Cyprus wil toch nog onderzoek witwassen Zoek de verschillen in de Amsterdamse zedenzaak IN HET NIEUWS 3 ML. I DINSDAG 5 MAART 2013 BRUSSEL - Cyprus heeft ingestemd met een onafhankelijk onderzoek naar de invoering van regelgeving tegen witwaspraktijken. Dat werd gisteren na afloop van een vergade ring van ministers van Financiën van de zeventien eurolanden (euro- groep) duidelijk. De Europese landen willen graag meer opheldering over de aanpak van witwaspraktijken op het ei land in de Middellandse Zee en spraken bij hun vergadering in ja nuari al af dat er een dergelijk on derzoek moet komen. De bevolking van Cyprus ging in de tussentijd naar de stembus en koos een nieuwe regering, die het met de eurozone eens werd over dit onderzoek. De voorzitter van de eurogroep, Jeroen Dijsselbloem, hoopt dat de eerste resultaten van het onder zoek snel bekend zullen worden. Hij herhaalde gisteren zijn inzet om in de tweede helft van maart een akkoord met Cyprus over steun te bereiken. Wat Dijsselbloem betreft, is het onderzoek naar de uitvoering van de regels tegen witwassen in Cy prus geen eenmalige oefening. Hij wil dat er geregeld wordt geke ken hoe de wetten in de praktijk zijn omgezet en worden nage leefd. „Dit is een vinger aan de pols. En die is nodig om er zeker van te zijn dat de veranderende wetgeving ook een verandering van de praktijk is." Dijsselbloem wilde gisteren niet ingaan op mogelijke onderdelen van een steunpakket voor het ei land. Zo wilde hij niet zeggen of private partijen zoals bedrijven en investeerders ook moeten mee betalen aan de steun voor Cyprus. „We gaan zo snel mogelijk met Cyprus praten over hoe we din gen gaan aanpakken en natuurlijk is dat erop gericht om Cyprus in rustig vaarwater te brengen." Jeroen Dijsselbloem hoopt dat de eerste resultaten van het onderzoek snel bekend zullen worden bond moet organizen De ambulancemedewerkers in de grote steden voerden gisteren actie voor een betere cao. foto Robin Utrecht/ANP VAKBOND STEEDS GRIJZER Het ledenbestand van de vakbewe ging vergrijst. In 2012 waren zeven op de tien vakbondsleden 45 jaar of ouder. Dat blijkt uit cijfers van het Centraal Bureau voorde Statistiek (CBS). Het aandeel oudere vakbondsle den neemt al jaren toe, terwijl het percentage jongere vakbondsle den steeds verder terugloopt. Het aantal vrouwelijke leden van de vakbond blijft wél stijgen. In de afgelopen 25 jaar is hun aandeel bijna verdrievoudigd. In 2011 was minder dan een vijfde van alle werknemers in Nederland lid van een vakbond. Deze organisatiegraad lag in de pe riode 1950-1980 nog boven de 35 procent. Tussen de bedrijfstakken bestaan grote verschillen in organisatie graad. Bij de overheid is deze het grootst. In de horeca en de zakelijke dienst verlening is het aandeel werken den dat lid is van een vakbond het laagst. VAKBONDSLEDEN Percentage vakbondsleden naar leeftijd 16 14 65 jaar en ouder I Vakbondsleden naar vakcentrale FNV CNV MHP jonger dan 25 jaar '01 '02 '03 '04 '05 '06 '07 '08 '09 '10 '11 '12 Overige vakcentrales 1 infographic De Persdienst I bron CBS, 2012 door Merel van Leeuwen AMSTERDAM - Het hoger beroep in de Amsterdamse zedenzaak heeft een heel ander karakter dan de be handeling bij de rechtbank. Te af standelijk aldus de advocaat van de slachtoffers, juridisch correct vindt de advocaat van de verdachte. De rechtszaak tegen Robert M., de hoofdverdachte in de Amster damse zedenzaak, is het beste praktijkvoorbeeld in de discussie rond meer rechten voor slachtof fers versus de belangen van de ver dachte. Staatssecretaris Teeven van Veiligheid en Justitie wil slachtoffers in rechtszaken meer rechten geven. Behalve het spreek recht zouden zij zich ook moeten kunnen uitspreken over een pas sende straf voor de verdachte. De meeste advocaten gruwen daar van, een rechtszaak draait om de verdachte, het Openbaar Ministe rie treedt op namens de Staat en komt ook op voor de slachtoffers. Hoe die belangen kunnen botsen, wordt duidelijk in de Amsterdam se zedenzaak. Vandaag begint het hoger beroep bij het gerechtshof in Amster dam. Kregen de ouders van de jon ge slachtoffertjes, - Robert M. heeft bekend 87 kinderen te heb ben misbruikt - bij de rechtbank nog alle ruimte, bij het gerechts hof ligt dat anders. Advocaat Ri chard Korver die de meeste ouders bijstaat, kreeg van de recht bank alle stukken uit het dossier en de ouders kregen ook spreek recht. Het gerechtshof hanteert andere regels en volgt strikt de wet. Kor ver krijgt niet meer alle stukken uit het dossier, maar moet telkens opnieuw motiveren waarom hij vindt dat ouders het recht hebben om een stuk in te zien. Korver is niet blij met deze afstandelijke be nadering. „Mijn cliënten voelen zich minder gehoord en gezien dan door de rechtbank." Hij pro- Vandaag begint aan het Amsterdamse gerechtshof het hoger beroep in de zedenzaak tegen Robert M. beert nu af te dwingen dat het ge rechtshof de ouders gaat behande len als slachtoffers, waardoor ze meer rechten krijgen. Tjalling van der Goot, de raads man van Robert M., is tevreden met de benadering van de zaak door het gerechtshof. „Bij de rechtbank kregen de ouders veel meer ruimte dan de wet toestaat. Het hof hanteert heel strikt de re gels en de wet. Zo zou het altijd moeten." Volgens Van der Goot verschilt deze zaak niet van ande re en zijn de ouders van de slacht offers en Korver geen volwaardige procespartij. „Het gaat hier om de verdachte en niet om de slachtof fers, hoe zeer ik het belang van de ouders ook zie." Voor het hoger beroep is twaalf dagen uitgetrokken, drie dagen daarvan zijn achter gesloten deu ren als de ouders van de slachtof fers gebruik kunnen maken van het spreekrecht. Robert M. werd vorig voorjaar door de rechtbank veroordeeld tot achttien jaar celstraf en tbs voor het misbruiken van 67 kinderen en het maken en verspreiden van kinderporno. Een belangrijk on derdeel van het hoger beroep is het onderzoek van de psychiatri sche kliniek Oldenkotte in Rek ken. De 29-jarige man uit Riga is daar een paar maanden geleden op zijn verzoek onderzocht. Hij was al onderzocht door deskundi gen door het Pieter Baan Cen trum, maar volgens M. was dat geen onafhankelijk onderzoek.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 90