PZC 44 Ik zou het resultaat aan iedereen willen laten zien. Maar dat doe je natuurlijk niet 12 HEREN T-SHIRTS VAN FRUIT OF THE LOOM GEZOND 7 TUMOR MAG NIET TE GROOT ZIJN Super Premium heren T-Shirt ronde hals Lezersprijs 39,95* pzc.nl/webwinkei DINSDAG 5 MAART 2013 Hormonen tegen snelle geestelijke veroudering Vrouwen die door het dragerschap van het gen ApoE4 meer kans heb ben op snelle (geestelijke) veroude ring en de ziekte van Alzheimer, kun nen dit risico verkleinen door vanaf het begin van de menopauze oestro- geen (vrouwelijke hormonen) in te nemen. Zij hebben dan meer risico op hart- en vaatziekten maar de ba lans kan voor draagsters van het gen gunstig uitslaan. http://bit.ly/WKNPXv Manier van geboren worden van invloed op darmflora De manier waarop een baby ter we reld komt en de manier waarop de baby de eerste maanden gevoed wordt (borst of fles) zijn van invloed op de ontwikkeling van de darmflora. Kinderen die geboren worden via een keizersnede hebben vier maanden la ter minder soorten bacteriën in hun darm, flesgevoede kinderen hebben een andere samenstelling van de bac teriesoorten in de darm. http://bit.ly/XOTYQc foto ANP/Toussaint Kluiters Veel lopen en staan is gezonder dan flink sporten Dagelijks een paar uur lopen en/of op zijn minst staan (dus niet zitten), is gezonder dan dagelijks een uur in tensief sporten (en de rest van de dag zittend doorbrengen). Ofschoon in beide situaties mensen even veel calorieën verbranden, verlagen rusti ge activiteiten zoals wandelen en staan het cholesterol- en vetgehalte van het bloed meer. http://bit.ly/Vi3TyJ Opgepepte donorlongen geschikt voor transplantatie Door donorlongen die tijdens het overlijdensproces sterk in kwaliteit achteruit zijn gegaan na het uitne men met een speciale machine te behandelen, kunnen de longen toch gebruikt worden voor transplanta tie. In het UMC in Groningen zijn in middels met succes twee transplan taties uitgevoerd met dergelijke op gepepte longen. http://bit.ly/XZu6RI deuk of litteken klinieken, ook die van VieCuri, al toepas sen. Dat litteken bleef echter een confronte rend probleem. Er ging een lampje bij Nijhuis branden toen hij bij een relatief jonge vrouw een goedaardige tumor van 6 centimeter groot uit haar borst moest verwijderen. Het ge zwel zat bovenin, bij het decolleté, de plek waar hemdjes en topjes geen litteken be dekken. Ze was wanhopig. „In tranen vroeg ze een zo klein mogelijk litteken op de borst te maken." Nijhuis bedacht dat in de plastische chirurgie al langer een slim me aanvliegroute bekend is om bijvoor beeld een borstvergroting uit te voeren. Bij deze techniek wordt een snee aan de onder kant van de borst gemaakt. Of aan de zij kant, afhankelijk van de plek van de tumor. Het litteken dat ontstaat, is normaal gespro ken onzichtbaar: als de snee aan de onder kant is gemaakt, hangt de borst ervoor. Zit de snee aan de zijkant, dan wordt het litte ken grotendeels bedekt door de arm. Nijhuis paste het kunstje van de plastisch chirurgen bij de jonge vrouw toe. Snee aan de onderkant van de borst. Borst 'openge- flapt'. Vanuit de binnenkant van de borst manoeuvreerde hij zijn instrumenten naar de tumor boven in de borst en sneed hem daar in de vorm van een wig eruit. Vervol gens paste hij de hierboven genoemde on- coplastische techniek toe om de verfoeide indeuking van de borst te voorkomen: hij schoof het inwendige borstweefsel rond de 'wigholte' naar elkaar toe en maakte dat aan elkaar vast. „Het ging eigenlijk makke lijker dan ik dacht en cosmetisch was het resultaat perfect. Behalve het litteken in haar onderste borstplooi was er he-le-maal niets te zien. De patiënte was zeer geluk kig." Later die week voerde hij dezelfde ingreep uit bij een vrouw met een kwaadaardige tu mor, uiteraard na haar tevoren uitvoerig te hebben geïnformeerd en met haar toestem ming. Ook hier verliep de operatie succes vol. Intussen heeft hij zo'n 25 patiënten on der het mes gehad en weet hij ook raad met de moeilijkere gevallen: borstkanker waarbij de tumor niet als een knobbel te voelen is. „De echte uitdaging. Door het be volkingsonderzoek zien we veel patiënten bij wie de tumor nog niet te voelen is. Dit type gezwel kunnen we gelukkig lokalise ren met een echo." De radioloog prikt kort voor de operatie de tumor aan met één of Jojanneke van Middelaar twee draadjes waaraan een weerhaakje zit. Nijhuis kijkt mee op de echo. „Zo heb ik precies in mijn hoofd waar en hoe diep die tumor zit." Tijdens de operatie zoekt hij vanuit de binnenkant van de borst het weerhaakje op en met de echo in zijn gees tesoog omsnijdt hij het gezwel. Daarna wordt met een foto of echo gecontroleerd of de tumor erin zit en bepaalt de patho loog of de snijvlakken van het weefsel tu- morvrij zijn. Dit alles maakt dat deze aan pak volgens Nijhuis als erg betrouwbaar en veilig beschouwd mag worden. Nijhuis heeft de techniek gedoopt tot NIL: Nearly Invisible Lumpectomy, bijna on zichtbare tumorverwijdering uit de borst. Hij heeft de methode onlangs voor het eerst gedemonstreerd, aan collega's bij een congres in kankerkliniek Daniël den Hoed van het Erasmus Medisch Centrum in Rot terdam. „De presentatie werd erg goed ont vangen, een echte eyeopener voor de mees ten. Men was enthousiast over de prakti sche toepasbaarheid en uitvoerbaarheid van de techniek." Hij typeert 'zijn' ingreep als „de overtreffende trap van 'borstbespa- rendheid'." „Je behandelt patiënten zoda nig dat hun medische prognose in vergelij king met andere technieken hetzelfde blijft, maar dat ze er geen mismaakte bor sten aan overhouden. Het is het ultieme wat je als dokter voor je patiënten wil." ©reageren? gezondheid@depersdienst.nl De 'onzichtbare' verwijdering van een borst- tumor is niet voor iedereen weggelegd. De tumor mag bijvoorbeeld niet te groot zijn. De afmetingen zijn relatief: hoe groter de cupmaat, hoe groter de tumor mag zijn. Paul Nijhuis heeft met de nieuwe operatie techniek tumoren van 2,5 centimeter weg gehaald; bij een grotere cupmaat zou hij een gezwel met de omvang 'van een forse mandarijn' kunnen wegnemen. Hij schat dat de helft van alle borstkanker- gevallen met 'zijn' techniek is te behande len. Gunstig: dankzij screening wordt de ziekte vaak in een vroeg stadium ontdekt. Bepaalde tumoren zijn niet met de techniek te behandelen, bijvoorbeeld als de tumor aan de huid vastzit of de kanker zich in de borst heeft verspreid. Nijhuis is druk bezig de methode onder zijn collega's bekend te maken. Na het horen/zien van zijn verhaal en demo kun nen ze al gauw zelf aan de slag. Vrouwen die overwegen de operatie op de ze manier te laten doen, kunnen dit het bes te met hun chirurg-oncoloog bespreken. De zorgverzekering biedt geen extra vergoe ding. Het is aan de maatschap of het deze werkwijze die circa 35 a 40 minuten duurt (tegen ca. 20 minuten volgens de gangbare ingreep) acceptabel vindt voor het gelden de tarief. Fruit of the Loom is een van de wereldwijde leiders op het gebied van basic t-shirts. En dat is natuurlijk niet voor niets. De kwaliteit van het product waarin ze zich specialiseren is uitmuntend te noemen. De basic t-shirts van Fruit of the Loom zijn een must have voor elke kleding kast. Deze shirts van topkwaliteit hebben een ronde kraag en zijn verkrijgbaar in de maten S, M, L, XL XXL. Specificatie: -100% Katoen - Gewicht: wit 190g/m2 - Versterkingsband van schouder tot schouder - Dubbeldraads gestikt bij de kraag, armafwerking en boord rondgebreid Leveringsomvang: 12 witte t-shirts Adviesprijs €439^6 exclusief vérzendkosten categorie Mode accessoires BON - Heren T-shirts met ronde hals van Fruit of the Loom 1 Hierbij bestel ik Fruit of the Loom Super Premium heren T-Shirts ronde hals 39,95 i per set van 12 stuks* l(aantal) x Maats (aantal) x Maat XL l (aantal) x Maat M (aantal) x Maat XXL i (aantal) x Maat L 1 exclusief verzendkosten van 5,95 Levertijd met bon 10 werkdagen. Levertijd webwinkel 5 I werkdagen. Klantenservice: 0900 - 2021352 0,45 p.g.) Het is helaas niet mogelijk uw bestelling I telefonisch of per mail door te geven. VOORLETTERS VOORNAAM NAAM OM ÖV ADRES HUISNUMMER POSTCODE PLAATS TELEFOON E-MAIL GEBOORTEDATUM Hierbij machtig ik Buckeroo Payment Service om i.ó.v. Wegener NieuwsMedia BV eenmalig het verschuldigde bedrag af te schrijven. BANK/GIROREKENING HANDTEKENING Stuur de volledig, in blokletters ingevulde, bon in een envelop naar Webwinkel, o.v.v. Heren T-shirts met ronde hals van Fruit of the Loom-, Postbus 1090,5004 BB Tilburg. De PZC gaat zorgvuldig om met persoonsgegevens. Op alle informatie die u aan ons verstrekt is de Wet Bescherming Persoonsgegevens van toepassing. In het colofon van de krant en op www.pzc.nl treft u nadere informatie aan.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 23