Doden bij verkiezing president in Kenia Friese boerenzoon Doeke Faber 'souffleert' Grieken 6 BUITENLAND WONINGMARKT In Duitsland is de huizenmarkt booming. Steeds meer buitenlanders kopen er onroerend goed. 66 Sommige politici hebben hier slechts voor eigen gewin gezeten Je moet een substantieel bedrag aan eigen kapitaal meenemen Wie een huis zoekt, MOMBASSA - Meerdere geweldsin cidenten rond de verkiezingen in Kenia hebben gisteren aan zeker 17 mensen het leven gekost. De do den vielen in de kuststrook waar een islamitische afscheidingsbewe ging actief is. Er werden onder meer een stem bureau en een politiepatrouille aangevallen. Onder de slachtof fers zijn negen agenten en andere beveiligers, twee burgers en zes aanvallers. Sommigen werden met kapmessen gedood. De politie beschuldigde de separa tistische organisatie MRC ervan achter het geweld te zitten. Maar deze ontkende er iets mee te ma ken te hebben. „We zijn niet ver antwoordelijk voor de aanslagen waar ook in deze regio", aldus een MRC-woordvoerder. De veiligheidsdiensten zijn in op perste staat van paraatheid ge bracht na de geweldsuitbarsting bij de vorige verkiezingen. Bijna 1200 Kenianen stierven in 2007/2008 in de strijd tussen riva liserende stammen die de verkie zingsuitslag betwistten. Bij de presidentsverkiezingen zijn de twee belangrijkste kansheb bers opnieuw afkomstig uit de zelfde rivaliserende stammen als in 2007: de Kikuyu's en de Luo's. Het gaat om respectievelijk vice- premier Uhuru Kenyatta en pre mier Raila Odinga. President Mwai Kibaki, die niet herkiesbaar is, had tot vreedzame verkiezin gen opgeroepen. Kenyatta is overigens aangeklaagd door het Internationaal Strafhof (ICC), het begin van zijn proces staat gepland voor april. Ondanks de geweldsincidenten verliepen de verkiezingen 'vol gens de procedures', zei de Neder landse europarlementariër Jan Mulder (WD), die als internatio naal waarnemer toezicht houdt op de stembusgang. Mulder be zocht met collega's zes stembu reaus. Keniaanse kiezers stonden al uren in de rij voordat de stem bureaus opengingen. Veel burgers wilden uit vrees voor mogelijke onlusten zo vroeg mogelijk hun stem uitbrengen. De opkomst lag erg hoog. Duitsland - waaronder ook de hoofdstad Berlijn - in vergelijking met andere West-Europese lan den opvallend goedkoop. Daarin komt nu snel verandering, mede door de toestroom van buiten landse investeerders. In sommige delen van Berlijn zijn in een paar jaar tijd de prijzen met wel 75 pro cent gestegen. De Nederlandse makelaar Jan Boeles (63), die al ja ren in Berlijn leeft en werkt, heeft die ontwikkeling van nabij meege maakt. Vandaag leidt Boeles een jong Fins-Belgisch stel rond, Ke vin Sandeman en Anne-Katrine Pesola, twee medisch specialisten uit Helsinki. Ze kochten al eerder een woning in Berlijn, als beleg ging, en zijn nu op zoek naar een tweede appartement. „Berlijn is een fijne, bruisende maar ook rus tige stad", zegt Sandeman. „En de stad is populair, we kunnen onze woning makkelijk verhuren." In hetzelfde woonblok, in het oude centrum van West-Berlijn, heeft een Nederlands tandart sen-echtpaar van middelbare leef tijd, afkomstig uit Haarlem, zo juist de sleutel van de nieuwe koopwoning ontvangen. Zij koch ten het tweekamer-appartement als aanvulling op hun pensioen. Want dat de huizenprijzen nog verder zullen stijgen, hoewel niet in het tempo van de afgelopen ja ren, daar zijn de meeste deskundi gen het over eens. Dreigt er in Duitsland dan geen huizenmarkt-zeepbel, zoals in Ne derland en Spanje? Nee, verzekert Boeles. „Duitse hypotheek-ver strekkers zijn conservatief en voorzichtig met het geven van le ningen. Je moet een substantieel bedrag aan eigen kapitaal meene men." Bovendien kent een stad als Berlijn, met 3,5 miljoen inwo ners, inmiddels krapte op de wo ningmarkt. Stonden een jaar of tien geleden nog tienduizenden door onze correspondent Wierd Duk BERLIJN - Björn Husted (46) werk te 25 jaar op een bank in Odense, Denemarken. Tot hij zag hoe colle ga's ziek werden van de stress. „De crisis houdt enorm huis in Denemarken", zegt Husted. „Ik heb meegemaakt hoe kennissen van mij een einde aan hun leven maakten wegens alle ellende. Mijn vrouw en ik besloten om een nieuw leven te beginnen in Duitsland." In tegenstelling tot in veel andere Europese landen gaat het in Duits land economisch goed. Husted, die twee puberkinderen meenam, vond dan ook redelijk snel werk op een makelaarskantoor. Zijn ta lenkennis komt goed van pas want vooral de zaken met buiten landers lopen op rolletjes. Husted ziet allerlei nationalitei ten langskomen: „Behalve Denen ook veel Spanjaarden, Grieken, Fransen, Russen, Israëliërs, Neder landers." Onlangs verkocht hij niet een of twee, maar zes wonin gen aan een Italiaans stel. „Die wa ren bang dat hun spaargeld op de bank niet meer veilig is en zoch ten een goede investering." De huizenprijzen in Duitse ste den zijn de afgelopen jaren specta culair gestegen. Lang was onroe rend goed in grote delen van Jan Boeles, makelaar huurders in de grote steden on dervinden nu de gevolgen van de boom op de huizenmarkt: grote Duitse en buitenlandse investeer ders kopen hele woonblokken op, ze saneren de appartementen en verhogen de huren soms aanzien lijk. Bewoners die de hogere hu ren niet kunnen opbrengen moe ten elders hun toevlucht zoeken. Deze ontwikkeling leidde al tot woedende protesten van de oor spronkelijke huurders tegen de aanwezigheid van de 'rijke nieuw komers'. Die zouden de sociale De Nederlandse makelaar Jan Boe les in Berlijn met het Fins-Belgisch stel Kevin Sandeman en Anne-Ka- trine Pesola, in de woning die het stel gaat kopen, foto David Heerde woningen leeg, tegenwoordig is woonruimte schaars wegens on verwacht hoge aantallen nieuwko mers: zo'n 40.000 zijn het er per jaar. In Berlijn, koppen kranten steeds vaker, dreigt woningnood. Ondanks de aantrekkelijke prijs ontwikkeling en de lage rente hu ren veel Duitsers liever. Maar veel INTERVIEW GRIEKENLAND door Geert Jan Hahn THESSALONIKI - Doeke Faber, een Friese boerenzoon, leert de Griek se boeren miljarden te besparen. Hoe komt de Griekse minister van Landbouw bij Doeke Faber uit? „Van de trojka (EU, IMF en ECB) moet Griekenland hervormen. De minister van Landbouw heeft Ne derland hulp gevraagd bij het her structureren van de landbouwsec tor. Sinds 1965 schrijf ik plannen voor overheden op het gebied van landbouw en voedselproductie, en sinds 1997 ben ik tuinbouwbe- stuurder. Met die achtergrond ben ik vanuit Buitenlandse Zaken benaderd. Maar de uitdaging van een herstructurering van een hele landbouwsector is nieuw voor mij. Ik zie mijzelf niet als redder of messias. Ik breng kennis en er varing in op het gebied van beleid schrijven, ben een souffleur ach ter de schermen." Corruptie, een gebrek aan coöpera ties, leven op Europese subsidies en zovoort. Waar begint u dan? „Dat is aan de minister. Hopelijk neemt hij één dezer dagen een be sluit. Je kunt eerst de exportkant uitbouwen, die al succesvol is. Je kunt ook beginnen bij de vele tus senhandelaren. Stel, iemand wil vanuit Noord-Griekenland met een snelle veerboot groenten naar Marseille exporteren. Maar dat kan alleen als de groente eerst naar Athene gaan, anders krijgen bepaalde mensen niet hun percen tages. Dat voegt alleen maar kos ten toe en dan valt het concurren tievoordeel weg. Landbouw is een topsector voor de Grieken en hun economie heeft de hoogste priori teit. Sommige politici hebben hier slechts voor eigen gewin ge zeten. Dat ging ten koste van de landbouw en de boer." Doeke Faber, landbouwexpert Een hervorming zou de Grieken tot drie miljard euro schelen. „Mits de landbouw dus efficiënt gaat opereren. Maar het kan ook meer geld opleveren. Helaas laten de statistieken nog te wensen over. Als je dit soort plannen schrijft, moet je wel de juiste cij fers hebben." Via landbouw moet ook de enorme werkloosheid van 3,9 miljoen wor den aangepakt, zeggen de Grieken „Van die gedachte ben ik dus niet zo gecharmeerd. Grieken zouden en masse weer naar het platteland terug willen, daar een nieuw be staan opbouwen. Dat zou kunnen in het agro-toerisme, de dienstver lening of financiële sector. Maar met z'n allen terug de landbouw sector in is geen goed idee. De productiviteit is nu al zo laag dat men nauwelijks een inkomen kan verdienen. Het landbouw-bnp is 3 procent, en 12 procent van de be volking verdient een inkomen in de landbouw. Ter vergelijking, in Nederland ligt het bnp rond de 6 procent, met slechts 2 a 3 procent van de werkende bevolking die in de landbouw werkt." Waarom helpen wij eigenlijk? „Niet alleen omdat we ze aardig vinden, maar ook omdat ons ei gen bedrijfsleven erbij gebaat is. Dat vertegenwoordigt hier een waarde van achthonderd miljoen euro. Én, als het weer beter gaat, heeft Nederland in Griekenland een streepje voor."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 93