'Opstand in het belang van de stad Terneuzen' Gemeente Sluis: duurzaamheid moet een automatisme worden Gemeentearchief in Aardenburg geen optie 4 Sluis 'niet afstandelijk' 20 ZEEUWS-VLAANDEREN INVENTARISATIE PATRIJZENSTAND Landschapsbeheer Zeeland wil weten waar patrijzen zich ophouden om leefomstandigheden te verbeteren. Streek moet bolwerk voor de patrijs zijn door Raymond de Frel TERNEUZEN - Inwoners van de bin nenstad van Terneuzen mogen van avond in wijkcentrum De Triangel in Terneuzen hun ideeën ventileren over een tijdelijke invulling van de Kop van de Noordstraat en het ge bied Nieuwstraat-Zuid. Wethouder Frank van Hulle (TOP/Gemeentebelangen) krijgt in elk geval de visie van hore- ca-ondernemer, binnenstadbewo ner én partijgenoot Rein van Glansbeek te horen. Van Glans beek is de 'stroperigheid waar mee de politiek besluiten neemt' namelijk spuugzat. „Als je als on dernemer in dit tempo beslissin gen neemt, ben je binnen de kort ste keren failliet. Nu de plannen voor Nieuwstraat-Zuid en de Kop van de Noordstraat niet doorgaan, moeten we als inwoners aange ven dat het welletjes is geweest." Van Glansbeek wil zelf het voor touw nemen in deze goedbedoel de opstand. Niet met de insteek om tegen iemands schenen te schoppen, maar met een visie voor de toekomst. „Ik heb mij vier jaar stil gehouden binnen TOP, dus kom ik nu met iets vanuit het niets. Maar als het mij kwalijk wordt genomen dat ik met een kritische opstelling opkom voor de stad, dan zeg ik mijn lidmaat schap maar op." Van Glansbeek is overigens blij dat het plan voor zorgappartemen- ten in de Nieuwstraat-Zuid van door René Hoonhorst SLUIS - B en W van Sluis voelen niets voor vestiging van een cen traal gemeentearchief in het voor malige stadhuis van Aardenburg. Nadat oprichting van een regionaal archief in Terneuzen niet is doorge gaan, is het gemeentehuis van Oostburg 'de enige geschikte loca tie', oordeelt het college. Drie voorvechters van behoud van het voormalige Aardenburgse stadhuis - Frans Reijniers, Jan de Ridder en Wim Westphaal - her inneren de gemeenteraad en B en W er in een brief aan dat er nog een financieel onderbouwd plan voor vestiging van het archief in Aardenburg ligt. Wethouder Jan Schaalje beloofde de Aardenbur- de baan is. „Ik wil nu graag met woonstichting Clavis en de ge meente Terneuzen in overleg over behoud van de gevels van de panden. Dit is nog de enige negen- tiende-eeuwse gevelrij in Terneu zen! Alleen de voormalige Tabu- bar is vernieuwd, verder zijn alle panden authentiek. Achter de ge vels mag je best slopen, bijvoor beeld om appartementen te bou wen. Maar koester die authen tieke aanblik. Ik hoor om mij heen niet anders. Elke Terneuze- naar wil het oude eren, maar de politiek gaat daar te vaak aan voor bij." De Terneuzense ondernemer denkt dat de panden, die voor het zorgplan tegen de vlakte zouden gaan, een prima broedplaats voor jonge ondernemers kunnen zijn. „Denk aan een beginnende kap ster of een kunstenaar. Geef hen daar een kans, zodat er een soort vlooienmarkt ontstaat. Richt het charmant in en je trekt bedrijvig heid aan." Ook op de Kop van de Noord- straat heeft Van Glansbeek een vi sie, al beseft hij dat die ingrijpend is. „Maar het kan, motorjachtjes in de Herengracht. Het poortge bouw is zo ontworpen dat er bo ten onderdoor kunnen. Dan moet je alleen de Kennedylaan nog om zeilen om weer water in de bin nenstad te krijgen. Dat kan met een tunnel. Ik weet het, dat is in grijpend. Maar nu doet zich dé kans voor om deze weg onder het water door te laten gaan." gers dat hun alternatief zou wor den onderzocht. Dat de mogelijk heid om het gemeentearchief in Aardenburg onder te brengen aan de kant wordt geschoven, doet die belofte én de historie geen recht, menen de briefschrijvers. Het college bevestigt dat gevraagd is de Oostburgse en Aardenburg se alternatieven met elkaar te vergelijken. Na ampel beraad be sloten de dagelijks bestuurders 'geen uitgebreid onderzoek in te stellen', omdat het praktischer en efficiënter is dat het archief bij de werkplek van ambtena ren is gehuisvest. In het Oostburg se gemeentehuis is bovendien ruimte voor een archief. De kos ten van de verbouwing worden 'te zijner tijd' aan de raad voorge legd. door René Hoonhorst TERNEUZEN - De patrijs heeft het moeilijk. Ruige akkerranden en dijkjes met lage bosschages zijn steeds minder in het Zeeuwse landschap terug te vinden. Insec ten, wormen en kevers die zich in die omgeving thuis voelen, ver dwijnen met die biotopen, zodat de patrijs niet voldoende voedsel kan vinden. De Stichting Landschapsbeheer Zeeland (SLZ) wil van Zeeland, Zeeuws-Vlaanderen voorop, weer het bolwerk voor de patrijs ma ken dat het vroeger was. Nog steeds is de kans om een patrijs in de regio tegen te komen groter dan op de meeste plaatsen elders in het land. Maar ook in Zeeuws- Vlaanderen is het aantal patrijzen de afgelopen decennia dramatisch afgenomen. Samen met landbouworganisa ties, natuurbeschermingsvereni gingen, terreinbeheerders, vogel werkgroepen en individuele lief hebbers hoopt SLZ de terugloop een halt toe te roepen. Het laar van de Patrijs, waartoe 2013 door Vogelbescherming Nederland en Sovon Vogelonderzoek Nederland is uitgeroepen, is dé gelegenheid voor een charme-offensief, bena drukt Alex Wieland van SLZ. In heel de provincie houdt Land schapsbeheer Zeeland 'patrijzen- telcafés', bijeenkomsten om voor lichting te geven over de patrijs, waarna de cafégangers het veld in- Vanuit vier telcafés in de regio zullen met verrekijkers bewapen de vrijwilligers patrij zen gaan tellen. Stichting Landschapsbeheer Zee land houdt vier 'patrijzentelcafés' op twee data in de regio. West-Zeeuws-Vlaamse belangstel lenden kunnen zaterdag 9 maart terecht in Zuidzande (10.30 uur, Molenweg 23) of Schoondijke (13.30 uur, Sasputsestraat 14). Oost-Zeeuws-Vlaamse patrijzen- liefhebbers kunnen twee weken la- trekken om patrijzen te tellen. Via een inventarisatie van het pa- trijzenbestand hoopt SLZ effec tief actie te kunnen ondernemen om patrijzen weer nieuwe kansen te geven. Wieland: „We kunnen wel luk raak wat akkerranden met bos schages inrichten, maar dat is wei nig efficiënt. Om de kans op suc ces zo groot mogelijk te maken, willen we eerst weten waar nog patrijzen zitten. Dan bekijken we per lo,catie welke maatregelen we kunnen nemen om de biotoop weer zo patrijsvriendelijk moge lijk in te richten." De Stichting Landschapsbeheer wil zoveel mogelijk mensen bij de inventarisatie van het patrij- zenbestand betrekken. Iedere be langstellende is welkom in de tel cafés. „Patrijzen zijn makkelijk te her kennen en na een korte instructie kunnen we in kleine groepjes het gebied intrekken om vogels te tel len. Zo hopen we in korte tijd in kaart te hebben waar in de regio nog behoorlijke aantallen patrij zen voorkomen", betoogt Wie land. ter (zaterdag 23 maart) naar het 'café' in Nieuw-Namen (9.30 uur, Koninginnestraat 2) of Zaamslag (13.30 uur, Axelsestraat 120). Na korte uitleg over de patrijs en de teldag worden de aanwezigen verdeeld in groepjes om patrijzen in diverse gebieden te tellen. Informatie en aanmelden teldag: www.landschapbeheerzeeland.nl PATRIJZENTELCAFÉS IN ZEEUWS-VLAANDEREN AARDENBURG - De kern Aarden burg wordt door de gemeente Sluis bepaald niet achtergesteld. Dat is de strekking van een brief van B en W aan raadslid William Gijsel (Nieuw Gemeentebelang). Gijsel verweet het college onlangs dat de 'afstandelijke houding van het college' aangaande Aarden burg één van de redenen zou zijn voor het teloorgaan van Onderne mend Aardenburg. Onzin, vindt het dagelijks bestuur. „Onderne mers ondernemen, de overheid ondersteunt en schept voorwaar den voor succesvol ondernemen", doceren B en W de verhoudingen tussen bedrijfsleven en overheid. In dat kader is 'zeer fors geïnves teerd in de openbare ruimte van Aardenburg', schrijft het college. Dat wijst ook op de plannen voor het voormalige stadhuis en op een jaarlijkse bijdrage voor het plaatsen van bloemen in de kern. door Martijn de Koning OOSTBURG - Er komt een onder zoek naar het plaatsen van zonne panelen op gemeentelijke gebou wen in Sluis. Dat staat in de Duur zaamheidsvisie die binnen een paar weken door de gemeente Sluis ter inzage wordt gelegd. In de visie staat een enorme lijst doelen die de gemeente wil reali seren. Sluis kijkt daarbij nadrukke lijk naar zichzelf. Zo moeten amb tenaren bij het opstellen van pro jecten en plannen automatisch re kening houden met duurzame as pecten. Verder moeten nieuwe voertuigen energiezuinig zijn, wordt in de openbare ruimte led-verlichting gebruikt en wor den gebouwen voorzien van 'slim me' verlichting. Sluis wil ook een subsidiepotje voor energiezuinige maatregelen in woningen creëren. De gemeente bekijkt daarnaast of op termijn een regionaal energie bedrijf in het leven kan worden geroepen. Sluis ziet verder een belangrijke voorlichtingsfunctie voor zichzelf weggelegd. Zo moeten burgers en bedrijven op het gemeentehuis te recht kunnen voor informatie over zaken als zonnepanelen, sub sidiemogelijkheden en duurzame projecten als autodelen. Er gaat subsidie naar Natuur&Zo voor les pakketten. Bedrijven worden, waar mogelijk, gestimuleerd en beloond voor energiezuinig bouwen of het ne men van duurzame maatregelen. Als de voorstellen uit de visie wor den doorgevoerd, is daar jaarlijks 30.000 euro méér voor nodig dan nu. Daarnaast vereist de uitvoe ring van de maatregelen 0,6 fte extra aan mensinzet. De visie wordt nu ter inzage ge legd. Iedereen mag er een ziens wijze over indienen. De definitie ve versie wordt later door de ge meenteraad vastgesteld.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 40