Parkeergarages in Middelburg goedkoop ^cmarita i Zeeuws basisonderwijs is te veel op zichzelf gericht Vergeetput 18 ZEELAND De NIEUWEjfooriariÊSs zomercollectie 20311 VEILIGHEIDSMONITOR Eén op de zeven Zeeuwen voelt zich wel eens onveilig in zijn wijk. Er is behoefte aan meer politie op straat. a DINSDAG Nu compleet in onze winkel. Marleen Blommaert Verzwolgen door de aarde. Dat gebeurde vorige week een man in Florida. Hij lag te slapen. De aarde barstte en een negen meter breed gat ont stond. Waarschijnlijk voor hij wist wat er gebeurde, ver dween de brave man met bed en al in de aarde. Een sinkhole heet zoiets of met een mooier woord, een instor- tingsdoline. Honderdduizen den jaren doet het regenwater erover om het kalksteen op te lossen en een grot te vormen die groeit en groeit. Tot het mo ment dat het plafond van de grot te dun wordt om het dun ne laagje kalk, aarde en alles daarboven te dragen. Natuurlijk moest in de paniek- fabriek Nederland verteld wor den, dat de kans daarop in Ne derland verwaarloosbaar was. Een grote ochtendkrant voerde dan ook twee deskundologen op om ons gerust te stellen. En wat blijkt? Alleen de Achter hoek en Zuid-Limburg kennen een beetje vergelijkbare om standigheden. Tjaen wat denkt de gemiddelde Nederlan der bij de Achterhoek en Zuid-Limburg? Kortom: geen probleem. Het deed me denken aan de ver geetput, een verschijnsel uit de Middeleeuwen in kastelen en forten in Vlaanderen en Frank rijk. Een ondergrondse kerker voor gevangenen die vergeten moesten worden. Op een steen worp afstand hier in het Gra vensteen in Gent is er nog een tje. De vergeetput heeft ook al zo'n prachtig synoniem, ou- bliëtte. Het grote verschil is na tuurlijk dat de ene put een na tuurlijke oorzaak heeft en de andere put ontsproten is aan het menselijk brein. Het zou mooi zijn als er een sinkhole zou zijn, een instor- tingsdoline, een vergeetput, een oubliëtte voor onwelgevalli ge begrippen. Nullijn, crisis, werkeloosheid, credit default swaps, 3% eisen, zorgkosten, vergrijzing, ontgroening, etc. Weet u wat het bijzondere is? In tegenstelling tot een sinkho le hebben we al deze begrippen zelfbedacht net als de vergeet put. Misschien moeten we die hersenspinsels maar eens tot een oubliëtte veroordelen en een wensput bouwen. Voor meer columns: www.pzc.nl/columns door Frank Balkenende MIDDELBURG - De parkeergarages aan de Kalverstraat en Kousteense- dijk in Middelburg mogen volgens Detailhandel Nederland verouderd zijn, ze zijn wel zeer goedkoop. Dat blijkt uit de Nationale Par- keertest 2013 van Detailhandel Ne derland, die tachtig parkeergara ges heeft onderzocht in winkelste den. In Zeeland is alleen Middelburg bezocht. In beide Middelburgse garages kun je voor 1,20 euro een uur parkeren. Daarmee is Middel burg, op Hoofddorp na, de goed koopste in de test. Bovendien zijn de tarieven niet verhoogd, waar die landelijk met gemiddeld ne gen procent zijn gestegen. Wel Kom kijken en laat u verleiden door onze kleurrijke collectie. POSTSTRAAT 19 ZIERIKZEE TEL 0111-415776 PLEIN 17 ZAAMSLAG TEL 0115-431979 Zeeuwse wijken door Jeffrey Kutterink MIDDELBURG - Zeeuwen zijn tevre den over hun woonwijk. Ze voelen zich er veiliger dan andere Neder landers. Ook ervaren ze minder overlast dan in andere Nederlandse wijken. Desondanks vinden ze dat er meer politieagenten op straat moeten zijn. Het valt af te lezen uit de Veilig heidsmonitor 2012, een 190 pagi na's tellend stuk vol cijfers over hoe veilig mensen zich voelen en wat ze van de politie vinden. Zeeuwen vinden hun wijken leef baar en veilig. Ze geven er achter eenvolgens een 7,4 en een 7,3 voor. Niet alleen rust, ruimte, groen en blauw maken het goed toeven in Zeeland. In Zeeuwse buurten ligt iets minder rommel op straat, worden minder vuilnisbakken, banken of bushokjes gesloopt, poepen minder honden op de stoep en zijn muren of gebouwen minder beklad. Ook hebben Zeeuwen relatief minder last van dronken mensen op straat, drugs handel, verkeer en herrie bij de een minpunt is dat je in Middel burgse garages niet met een cre ditcard kunt afrekenen. Het gemiddelde tarief in de tach tig onderzochte garages is 2,60 eu ro per uur. Het duurste uur parke ren is 5,71 euro, in de Dam/Bijen korfgarage en de Kolkgarages in Amsterdam. Qua bereikbaarheid scoren de Middelburgse garages een zesje. Op het gebied van veiligheid ligt de score iets hoger, mede dankzij goede verlichting en camera's bij de betaalautomaten en voetgan gersuitgangen. De Middelburgse garages krijgen minpunten als het om de informa tie aan automobilisten gaat. Die zien niet hoeveel plaatsen de gara ges tellen en ook niet of ze vol zijn. door René Schrier MIDDELBURG - De Zeeuwse basis scholen kijken, als het om de toe komst gaat, te veel naar zichzelf en de lokale situatie en te weinig naar het behoud van kwalitatief goed en bereikbaar basisonderwijs in de regio. Omdat meer daadkracht en regie wenselijk zijn, moet de On- derwijsautoriteit Zeeland de regie gaan voeren. Dat staat in een startnotitie ge naamd 'Op weg naar toekomstbe- stendig primair onderwijs Zee land' van de onderwijsautoriteit. Die notie is inmiddels aan het Zeeuwse primair onderwijs voor gelegd en daar met instemming ontvangen. Dat de scholen en hun besturen zich zo opstellen, is volgens de notitie te verklaren uit verschil len in krimpontwikkelingen per regio, verschillen in plaatselijke omstandigheden, een zekere angst voor reacties van de lokale bevolking en verschillen in slag kracht van schoolbesturen. Een onderdeel van de notitie is dat de onderwijsautoriteit fun geert als contactpunt tussen ener zijds het Zeeuwse primair onder wijs en anderzijds het ministerie van Onderwijs. Dit impliceert dat primaire onderwijsbesturen met plannen tot fusie, opheffing en an dere plannen die van invloed zijn op de infrastructuur voor het pri mair onderwijs, hun eventuele contacten met het ministerie la ten verlopen via de onderwijsau toriteit. In de startnotitie is aangegeven dat een aantal stappen gezet moet worden op weg naar toekomstbe- stendig, kwalitatief hoogwaardig en goed bereikbaar primair onder wijs. Zo moet er een snelle actuali sering komen van het rapport 'On derwijs ons goed' uit 2010. Verder moeten de effecten in beeld wor den gebracht van de teruglopen de leerlingaantallen op locatie en op regionaal en provinciaal ni veau. Ook de effecten van die cij fers op het personeelsbestand moeten in kaart worden gebracht. Ook moeten op provinciaal ni veau afspraken gemaakt worden over de kwaliteitsambities voor het primair onderwijs.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 38