I Hannie van Leeuwen 6 GEZOND GRIJS GEBIED De overtreffende trap van 'borstbesparendheid'. Zo ty peert chirurg-oncoloog Paul Nij- huis de vernieuwende operatie techniek die hij voor de tumor verwijdering bij borstkanker be dacht. Naderhand zijn er vrij wel geen sporen van de in greep meer te zien. Patiënten zijn opgetogen. Marcel Olde Rikkert Vanwege haar be trokkenheid bij de ouderenzorg had het Radboudzie- kenhuis vorige week Hannie van Leeuwen uit genodigd als gastspreekster. Wie kent haar niet? Ze is op en top een politiek dier, gedreven door ijzersterk idealisme voor de minderbedeelden. Wars van machtspolitiek en een mannetjes putter waar menig bewindsman knikkende knieën van kreeg. Met haar 87 jaar heeft ze nog niets aan gedrevenheid ingeboet, on danks een aantal chronische ziek ten. Niets geraniums, ze haat die bloemen. Ze werkt nog twintig tot veertig uur per week vol over gave aan het verbeteren van zorg en welzijn voor kwetsbare oude ren. We bezoeken samen de drie oudste patiënten van het zieken huis om ze een hart onder de riem te steken. Bovendien willen we iedereen zo duidelijk maken dat het komend jaar kwaliteit en veiligheid voor de oudere patiënt centraal staat. De oudste patiënte, een 97-jarige mevrouw, is zicht baar geraakt door al die aandacht van Hannie. „En wat wil je nou het liefste met je opname berei ken" vraagt Hannie haar. „Terug naar mijn huis waar ik al 77 jaar woon". „Groot gelijk", beaamt Hannie. „En gebruik je centen om zelfstandig te blijven wonen en actief te blijven, je laatste hemd heeft toch geen zakken om het mee te nemen." Hannie van Leeuwen laat zien wat ook uit wetenschappelijk on derzoek bekend is, namelijk dat je door lichamelijk, sociaal en psy chisch actief te blijven de groot ste kans hebt om gelukkig en suc cesvol oud te worden. Haar bij naam, 'straaljager Hannie' doet ze deze middag volop eer aan. De oud-communist Marcus Bakker gaf haar die bijnaam in de Twee de Kamer omdat ze vóór aanschaf van de F16 was en altijd over de trappen naar de interruptiemicro foon vloog. Ook bij ons vliegt ze van het pa- tiëntenbezoek naar een interview voor een volle zaal, doet tussen door wat video-opnames en is dé inspiratiebron in een paneldiscus sie. „De oudere heeft zelf de ver antwoordelijkheid er iets van te maken. Van alleen uitrusten en het najagen van Het Zwitserleven Gevoel word je niet gelukkig." Ze maakt de zaal duidelijk hoe je als oudere simpelweg je eigen zorg kunt kiezen. „De operatie aan mijn oog en mijn versleten heup doe ik niet meer, omdat ze een te groot risico voor mijn hart falen zijn. Ik heb twee ogen en twee benen en maar één hart." Hannie van Leeuwen is een prachtmens. Met haar straaljager leven is ze een rolmodel voor ie dereen die kwiek oud wil wor den. Dat is misschien wel haar grootste verdienste, naast haar werk voor de publieke zaak. Voor ze vertrekt, neemt ze nog een jonge jenever. „Want je moet er wel lol in houden, bovendien een straaljager heeft ook goede brandstof nodig". Marcel Olde Rikkert is professor in de geriatrie. DIN Hor gee Vroi van ben ring nen het geer nerr op f lans gun: http Borstoperatie zondend SïARCOfEUftisSfn. nt door Will Gerritsen illustratie Marco Jeurissen ij zelfonderzoek van haar borst voelde Jojanneke van Middelaar (59) een knobbel tje. Na een punctie in het zie kenhuis werden de bange ver moedens bewaarheid. Haar eerste ingeving? „Dat ding moet eruit, heel snel." Ze ging onder het mes, het kwaadaardige gezwel werd verwij derd. Het gaat goed met haar, ze was er ge lukkig vroeg bij. Nog een geluk: er is niets meer te zien dat aan die ingreep van december 2011 herin nert. Geen snee, geen deuk. Geen deuk? Op de plek waar de tumor volgens de gang bare operatietechnieken wordt wegge haald, deukt de huid in. Logisch: door het verwijderen van de tumor ontstaat een hol te binnenin. „Het ziet er nu zó mooi uit", zegt ze. „Je ziet helemaal niks, ook niet als ik géén beha draag. Ik zou het resultaat aan iedereen willen laten zien. Maar dat doe je natuurlijk niet." Bij een 'gewone' borstsparende operatie wordt de tumor weggesneden met een randje gezond borstweefsel daaromheen. De rest blijft ongeschonden. Het resultaat is echter nogal eens cosmetisch verre van ideaal. Een dik litteken pal op de borst en de indeuking bieden samen een ongewens te souvenir uit een rottijd. „Soms erg lelijk. Als de vrouw voor de spiegel staat, is het beeld confronterend. Het litteken herin nert haar aan de ziekte", zegt chirurg-onco loog Paul Nijhuis van ziekenhuis VieCuri (Venray en Venlo). Die deuk in de borst kan al sinds enkele ja ren worden verholpen. Om de holte zo klein mogelijk te maken, passen behandel aars technieken uit de plastische chirurgie toe (de zogeheten oncoplastische chirur gie). Technieken die de meeste borstkanker- klin sen. ren< Er toei goe< uit zwe waa dek vro< de l de me bee dezi kan kan Het ken kan de ken Nijl chii de flap mai de t daai gen cop indi sch< 'wi£

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 22