnehoekje van het terras, ziet u het voor u? Met een drankje, en wat te knabbelen... Zet uw foto('s) (1 MB, 200 dpi) met een korte toelichting in het album 'Buiten: U en uw...' op www.pzc.nl/foto. Daar kunt u alle ingestuurde foto's bekijken. Een selectie wordt in de krant gepubliceerd. VOLGENDE WEEK: U EN UW LENTEGEVOEL Zet uw foto('s) voor maandag in het album BUITEN: U EN UW... op www.pzc.nl/foto Schapen in de file. Miranda Flipse, Middelburg Soms strandt er in Colijnsplaat zomaar een bus met Japanners door Elian van t Westeinde K€Ul<^y Afstand: 2,5 km 1. Eetcafé De Vismijn 2. Viskotter Pieternella aan de kade 3. Praethuusje 4. Nehalennia tempel bij de jachthaven 5. Pare Ganuenta 6. Kringloopwinkel 7. De Volharding De Kleine Deugniet Daarom stappen we na aankomst maar meteen bij Eetcafé De Vismijn over de drempel. Dit is het etablissement dat zijn naam èn de verse vis op de menukaart dankt aan de wekelijkse visveiling in hetzelfde gebouw. Elke donderdagmor gen brengen de schippers hun verse vangst naar deze plek om het te laten mijnen. Mijnen is het akkoord gaan van een han delaar met een op de veilingklok bereik te prijs. Toen op de veiling nog geen klok werd gebruikt, noemde de veiling meester telkens lagere prijzen. De han delaar riep "mijn" als hij de partij vis te gen de op dat moment genoemde prijs wilde kopen. Omdat we onze zinnen hebben gezet op het zien binnenlopen in de haven van een vissersschip, rest ons na de kof fie niets dan een beetje rondhangen op de oude houten steigers. Onze ogen volgen de peilers van de Zee- landbrug en blijven hangen op Zierik- zee. We turen naar een stelletje vogels dat ruziet om een aangevreten mossel. Om de tijd vol te maken wandelen we naar het standbeeld van Johannis de Rij ke (1842-1913) op het havenhoofd. Johan nis is geboren in Colijnsplaat als zoon van een dijkwerker. Al in zijn jeugdja ren raakt hij geboeid door het water, dij ken en polders. Geld voor een formele opleiding was er niet, maar een water staatsingenieur nam hem onder zijn hoede. Eenmaal afgestudeerd maakte hij als jonge waterbouwkundige car rière als opzichter bij werken in Zee land en bij de Oranjesluizen bij Schel - lingwoude, de grens tussen het Amster damse IJ en het IJsselmeer. Daarna ver trok hij naar Japan. Daar zou hij dertig jaar werken aan de havens van Tokio, Kobe, Yokahama en Osaka dat de goed bereikbare zeehaven aan hem te danken heeft. Uiteindelijk levert de aanleg van een tunnelkanaal van het Biwameer naar Kyoto hem definitieve roem. In 1903 komt Johannis geridderd terug naar Nederland en vestigt zich in Am sterdam. De Japanners in Nagoya eren hem in 1987 met een vier meter hoog bronzen beeld. Sinds 1998 staat een kopie van dit beeld bij de haven. Daarom strandt in Colijnsplaat soms zomaar een bus vol Ja panners voor een fotomoment. Als de KG 9 Pieternella de thuishaven nadert, snellen we naar de losplaats. Schipper Kobus Mol hijst met een fer me zwaai tientallen bakken tjokvol diepgevroren garnalen op de kade. Een ander zorgt ervoor dat de bakken goed op elkaar staan voordat de heftruck ze naar de veiling rijdt. Kobus is al zo'n 25 jaar visser. „In de winter vangen we niet veel", roept hij ons toe vanaf het dek. „Vandaag hebben we alleen wat garnalen. Op de veiling is nu niks te beleven. Van af maart, als ook het kreeftenseizoen be gint, wordt het wat levendiger in de ha-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 14