Booy en Van Sprundel komen stap dichterbij T@P SC® MER Organisator Wattel doet een stapje terug NAC-doelman Ten Rouwelaar ongekroonde penaltykiller Bell straalt, Britt 28 SPORT ZK DAMMEN Goesenaar heeft de meeste Zeeuwse damtitels verzameld. Hij pakte zaterdag zijn dertiende titel. EINDSTAND ZK DAMMEN 2 - De Leeuw alleenheerser MIDDELBURG - Koploper Arvin de Witte van WHS gaf zijn achtervol gers dit weekeinde de kans om dichterbij te komen in het PZC- topscorersklassement. Jerfy Booy (Zeelandia Middelburg) en Niek van Sprundel (Aardenburg) maak ten daarvan dankbaar gebruik. De twee scoorden elk één keer en houden daarmee druk op De Wit te. door Wim de Vos AXEL - Voor Anton Wattel was de Omloop van Axel zaterdag zijn laatste wedstrijd die hij als voor zitter van Road Running Axel (RRA) organiseerde. Na ruim twintig jaar doet de Axelse organi sator een stapje terug. „Het is genoeg geweest na zoveel jaar georganiseerd te hebben. Ik ga nu een stapje terug doen, zo dat ik er toch nog enigszins bij be trokken blijf', vertelde Wattel, die zich onder meer als voorrijder De voorsprong van de Stallandse aanvaller (twintig goals) bedraagt drie punten op Booy (twee goals) en zes punten op Van Sprundel (vier goals). Die achterstand kun nen ze in één wedstrijd overbrug gen, hebben ze dit seizoen al be wezen. Martijn Backx (SKNWK, 22 goals) is samen met De Witte de enige Zeeuwse speler met twintig goals of meer. totaal 30 27 24 22 20 20 19,5 19 18 18 18 17 16,5 16,5 16,5 voor de stichting in blijft zetten. Het is inmiddels zo goed als zeker dat RRA wedstrijden blijft organi seren. De verwachting is dat Wat tel door plaatsgenoot Peter de Vet wordt opgevolgd. Het bestuur moet nog met een paar man wor den uitgebreid. Na afloop van de Omloop van Axel werd Wattel door het be stuur gehuldigd, evenals de vrij willigers 'opa' Van de Velde (in middels 91 jaar oud), Mike Bies- broeck en Fré de Feijter, die vorig jaar al een stapje terug deed. door Koen de Vries 'S-GRAVENPOLDER - Verschillende keren was hij met een van span ning vertrokken gezicht door de klapdeuren richting kantine gelo pen. Zijn stelling tegen Danny Wattel was goed. Maar was hij goed genoeg? Johnny de Leeuw was er zaterdag lange tijd lang niet zeker van dat hij voor de der tiende keer de Zeeuwse damtitel zou grijpen. In de tijdnoodfase sloeg de stress zelfs even toe bij de door de wol geverfde 47-jarige Goesenaar. Koffie moest hij heb ben en een beetje frisse lucht. Uit eindelijk kwam alles nog goed. De laatste keer dat hij de klapdeu ren naar de kantine opende, was dat met één gebalde vuist en een lach op z'n gezicht. Johnny de Leeuw was wéér Zeeuws kam pioen. Ja, de spanning was hoog opgelo pen, erkende De Leeuw nader hand. Dat hij inmiddels overloopt van ervaring, maakte daarbij niet uit. „Toen ik als klein ventje op de voetbal zat, was ik al hartstik ke fanatiek. En dat ben ik nog steeds. Als ik een spelletje speel, wil ik het wél winnen", legde hij uit. En er was nog iets: De Leeuw wilde ervoor zorgen dat hij de on betwiste recordhouder zou wor den wat Zeeuwse damtitels be treft. Leo Anderson zou twaalf keer kampioen zijn geweest. „Maar er werd gezegd dat daar één sneldamtitel tussenzat. Om aan alle onzekerheid een eind te maken wilde ik per se voor de der tiende keer kampioen worden. Dat zou aan allé discussies een eind maken." Zijn eerste Zeeuwse seniorentitel greep De Leeuw toen hij zestien was. „Een van de mooiste van alle maal", vindt hij nog steeds. „Om dat het m'n eerste was natuurlijk. Maar m'n tweede was eigenlijk nog mooier. Toen speelde ik remi se tegen Daaf Kasse en won ik al m'n overige partijen. Speltech- nisch gezien was dat toen heel sterk." Na 2005 leek de bron droog te vallen. Dat kwam ook door de opkomst van talenten als Bennie Provoost en Martijn Rentmeester. Maar nadat deze twee topdam- mers hun heil buiten de provin cie zochten, brak een nieuw De Leeuw-tijdperk aan. De wissel beker die hij zaterdag in ont vangst nam, mag hij zelfs voor 1. Johnny de Leeuw 18 punten, 2. Daaf Kasse 17, 3. Danny Wattel 13,4. Jaap Veerhoek 12, 5. Evert Wiskerke 11, 6. Cees Rijk 11, 7. Martin van Dijk 11,8. Aart Walra ven 11,9. Cees de Jonge 9,10. Jos de Wild 8,11Jacob Provoost 7, 12. Ko Louwerse 4. eeuwig op de schoorsteenmantel laten staan: hij won hem voor de derde opeenvolgende keer. „Ik doe het nu wel anders dan vroe ger", meldde De Leeuw. „Ik heb nu twee jonge kinderen en m'n vrouw moet vaak op zaterdag werken. Competitie spelen doe ik nauwelijks meer. Aan het ZK meedoen lukt nog wel omdat het altijd dicht bij huis is. Maar veel tijd om te dammen heb ik niet meer. Ik probeer twee keer per week een paar uur te trainen. En dat is wel nodig ook, want ieder een heeft tegenwoordig een com puter. Iedereen is op de hoogte van de laatste ontwikkelingen. Op dit ZK moet je elf ronden keihard aan de bak. Ook tegen de genen die onderaan geëindigd zijn, heb ik zware partijen ge speeld." Desondanks is De Leeuw nog steeds van aparte klasse, vindt zijn grootste concurrent Daaf Kas se. Hij versloeg De Leeuw op het ZK, maar haalde alles bij elkaar toch een punt minder. „Johnny is positioneel heel sterk, heeft een goede openingskennis en heeft natuurlijk heel veel ervaring", al dus de runner-up van het ZK, die zelf zes keer Zeeuws kampioen werd. Daar komt bij dat De Leeuw een van de snelste dam denkers is in Zeeland. Dat blijkt alleen al uit zijn 23 Zeeuwse snel- damtitels. „Meestal is het de an der die in de tijdnoodfase in de fout gaat", constateerde Kasse enigszins tot zijn spijt. Dat bleek zaterdag eens te meer. Als Danny Wattel iets koeler was geweest in de slotfase van zijn partij tegen De Leeuw, dan was niet de Goesenaar, maar Daaf Kas se de Zeeuwse damkampioen van 2013 geweest. klasse goals factor klasse goals factor 1 Arvin de Witte WHS 3B zat 20 1,5 2 Jerfy Booy Zeel./Middelburg 3A zon 18 1,5 3 Niek van Sprundel Aardenburg 2E zon 16 1,5 4 Martijn Backx SKNWK 4B zat 22 1 5 Hoessein Bouzambou Vlissingen 1C zon 10 Jorrit d'Haeseleer Hoek HB zat 10 2 7 Richard Schouten SSV65 2E zat 13 1,5 8 Andrew Wesbeek Schoondijke 5A zon 19 1 9 Robin de Rijke Veere 4A zat 18 1 Mart de Kroo Dauwendaele 2E zat 12 1,5 Tom Blomaard Kloetinge HB zat 9 2 12 Sebastian de Meijer Corn Boys 5A zon 17 1 13 Niels Mulder Nieuwdorp 3A zat 11 Ln WA Richard Jacobs Nieuwland 3A zat 11 1,5 Eelco Jansen Krabbendijke 3B zat 11 1,5 door Yadran Blanco BREDA - Wat scoren voor een spits betekent, is het stoppen van een strafschop voor een doelman. Zo kijkt NAC-captain Jelle ten Rou welaar (32) er in ieder geval te genaan. Hij spreekt zijn woorden uit vlak na het verloren duel met SC Heerenveen, waarin hij voor de dertigste keer in zijn carrière een strafschop onschadelijk maak te. Op een totaal van 89 penalty's is dat een ronduit indrukwekkend aantal. Ten Rouwelaar stopt 33 procent van de inzetten vanaf elf meter, één op drie dus. Dan mag je gerust als 'ongekroonde penal tykiller' door het leven gaan. „Ik ben er veel mee bezig en wil alles over strafschoppen weten. Dat fas cineert mij enorm. Op televisie probeer ik zo veel mogelijk penal ty's te zien." In 2005 begon Ten Rouwelaar met het ontwikkelen van zijn ei gen theorie. In dienst van FC Zwolle en FC Eindhoven keerde hij in dat jaar zeven pingels. Het was het begin van een indruk wekkende reeks, waar voorlopig geen einde aan komt. Evenals de smid weigert Ten Rouwelaar zijn geheim prijs te geven. Althans, niet tijdens zijn actieve loopbaan. Dat is iets voor later, als hij prof voetballer af is. Het goed be waarde recept ligt stevig opgesla gen in zijn hersenpan. „Te genstanders lezen ook de krant. Als ik zeg hoe ik erover denk, gaat een speler denken: 'Oh, die Jelle denkt dus zo.' Dan moet ik mijn strategie weer aanpassen en wordt het wel erg ingewikkeld. Als ik gestopt ben, zal ik ver door Ad Pertijs tellen wat mijn geheim was." Zijn hoogtepunt beleefde Ten Rouwelaar op 21 januari 2009 in het bekerduel met FC Groningen. „In de verlenging pakte ik de penalty van Marcus Berg en in de serie stopte ik er drie. Het mooi ste zou zijn om een keer de beker finale te winnen na strafschop pen." Ten Rouwelaar houdt geen boek je bij, zoals trainer Jan Reker in de jaren tachtig deed. „Dan ga je je blindstaren op een bepaald stra mien. Als een speler die jij geana lyseerd hebt plotseling niet speelt, gaat alles in de war. Ik schrijf dus niks op. Ik kijk alleen naar de manier waarop een speler een strafschop neemt en sla de in formatie in mijn hoofd op. Ieder een doet het op zijn manier, maar ik weet dat de mijne werkt." LAAX - Terwijl Britt Berghuis boven op de zonovergoten hellin gen van het Zwitserse Laax aan het stoeien is in de sneeuw, heeft haar tweelingzusje Bell het beneden in het dorp maar druk met de vaderlandse media, die op het NK snowboarden zijn afgeko men. „Britt heeft het er moeilijk mee", zegt de 27-jarige Bredase over het feit dat de wegen van de twins zich sinds enkele jaren geschei den hebben. Samen joegen ze een olympische droom achterna. Voor Bell gaat die uitkomen. Twee we ken geleden kwalificeerde ze zich met een vierde plaats op de we reldbekermanche in Sotsji voor de olympische boardercross. Afge lopen vrijdag echter pas wees NOCNSF haar definitief aan voor de Winterspelen van 2014. Ze is daarmee na Nicolien Sauerbreij Bell Berghuis (reuze-parallelsalom en parallel slalom) en Dimi de Jong (half-pipe) de derde Nederlander die naar de sneeuw van Sotsji mag. Cheryl Maas en Charlotte van Gils (beiden slopestyle) zijn de verwachte nummers vier en vijf. Beide vrouwen revalideren

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 46