OBESITAS Afvallen via maagverkleining is hot. Met dank aan Bekende Nederlanders. Een dagje naar de kliniek en zo 50 kilo kwijt, lijkt het. Pas op, zeggen deskundigen. 8 VERDIEPING I I 1 door Sandra Donker beeld De Persdienst atuurlijk, excessen zijn er altijd. Een patiënte die een maagverklei- ningsoperatie heeft on dergaan en vervolgens de hele dag door mini- marsjes eet. Iemand die na eenzelfde ingreep kale pasta veror bert, maar wel vier borden vol. Of de vrouw die alleen de binnenkant van een kroket naar binnen werkt. Wonderlijk eetgedrag komt psychothera peute Elske van den Berg geregeld tegen in haar Centrum voor eetstoornissen en obesitas, Novarum in Amsterdam. Maar wat het hoofd behandelzaken zorgen baart, is de groeiende instroom van patiën ten die na een maagverkleiningsoperatie alsnog in de problemen raken. Mensen die constant een hongergevoel hebben en dat niet kunnen stillen omdat ze eten slecht verdragen. Patiënten die in een de pressie raken omdat ze zich realiseren dat ze 'nooit een barbie' zullen worden, maar wel kilo's overtollig vel zien hangen aan buik en benen. Bourgondiërs die door een rouwproces gaan, omdat zij nooit meer uitgebreid kunnen tafelen en hun wijntje beter kunnen laten staan. „Het is een dub bele terugslag: ze zijn na een gastric by pass (operatieve maagverkleining inclu sief omleiding van het darmkanaal) al le venslang buikpatiënt, en dan is het resul taat ook niet wat ze er vooraf van hoop ten", constateert Van den Berg. Zo'n honderd van deze patiënten per jaar komen er bij Novarum binnen en hun aantal stijgt de laatste tijd zienderogen. „De begeleiding in het ziekenhuis is de laatste jaren sterk verbeterd", zegt ze. Er is screening vooraf, begeleiding van diëtis ten, psychologen, fysiotherapeuten. „Er wordt verteld hoe je gezond eet, dat je vol doende moet bewegen, vitaminesupple menten moet nemen, et cetera. Maar de vraag: wat doe ik als ik zin heb in een doos donuts, wordt niet beantwoord. Hen wordt niet geleerd hoe ze die drang kun nen omzetten in iets anders. Daarvoor is gedragstherapie noodzakelijk." Buikchirurg René Klaassen van het Maas stadziekenhuis in Rotterdam zegt de toe name bij instituten als Novarum 'wel te snappen'. Hij is voorzitter van de werk groep bariatrische chirurgie en voert jaar lijks een paar honderd maagverkleinings- operaties uit. Zo'n 20 procent van de pa tiënten verliest minder gewicht dan ver wacht of er duiken andere problemen op, is zijn ervaring. „Bij 80 procent is het re sultaat uitstekend, die groep verliest ge middeld 25 procent van hun totale ge wicht, hun kwaliteit van leven neemt enorm toe. Maar bij een deel gaat het niet goed. Zo'n ingreep heeft een grote impact op je leven, je weet van tevoren nooit pre cies hoe dat uitpakt." Sommigen raken in een depressie, zo is bekend uit studies, bij anderen gaat de eetverslaving over in een alcohol- of koopverslaving. „Als sprake is van dieperliggende proble matiek, zoals een eetstoornis of een de pressie, is dat een contra-indicatie voor een operatie. Wij proberen deze groep er uit te filteren. Maar het valt niet uit te slui ten dat mensen door de psychische scree ning glippen", zegt Klaassen. Een deel van de kandidaten wil de operatie zó graag ondergaan dat zij zich er 'in weten te praten'. Het zij zo, oordeelt de chirurg. „Patiënten kunnen ons op het verkeerde been zetten." De belangstelling voor zogenoemde gas tric bypasses of gastric sleeves (een maagver kleining met 'nietjes') neemt sterk toe. BN'ers vertellen over hun ervaringen in de media, zoals actrice Annet Malherbe of zanger Peter Beense; presentator Hanneke Groenteman schreef er boeken over. Voor mensen met ernstig overgewicht is het vaak de laatste strohalm. Patiënten die een body mass index van meer dan 40 heb ben, krijgen de operatie vergoed. Als er daarnaast gezondheidsklachten zijn als suikerziekte, hoge bloeddruk of apneu, zakt die grens naar 35. In 2007 werden zo'n 1.500 van deze ingre pen uitgevoerd, vorig jaar ging het al om circa 8.000, is de schatting de werkgroep bariatrische chirurgie. Inmiddels bieden twaalf grote ziekenhuizen en enkele klei nere centra de behandelingen aan, die in een deel van de klinieken tegenwoordig via kijkoperaties kunnen worden verricht. „Het gevaar bestaat dat patiënten er dank zij al die succesverhalen sneller toe over willen gaan", beaamt Klaassen. „Het wordt laagdrempeliger. Het is belangrijk dat mensen zich goed realiseren waar ze aan beginnen. Het is heftig, ingrijpend en de gevolgen zijn levenslang. Er is slechts een kleine groep bij gebaat." Onderzoeker aan de Universiteit Maas tricht Erik Aller plaatst ook kanttekenin gen. „Een chirurgische ingreep levert wat betreft het verlies van kilo's vaak spectacu laire resultaten. Maar het zorgt niet auto matisch voor een betere levensstijl. Je zorgt er voor dat mensen minder eten, maar niet per se gezonder. Ik denk dat de nazorg in veel ziekenhuizen veel beter moet." De promovendus doet onderzoek naar 450 mensen met extreem overgewicht die via een traditioneel, intensief programma van gezonde voeding, psychologische be geleiding en lichaamsbeweging afvielen. De groep boekte in achttien maanden ge wichtsverlies, maar dat beperkte zich tot een kleine 10 procent. „De winst zit 'm in de duurzame benadering. Dankzij hun nieuwe levensstijl worden mensen gezon der. Ze zullen bijna altijd te zwaar blijven, maar hun klachten verdwijnen." Voor de bestrijding van extreem overge wicht bestaat geen enkele simpele reme die, waarschuwen de deskundigen en ook de gastric bypass is dat niet. „Het wordt al lemaal zo aantrekkelijk voorgesteld", zegt psycholoog Van den Berg. „Het is nu nog een hype, maar misschien denken we er over vijfjaar anders over. Maar dat is geen sexy boodschap. Ik ben een roepende in de woestijn, vrees ik."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 95