Schelpenvisserij ligt onder vuur Rekenkamers samen op Walcheren 66 Het is een druppel op de gloeiende plaat, maar het is wel mijn druppel." Nu 8 maanden korting op je abonnement KPN ToestelLease voor: kpn 22 SCHOUWEN-OUIVELAND Mishandelde honden uit Bulgarije en Iran naar Goes halen om hier te genezen: een Facebookmissie. &f,T SON\ 7 Altijd gratis bellen naar alle mobiele KPN-nummers kpn winkel kpn.com I 0800 0115 tegen dierenleed Online actie door Claudia Sondervan GOES - Het is een druppel op de gloeiende plaat van het dierenleed in de wereld, geeft Jacqueline ter Weeme toe. „Maar het is mijn drup pel. Dit kan ik doen." En dus vloog de Goese afgelopen weekeinde na mens de kersverse stichting Hope in Nood heen en weer naar Bulga rije om twee hondjes op te halen: de ernstig mishandelde Ares en zijn zus Héra. Ares met een geamputeerde ach terpoot, een half voorpootje en een gat in zijn kop, zijn zus ge zond maar danig van streek door het lot van haar broer. Het was de bedoeling van Jacqueline en haar vriendin Wilma de Nood om Ares bij Wilma in Goes met hulp van een Arnhemse prothesema ker en een Goese dierfysiothera- peut weer gezond en mobiel te krijgen. Maar al met al is Ares zon dag maar een paar uur in Goes ge weest. De conditie van de hond was zo slecht dat een spuitje door een dierenarts de enige optie was. Toch vinden Wilma en Jacqueline dat de hond de vliegreis van de Bulgaarse dierenkliniek naar het huis in Goese Polder niet voor niets gemaakt heeft. „Het ligt aan het gebrek aan nazorg bij de Bul gaarse kliniek dat Ares het opgege ven heeft", vindt Jacqueline. Ares belandde bij de kliniek nadat de hond zwaar mishandeld bij een hondenopvang in Bulgarije werd opgevangen. „Die mensen wilden Ares laten opereren, maar konden niet voor zijn herstel zorgen. Ze hebben nog 31 honden." Via Facebookberichten belandde een verzoek om hulp bij de nieu we stichting die de vriendinnen net hebben opgericht samen met Bianca Hemminga uit het Drent se Valthermond. Die stichting ontstond weer uit een reddingsactie van een ander ernstig mishandeld hondje, Hope, ditmaal in Iran, waar Jacqueline weer via Facebook van hoorde door een ex-collega uit Iran. De stichting, Hope in Nood, regelde medische hulp en tijdelijke op vang voor het beestje uit donaties via Facebook van sympathisanten. Uiteindelijk moet ook Hope, net als Ares en Héra, bij Wilma in Goes belanden. „Maar dat gaat ge paard met zoveel geregel, dat duurt nog even", weet Wilma. Vanuit Goes wordt gezocht naar een nieuwe baas voor zowel Hope als Héra, de Bulgaarse immigran te. Het was geen optie voor de vriendinnen om de honden in het land van herkomst te herplaat sen; daarvoor hebben zij te wei nig vertrouwen in de diermedi- sche zorg en diervriendelijkheid daar. Toch krijgt de stichting ook een breder doel dichter bij huis: geld inzamelen voor mensen die door een gering inkomen voor hun huisdier de dierenartskosten niet kunnen betalen. www.facebook.com /DierenstichtingHopelnNood Jacqueline ter Weeme Oin 29mw y jfr SAMSUS6 Nieuw! Sony Xperia Z 250 min/sms 250 MB KPN ToestelLease Samsung Galaxy Sill 4G 250 min/sms 250 MB KPN ToestelLease doet 't gewoon door Jan van Ommen DEN HAAG/YERSEKE - Een ouder wets knerpend schelpenpad zal, als het aan de Waddenvereniging ligt, niet meer worden aangevuld met schelpen die opgevist zijn uit de Waddenzee, bleek maandag bij de Raad van State. De natuurorganisatie wil af van de schelpenvisserij in de Wadden zee. Volgens de Waddenvereni ging is het vissen op 'fossiele' schelpen in strijd met de Neder landse en Europese Habitatricht lijnen. Strikt genomen zijn de le ge schelpen die kokkels en mos sels achterlaten fossielen, al zijn hun oorspronkelijke bewoners nog maar net verdwenen. De Waddenzee is een speciale be schermingszone en een zwaar be schermd natuurgebied, waar men selijke activiteit veel schade kan doen. Na het bijna verbannen van de visserij op mosselzaad en kokkels, het kweken van mossels en het in perken van de garnalenvisserij, lij ken nu de schelpenvissers aan de beurt. Het Zeeuwse schelpenbedrijf Testamare uit Yerseke is één van de bedrijven die van de provincie Friesland een NBW-vergunning (Natuurbeschermingswetvergun ning) kreeg voor het opvissen van 130.000 kubieke meter schelpen uit de hoofdwatergeulen in de Waddenzee en de Noordzeekust voor de Waddeneilanden. De schelpenvissers kregen een ver gunning voor de duur van drie jaar. Eind dit jaar loopt de vergun ning af. Uit de uitgebreide onderzoeken van de provincie en schelpenvis sers naar de winning van de lege schelpen is gebleken dat de na tuur in de Waddenzee geen scha de oploopt van de schelpenvisse rij. De Waddenvereniging denkt daar echter anders over. Zij vindt dat ook het vissen in de hoofdwa tergeulen grote nadelen voor het zee- en wadleven teweegbrengt. „De mossel- en kokkelvissers schraapten alleen maar over de bo dem om te vissen, de schelpenvis sers zuigen grote gaten in de bo dem waardoor de aantasting van het bodemleven veel ingrijpender is", aldus een woordvoerster van de Waddenvereniging maandag bij de Raad van State De provinciewoordvoerder van Friesland benadrukt dat de bo dems van de geulen dusdanig dy namisch zijn, dat zich daar nauwe lijks te beschermen dier- of plant soorten voorkomen. Die komen vooral op de zandplaten voor. „We hebben een uitgebreid pro gramma om de natuur op de zand platen te verbeteren door de sti mulering van groei van zeegras velden. Ook mossel- en schelp- dierbanken krijgen tijd en ruim te. Verder zijn we bezig met een project om grote delen van de Waddenzee af te sluiten voor menselijke activiteit," aldus de woordvoerder van de provincie Friesland. De Waddenvereniging vindt evenwel dat het verbeteren voor de natuur op plekken in de Waddenzee geen vrijbrief is om de natuur op andere plekken ver der aan te tasten. Cees van Putten, woordvoerder voor de schelpenvissers, bena drukte tijdens de behandeling van de zaak dat de schelpenvis sers de afgelopen jaren al flink hebben ingeleverd. „Het gaat om het voortbestaan van de schelpen- bedrijven. De afgelopen jaren mo gen we alleen nog in de hoofdgeu len ten westen van Terschelling vissen. Jaarlijks komen er 200.000 kuub schelpen in de Waddenzee bij, daar vissen we 130.000 kuub van op. Dat betekent dat er elk jaar meer bij komt dan af gaat", al dus Van Putten. In het oostelijk deel van de Wad denzee is er geen enkel verschil gemeten na het stopzetten van de schelpenwinning. De natuur her stelt zich, maar er komen ook geen nieuwe mosselbanken op de plekken waar wij schelpen del ven,' aldus de woordvoerder. De Raad van State gaat onderzoeken of de schelpenvisserij ook aan ban den moet worden gelegd. Uit spraak volgt over enkele weken. MIDDELBURG - De Rekenkamer Mid delburg en de Rekenkamercommis sie van Vlissingen kunnen door ver regaande samenwerking efficiënter werken. Beide instellingen stellen aan de gemeentebesturen voor om een 'personele unie' aan te gaan. In de praktijk betekent dit dat er op papier wel twee Rekenkamers blijven bestaan, maar dat dezelfde mensen zowel de Middelburgse als de Vlissingse rekenkamers be zetten. Een volgende stap zou kunnen zijn om de twee Rekenka mers ook formeel samen te voe gen, maar zo ver willen beide re kenkamers nu nog niet gaan. Een Rekenkamer is een onafhan kelijk groep mensen (vier in Mid delburg, drie in Vlissingen) die onderzoek doet naar het functio neren van de gemeente en groten deels van de gemeente afhankelij ke instellingen. Leden worden be noemd door de gemeenteraad en de kosten van het onderzoek moe ten door de gemeente betaald worden. Om tot verregaande sa menwerking tussen de Middel burgse Rekenkamer en de Vlis singse Rekenkamercommissie te komen, zullen de verschillen in werkwijze moeten worden wegge werkt, maar dat is geen onoverko melijk probleem, schrijft Walter van Wijngaarden (voorzitter in Middelburg) namens de leden van de beide Rekenkamers. Naast een doelmatiger en goedko pere werkwijze, zijn er nog twee redenen voor de vorming van een 'personele unie': voor een aantal leden loopt de termijn, af en lan delijk wordt aangedrongen op meer samenwerking tussen of zelfs fusie van gemeenten met minder dan 100.000 inwoners.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 28