ADRZ informeert publiek over slaappoli I 2 GEZOND a3 Het blijft nog een poosje fris buiten en we zitten midden in het wintersportseizoen. Maar voor een dagje ski- of snow- boardpret hoefje niet naar La Plagne. Je beleeft het ook ge woon hier, in het bergarme Zeeland, bij Skidöme in Ter- neuzen. EP In de Nationale Slaapweek, die maandag 25 maart be gint, presenteert het Admiraal De Ruyter Ziekenhuis (ADRZ) zijn slaapafdeling aan het publiek. Maandag 25 maart geeft het ADRZ in de aula van de Vlissingse lo catie informatie over slaapstoornissen en mogelijke be handelingen. Het ADRZ behandelt jaarlijks ruim achthonderd patiën ten met slaapproblemen. Dat gebeurt poliklinisch. Bij de diagnose en behandeling worden multidisciplinaire teams ingezet. Dat is nodig omdat aan slaapstoornissen veel en uiteenlopende oorzaken ten grondslag kunnen liggen. Bij de diagnose en behandeling kunnen zowel een keel-, neus- en oorarts als een longarts, een neuro loog, een internist, een psychiater en een tandarts als een kaakchirurg worden ingeschakeld, want ook een kleine onderkaak kan de oorzaak zijn van slaapproble men. Het Slaapcentrum houdt vier dagen in de week polikli niek in Goes en Vlissingen. De Nederlandse Apneuvere- niging heeft de zorg voor apneupatiënten in het ADRZ beloond met vier (van de vijf te behalen) sterren. De informatieavond in het ADRZ duurt van 19.30 tot 21.30 uur. Belangstellenden kunnen zich aanmelden via 0113-234881. Zorgsaam Zeeuws-Vlaanderen heeft in Oostburg ook een slaapcentrum. Daar worden slaaponderzoeken ge daan. De patiënt blijft daarvoor een nacht in het zieken huis om geobserveerd te worden. Het afgelopen jaar overnachtten 995 patiënten in het ziekenhuis voor zo'n 'polysomnografie'. Komend jaar zullen er waarschijnlijk meer behandeld worden, omdat-de capaciteit van twee naar drie per nacht gegaan is en meerdere soorten slaap stoornissen behandeld kunnen worden. Het Zeeuws-Vlaamse ziekenhuis heeft van de Nederlandse Apneuvereniging het maximale aantal sterren toege kend gekregen voor apneuzorg. Dit jaar heeft Zorgsaam geen speciale publieksactivitei ten tijdens de Nationale Slaapweek. Bij Skidöme nog even werken voor de zwarte piste door Matthanja Schipper Vandaag sta ik op de lange lat ten. Skileraar Laurent van Heymbeeck geeft me een in troductie in een sport die veel meer is dan alleen fysiek actief zijn. Wintersport is een cultuur, met vele ritue len en tradities Hordes toeristen gaan jaar lijks richting Frankrijk, Zwitserland en Oostenrijk, lekker bewegen in de sneeuw en vervolgens gezellig met een biertje in de hand de vakantie vieren. Laurent: „Ieder een is vrolijk en maakt plezier. Kleine man nen vinden het plezant, maar ook volwasse nen." Volgens Laurent is skiën leuker dan snow- boarden. Zijn motief is even duidelijk als eenvoudig: „Ik kan het gewoon beter." Als Laurent er langer over nadenkt zijn er meer redenen te bedenken: „Je kunt er scherpere bochten op maken, het is veel technischer. Bij snowboarden zweef je meer waardoor het relaxter is. Mensen vin den snowboarden vaak leuk omdat het 'cool' is." De technische hoogstandjes laat ik nog even achterwege, voor nu richt ik me op de basis. Het aantrekken van de skischoenen valt mij al zwaar. Als het ge lukt is wankel ik achter Laurent aan, de trap af en de sneeuw op. Kleine kinderen zoeven van de piste af, een groepje van de Snow Academy traint op techniek met een eigen leraar en een groepje dames krijgt een van de eerste skilessen. „Je leert niet zo maar skiën", zegt Laurent. „Het is moeilij ker dan vrienden en kennissen zeggen. En om vervelende toestanden te voorkomen, kun je beter eerst les nemen." Na een gevecht met de ski's zitten ze dan eindelijk vast. We lopen een rondje op de latten en dat gaat niet slecht. Laurent be sluit dat het tijd is om de berg op te lopen. Zijwaarts schuifel ik omhoog. Na een me ter of tien begrijp ik waarom de skilift is uitgevonden, absoluut geen overbodige luxe. Als we ver genoeg zijn legt Laurent uit hoe je naar beneden glijdt. Dan maak ik mijn eerste afdaling. Zo'n vijftien jaar te rug heb ik een proefles skiën gehad, daar herinner ik me nog van dat je altijd je voe ten bij elkaar moest brengen in een soort v om te remmen. Ik doe dit automatisch, want ik zie mezelf al in de afzetting stor ten. Laurent daagt me uit om dat eens niet te doen en inderdaad, het maakt het skiën een stuk leuker. „Je kunt het zo moeilijk en zo makkelijk maken als je zelf wilt. En elke keer als je een uitdaging aangaat en het lukt, voelt het als een overwinning." We oefenen dit een paar keer en ik krijg extra opdrachten om het skiën wat lastiger te maken. Het gaat best goed en het is leuk om naar beneden te zoeven. We stappen op de lift. De band rolt tergend langzaam naar boven dus ik durf het wel aan om er op te stappen. Het lukt in één keer. Ook het afstappen gaat vrij soepel, tenminste dat dacht ik. Ik sta dan wel in de sneeuw, maar mijn ski gaat vrolijk verder naar bo ven. Als Laurent hem terug heeft gehaald gaan we verder. We skiën van een flinke hoogte naar beneden. Het gaat goed, ik val niet en ik glijd vanzelf Het is nog even wer ken voordat ik van de zwarte piste af kan, maar ik heb er in ieder geval plezier in. Als het lesuur om is ben ik blij dat ik de skischoenen uit kan trekken, maar ik heb genoten: sneeuw maakt me altijd vrolijk en ik denk dat skiën steeds leuker wordt wanneer je het beter kunt. En dan op zoek naar een skihut. Tenslotte is wintersport, net als voetbal, niet compleet zonder de derde helft. Voordat je op wintersportvakantie gaat is het handig om eerst les te nemen Je traint vooral je beenspieren tijdens het skiën Tijdens het skiën buig je voortdurend je knieën om evenwicht te bewaren Het wintersportseizoen is van eind november tot ongeveer eind april In Terneuzen kun je het hele jaar door terecht Je kunt een les volgen of gewoon met een groepje gaan skiën I I Skileraar Laurent van Heymbeeck: „Je kunt het zo moeilijk en zo makkelijk maken als je zelf wilt. En elke keer als je een uitdaging aangaat en het lukt, voelt het als een overwinning." Volgens Laurent is skiën leuker dan snowboarden. Zijn motief is even duide lijk als eenvoudig: „Ik kan het gewoon beter." II

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 18