V PvdA uit kritiek op buurtbusproject voor dorpen ZEELAND f N.S' Vlinder heeft het in Nederland niet naar zijn zin almanak Griezel Polman begint in Zeeland Onderzoekster zegt dat bruinvissen niet uit de Oosterschelde durven of kunnen zwemmen. www.pzc.nl/foto Uw foto van vee morgen in de krant? Zet 'm in het album 'U en uw./ '8 Vrouwen' met de nadruk op een fysieke aanpak cultuur r-*3É zeeland Zeeuwen voelen veilig in eigen woonwijk DINSDAG 5 maart 2013 v- Kering is een val voor bruinvis door René Schrier GOES - Bruinvissen in de Ooster schelde hebben een grotere kans dat ze sterven dan bruinvissen in de Noordzee. Dat kan te maken hebben met het voedselaanbod in de Oosterschelde. Dat is een conclusie uit het pro motieonderzoek van Okka Jan sen, die een studie verricht heeft naar de voedselecologie van de bruinvis. Ze onderzocht niet al leen de maaginhoud, maar analy seerde ook de stabiele isotopen en vetzuren in bruinvissen en in hun prooien. Zo kwam ze aan informatie over waar de dieren gefourageerd heb ben en wat ze gegeten hebben. Ze haalde de isotopen en vetzuren uit bot en spierweefsel. Iji de Ne derlandse kustwateren zijn bruin vissen de meest voorkomende kleine walvisachtigen. De aantal len en verspreiding van bruinvis sen zijn de afgelopen decennia sterk veranderd. Het is haar opgevallen dat er be halve overeenkomsten ook ver schillen waren in de stabiele isoto- pengehaltes in de bruinvissen in de Oosterschelde en die in de Noordzee. „Daaruit kun je conclu deren dat de Oosterscheldedieren daar niet geboren zijn, maar daar al wel langere tijd verbleven en ge geten hebben. Ze komen er wel in, maar gaan of durven er kenne lijk niet meer uit. Omdat in de Oosterschelde een hogere sterfte van bruinvissen is dan in de Ne derlandse kustzone, zou dat ge bied wel eens een ecologische val kunnen vormen." Jansen, die vrijdag 8 maart op dit onderzoek hoopt te promoveren, pleit er dan ook voor om bij grote infrastructurele werken in het ma riene gebied de mogelijke effec ten op zeezoogdieren mee te ne men in de milieueffectrappora- ges. Ze deed haar onderzoek aan de Wageningen University. KWADENDAMME - Het gaat nog steeds niet goed met de vlinders. De vlinderstand bereikte vorig jaar het laagste niveau van de laat ste twintig jaar. Dat meldde het Centraal Bureau voor de Statis tiek. Slecht gaat het met zeldzame soorten als het spiegeldikkopje; maar ook met algemene soorten als de dagpauwoog en het groot koolwitje. Volgens Johan Antes van de vlindertuin in Kwaden- damme komt de terugloop door de achteruitgang van de natuurlij ke biotoop voor vlinders. „Het is hier te dichtbevolkt. En dan vliegt de vlinder gewoon weg, naar de Ardennen, Zuid-, of Mid den-Frankrijk bijvoorbeeld." Tip? redactie@pzc.nl De Vlissinger (13) had in de gids ge zien dat 's avonds een griezelfilm werd vertoond. Aangezien hij een stoere kerel is, vroeg hij of hij mocht kijken tot het bedtijd was. „Weet je het zeker?", vroegen ze hem. Ja." En vertelde dat hij onlangs bij een vriendje ook nog twee griezelfilms had gezien. „Ik kan daar heel goed tegen." Dat bleek echter toch wat te gen te vallen. Na de eerste echte grie zelactie liet hij weten dat hij toch wat moe was. Zijn moeder bracht hem daarop glimlachend naar bed. Nadat ze hem had ingestopt klonk het vanonder de dekens. „Mama, ik ben toch wel een beetje bang. Mag ik voor één keer bij jou slapen, dan kan pappa hier slapen..." MIDDELBURG - De PvdA-Statenfrac- tie heeft kritiek op het buurtbus project van Connexxion en Veolia. De inzet van achtpersoonsbusjes bestuurd door vrijwilligers op on rendabele dorpslijnen, gaat ten koste van reguliere werkgelegen heid. Een ongewenste ontwikke ling, vindt de coalitiepartij. De PvdA heeft begrepen dat de dorps raad van Oudelande niet mee werkt aan de werving van vrijwil ligers en wil van Gedeputeerde Staten weten of er meer tegen stand tegen het project is. De bus jes zijn niet altijd toegankelijk voor reizigers met een kinderwa gen, koffer en minder validen. Dat passagiers soms zelf de deur van de busjes moeten openen en sluiten, geeft bovendien een on veilig gevoel, aldus de PvdA. De fractie wil het project beter gere geld zien. Dat kan door de mede werkers onder de cao-personen- vervoer te laten vallen, wordt GS in vragen geadviseerd. MIDDELBURG - De kop is er vanaf. „Een hele drukke, maar beslist ook zeer prettige eerste werkdag", zegt de nieuwe commissaris van de koningin Han Polman wanneer hij om kwart over vijf in zijn dienstauto stapt, 's Avonds volgt nog een kennismaking met de fractievoorzitters uit Pro vinciale Staten. Eerder op de dag werd Polman bijgepraat door Gedeputeerde Staten en deed hij een rondje langs de ambtenaren in de Abdij. Morgen brengt hij als eerste in een reeks een bezoek aan Middelburg. „Ik wil zo snel mogelijk alle gemeenten langs gaan. Daarbij hoop ik dan niet alleen in de gemeentehuizen te zitten, maar ook wat te zien te krijgen en andere mensen dan bestuurders te spreken." Polman wordt vrijdag officieel geïnstalleerd, foto Lex de Meester

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 1