6 7 column Hannie van Leeuwen 6 7 Borstoperatie zonder deuk of litteken Een totalbodyworkout waarin het gaat om een combinatie van conditie en kracht. Langeafstandslopen op een moeilijk parcours gecombineerd met het overwinnen van hindernissen die het ui terste vragen, is een groeiende tak van sport. HET RODE ARMBANDJE groot gemaakt, omdat ze zich per se moest bewijzen. Dat heeft ze gedaan, en nu is de spanning eraf. En ja, volgend jaar doet ze zeker weer mee. Maar straks ook eerst nog even de survivalrun van Gendringen, en dan Mud Masters. „Ik vind zelf helemaal niet dat ik extreem sport. Misschien is dat een beetje de ontkenningsfase van een sportverslaving in de dop. Ik wil altijd meer en beter." André Skwortsow (32) van Mud Masters zag als marinier stormbanen en hindernis sen over de hele wereld. Door de race naar Nederland te halen, zegt hij, voorziet hij in de vraag van 'burgervrienden'. „Ik denk dat hardlopen alleen een beetje saai is, al leen maar bezig zijn met afstand en tijd. Mensen willen toch een stuk afwisseling. Een obstakelrun is zoals een goede film: voorbij voordat je het weet omdat je ge boeid blijft." Wat ook meespeelt, zegt Skwortsow, is dat mensen het leuk vinden iets met vrienden te doen, maar het vaak te druk hebben. „Dan heb je met Mud Masters een com pleet pakket. Je ziet je vrienden, je hebt ge sport én je hebt een leuk dagje uit. Inclu sief wat wij altijd misten als mariniers: een biertent bij de finish. Lekker smerig wor den en dan samen bier drinken en hambur gers eten." Voor spierbundel Nick - 'Nakko' - Admi raal uit Beverwijk (25), werkzaam bij de marechaussee, is dat groepsproces het mooiste van alles. „In mijn vriendengroep zijn ze allemaal van de wat ruigere spor ten. Ik kon niemand meekrijgen voor hard lopen, maar hiervoor wel." Vanavond gaat hij er met een vriendenclub op uit, trainen voor weer een nieuwe uitdaging. „Wat voor anderen extreem is, is voor mij niet meer dan normaal. Kijk, talloze mensen zit ten heerlijk voor GTST met hun bakje bor relnootjes. Maar daar word ik dan weer niet warm van." Wedstrijdkalender Survivalbond Nederland: www.survivalbond.nl Mud Masters Obstacle Run: www.mudmas- ters.nl Fisherman StrongmanRun: www.strongman- run.nl Mens Health Urbanathlon: www.urbanathlon.nl Tough Mudder: www.toughmudder.com Tough Guy challenge: www.toughguy.co.uk reageren? W gezondheid@depersdienst.nl Hardlopen met hindernissen door Marjolijn de Cocq Bilal Durmaz (40) is net terug van de Tough Guy Challenge in Engeland, die geldt als de zwaarste en gevaarlijkste duur- loop ter wereld. Hij is perso nal trainer, sportschooleige naar in Nijverdal en hij zoekt de extremen. Zoals de Tough Guy dus, een 15 kilometer zwaar parcours met 28 nog zwaardere hindernissen. Een derde van de deelnemers valt uit, ambulances rijden af en aan. 'Heerlijk buiten sporten', in de visie van Durmaz. Vorig jaar haalde hij de iets min der zware, maar nog steeds extreme Strong- manrun naar Nederland: 18 kilometers bos sen en heuvels met 25 hindernissen. „De zwaarste race van Nederland, daar gaan we voor. Een totalbodyworkout waarbij het gaat om een combinatie van conditie en kracht. Survival of the fittest. Je kunt het maximale uit jezelf halen. Bovendien komt het kind in je weer naar boven: lekker in de modder spelen, door plassen stappen en klauteren in bomen en touwen." De eerste editie van de Strongmanrun in Hellendoorn was met 3.750 lopers een suc ces. Op 8 september 2013 staan 8.000 men sen aan de start, de inschrijving was bin nen een week vol en de wachtlijst groeit. Ook andere grote obstakelraces in Neder land, waarvoor fanatiekelingen als Durmaz Bij de survivalruns krijgen de deelnemers een rood armbandje als extra motivatie. Je moet het armbandje inleveren als een hin dernis niet wordt genomen en eindigt dan lager in het klassement dan deelnemers die later finishen, maar wél met armbandje bin nenkomen. Stelregel: hoe lang je er ook over doet, alle hindernissen halen en je arm bandje omhouden, geeft het grootste ge voel van voldoening. tot een paar jaar geleden naar het buiten land moesten - de Strongmanrun vindt in Duitsland al voor de 8e keer plaats met 12.000 deelnemers - zien een run op de startbewijzen. Dat geldt ook voor de Urbanathlon, de in 2012 voor het eerst in Nederland gehouden stedelijke hindernisrace (4.000 deelne mers), die in 2013 op een nog niet bepaalde datum in Rotterdam plaatsheeft. En voor de Mud Masters Obstacle Run, gehouden op 16 en 17 maart in Haarlemmermeer, een 12 kilometer lange, door mariniers ontwor pen stormbaan. Deze race trok vorig jaar vierduizend deelnemers en nu met twee dagen het dubbele. Langeafstandslopen op een moeilijk par cours gecombineerd met het overwinnen van hindernissen die het uiterste vragen, is een groeiende tak van sport. Dat consta teert de Survivalbond Nederland op zijn website. Maar in het Achterhoekse dorpje Beltrum werd in 1988 al de eerste survival loop georganiseerd. Inmiddels is de 'run van Beltrum' legendarisch. „Zeker de laatste jaren zie je de obstakello pen steeds populairder worden. De survi valrunners hebben ineens zoiets van: maar wij doen dit al jaren", zegt sporttrainer Shanna Nas in Amsterdam, zelf afkomstig uit het oosten des lands. „Echte survival runners vinden Mud Masters een geintje, een beetje door de modder rennen. De kans dat je daarbij hindernissen niet haalt, is minimaal. Ik heb me wel ingeschreven, maar als tussendoortje. Het is niet zo dat ik er voor train." Voor Nas was 'Beltrum' op 6 januari na twee scooterongelukken een baken, het moest haar definitieve comeback worden. Ze was groot geworden in een dorp waar je als kind op survivallen gaat, zoals elders op voetbal. Had getraind, geleefd en gegeten volgens een strak schema. Maar tijdens de loop raakte ze in paniek, voor elke hinder nis opnieuw. „Totale, onhoudbare paniek. Angst om het niet te kunnen." Het halen van Beltrum, zegt ze terugblik kend, was iets obsessiefs, ze had het veel te Een deelnemer aan de Tough Guy Challenge in het Engelse Wolverhampton in januari van dit jaar. Een derde van de deelnemers haalt de eindstreep niet. foto Hollandse Hoogte

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 17