I in varkensvoer GCZ slaat alarm over gevolgen bezuinigen Bestuurscrisis en mogelijk ook malversaties bij hogeschool ArtEZ Geen omstreden Diane-pil voor nieuwe patiënt cheap.nl dagactie 69 47% P van433~ 50 BINNENLAND 5 dB per/toplocatie één superactie! di 5 maart 3 dagen relaxen incl. Rasulbehandeling cheap.nl/dagactie|0900-700 7004 DINSDAG 5 MAART 2013 de ontdekking van vergiftigd vee voer in Duitsland. Daar hebben bijna 6500 boeren voer gekocht waarin maïs is verwerkt die is ver ontreinigd met aflatoxine; een stof die wordt afgescheiden door schimmels. Het gif is niet aange troffen in Duitse melk. In Nederland hebben volgens de NVWA drie veevoerbedrijven maïs verwerkt met een te hoge concentratie aflatoxine. Die maïs was afkomstig uit Roemenië. De verontreinigde maïs in Duitsland kwam uit Servië. Daar werd twee weken geleden een groot aantal zuivelproducten uit de schappen gehaald omdat er te veel aflatoxi ne in zou zitten. Een deel van de Servische maïs is via Duitse veevoerbedrijven bij Nederlandse boeren terechtgeko men en aan varkens gevoerd. Of de besmette maïs uit Servië of Roemenië oolc de bron is van de aflatoxine bij de twee Nederland se melkveehouders, is nog niet be kend. „Maïs kan ook gaan schim melen als een boer die niet goed bewaart", aldus de NZO. VENLO - Huisartsen en psychiaters maken zich grote zorgen over de voorgenomen bezuiniging op de behandeling van psychische ziek ten. Volgens psychotraumatoloog Wim Wolters en psychiater Bram Bakker kan die leiden tot meer zelfmoorden. Een enquête, uitgevoerd door het Nederlands Huisartsen Genoot schap (NHG), laat zien dat 85 pro cent van de huisartsen verwacht dat patiënten die psychiatrische of psychologische behandeling no dig hebben, minder adequate zorg krijgen als gevolg van de be zuinigingen. Van de artsen ver wacht 72 procent onverantwoorde situaties. De bezuinigingen zullen er vol gens hen toe leiden dat de wacht lijsten fors toenemen en dat hulp verleners en mantelzorgers over belast raken. GGZ Nederland is over de bezuinigingsplannen in gesprek met minister Schippers van Volksgezondheid en met de beroepsorganisaties. Directeur Paul van Rooij deelt de zorgen van huisartsen, psycholo gen en psychiaters, maar is opti mistisch: „200.000 patiënten moe ten worden overgeheveld van de tweede lijn naar de eerste. Om te voorkomen dat die mensen tus sen wal en schip raken, moeten ze worden opgevangen door de huisartsen. Als die in hun prak tijk meer ondersteuning krijgen van specialisten, kun je die groep opvangen. Daarmee bespaar je al 30 miljoen. Een veelvoud daarvan haal je binnen doordat je straks stoornissen vroegtijdig kunt op sporen. Maar daarvoor moeten we dan wel de steun krijgen van de minister en niet te vergeten de zorgverzekeraars." Zolang nog niet duidelijk is of die steun er ook daadwerkelijk komt, behouden veel huisartsen, psycho logen en psychiaters hun grote scepsis. In de geestelijke gezond heidszorg bestaat de vrees dat bezuinigingen tot meer zelfmoorden gaan leiden ENSCHEDE/ARNHEM - Het college van bestuur van ArtEZ hoge school voor de kunsten is gisteren per direct ontslagen door de raad van toezicht. Er zou een onwerk bare situatie zijn op de school. Daarnaast is er bij de vestiging in Enschede mogelijk sprake van 'malversaties'. Gerrit Grotenhuis, voorzitter van de raad van toezicht, maakte giste ren het ontslag bekend van de be stuurders Dingeman Kuilman en Ger Strijker. Over de aard van de mogelijke malversaties wilde hij niets zeggen. Grotenhuis benadrukt dat het ont slag hélemaal los staat van die ver denking in Enschede. Reden voor het ontslag is volgens Grotenhuis een 'onoverbrugbaar verschil van inzicht' tussen bestuur en school directie. Er is een interim-bestuur der aangesteld: Gerben Eggink. De Inspectie voor het onderwijs heeft ArtEZ inmiddels onder cura tele geplaatst vanwege de situatie in Enschede. Volgens een woord- De Inspectie voor het onder wijs heeft ArtEZ onder curatele geplaatst vanwege de situatie in Enschede Niet tien maar elf doden worden inmiddels in verband gebracht met de Diane-pil, meldt het CBG 'Stop niet plotsklaps met de pil maar doe het in overleg met de huisarts', zegt de directeur van Lareb door Floor Ligtvoet DEN HAAG - Een Nederlands verbod op de omstreden Diane-35-pil blijft voorlopig uit. Maar de acnépil, die tevens als anticonceptiepil werkt, moet niet langer worden voorge schreven aan nieuwe patiënten. Dat adviseert het College ter Be oordeling van Geneesmiddelen (CBG). Mogelijk elf vrouwen zijn de afge lopen 25 jaar overleden na ge bruik van de Diane-35-pil of een merkloze variant ervan, liet het CBG gisteren weten. Het college baseert zich op gegevens van bij werkingencentrum Lareb, die de meldingen verder onderzoekt. De Diane-pil, bedoeld voor de be handeling van zware acné en over- beharing, geeft een verhoogde kans op trombose. Een bloedprop vermindert dan de bloedtoevoer in de aderen of sluit een bloedvat af. Als dit op een verkeerde plek in het lichaam gebeurt, kan dat fa taal zijn. Sommige van de sterfge vallen, die pas sinds kort aan het licht zijn gekomen, dateren van meer dan tien jaar geleden. Het CBG noemt de recente meldin gen 'zorgelijk' en zegt de ontwik kelingen op de voet te volgen. Frankrijk kondigde eerder al aan de Diane-35-pil van de markt te halen, nadat vier vrouwen eraan zouden zijn overleden. Het CBG vindt deze maatregel nog te ingrij pend en wil eerst het onderzoek naar de Diane-35 van het Euro pees Medicijn Agentschap afwach ten. Die resultaten komen in mei. De Nederlandse patiëntenkoepel NCPF vindt dat artsen en apothe kers gebruiksters van de Diane-35 actief moeten benaderen om alter natieve medicatie te bespreken. In totaal slikken ruim 161.000 Ne derlandse vrouwen de Diane-35. Alle anticonceptiepillen dragen een klein risico op trombose met zich mee. Drie tot vier op de 10.000 gebruikers van de meest gangbare anticonceptiepillen (de tweede generatie-pillen) krijgen een trombose. §ij de Diane-35-pil ligt dat risico twee tot vier keer zo hoog. Al blijft het risico dus rela tief laag. Volgens Lareb-directeur Kees van Grootheest gelden derge lijke risico's ook voor de nieuwe anticonceptiepillen met minder hormonen, de zogeheten derde en vierdegeneratiepillen. Hij vreest dat door alle media-aan dacht jonge vrouwen nu massaal met deze categorie pillen zullen stoppen en mogelijk ongewenst zwanger raken. „Stop niet plots klaps met de pil maar doe het in overleg met de huisarts", bena drukt hij. Het verhoogde risico op trombose geldt met name tijdens het eerste jaar. „Dus gebruik je al langer derde- en vierdegeneratie pillen dan hoef je hier niet mee te stoppen." Nadat in januari de dood van een jonge, Nederlandse vrouw in ver band werd gebracht met de Diane- pil, kwamen meer meldingen van ernstige bijwerkingen bij Lareb binnen. Het gaat soms om oude zaken waarbij het lastig na te gaan is in hoeverre de pil of een erfelijke aanleg voor trombose tot het over lijden heeft geleid. alleen vandaag boekbaar! voerder van de inspectie waren er signalen over een 'zorgelijke situa tie' in Enschede. Over de precieze inhoud van die signalen wil een woordvoerder niets kwijt. De in spectie overlegt morgen met de Raad van Toezicht van ArtEZ, dat ook vestigingen heeft in Zwolle en Arnhem. De aan de kant gezette bestuurs voorzitter Dingemans Kuilman vindt 'dat de Raad van Toezicht zich op een ondoordachte wijze met de situatie heeft ingelaten'. „Dat heeft escalatie in de hand ge werkt. Het was beter geweest snel en zorgvuldig onderzoek te doen, alvorens conclusies te trekken." per persoon, per arrangement t/ 2 overnachtingen incl. ontbijt Gebruik van badjas slippers l/ Rasulbehandeling van 35 minuten Luxueus hotel in Etten-Leur m Trivium Hotel Spa *Prijs o.b.v. 2-persoonskamer. Excl. res.kosten 15 per boeking. Voorwaarden zie website.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 92