TO©S PZC PZC Universiteiten niet in wereldtop, staatssecretaris is toch blij I I l I I 66 De sociale druk van collega's om lid te worden was gewoon erg groot COLOFON Heerts mag van FNV-raad praten met werkgevers 2 IN HET NIEUWS SOCIAAL AKKOORD Blanke mannen van middelbare leeftijd voeren de boventoon binnen de vakbeweging. PAUL KUSTERS 6 weken lang de krant voor 9,95 8 toosenhenk.n OQ Park Veldzigt 35, Middelburg Postbus 91, 4330 AB Middelburg 0118- 43 4000 Hoofdredactie Peter Jansen pjansen@pzc.nl Arie Leen Kroon (adj.) alkroon@pzc.nl Centrale redactie T: 0118- 43 4010 E: redactie@pzc.nl Redactie Walcheren Postbus 91, 4330 AB Middelburg T: 0118- 43 4050 E-mail: walcheren@pzc.nl Redactie Bevelanden-Tholen Postbus 162, 4460 AD Goes T: 0113- 31 5670 E-mail: bevelanden@pzc.nl tholen@pzc.nl Redactie Zeeuws-Vlaanderen Postbus 145, 4530 AC Terneuzen T: 0115- 64 5740 E-mail: zeeuws-vlaanderen@pzc.nl Redactie Schouwen-Duiveland Postbus 80, 4300 AB Zierikzee T: 0111-45 4650 E-mail: schouwen-duiveland@pzc.nl Commercieel manager Bert de Vries Advertenties Afdeling Direct Sales regio Zuid T: 088-0139995 E-mail: adverteren.zeeland@wegenermedia.nl Personeelsadvertenties:055-5388000 Familieberichten: 088- 0139 999 Kleintjes: 0900- 6743 836 Krant niet ontvangen? Wijziging van uw adresgegevens? Gebruikmaken van de vakantie service? Abonnement opzeggen? Vul het formulier in op: www.pzc.nl/lezersservice of bel 088- 013 9910 Toets 1bezorgklachten (vanaf 07.00 uur) nabezorging bij melding voor 12.00 uur Toets 2: informatie over uw abonne ment Toets 3: informatie over abonneevoor deel Maandag-vrijdag: 08.00 - 17.00 uur Zaterdag: 08.00 - 12.00 uur PZC Lezersservice Antwoordnr 10008, 5680 VB Best Abonnementsprijzen Het tarief voor een abonnement waarbij u de krant 6 dagen per week thuis ontvangt, bedraagt 28,95 per maand. Dit tarief is gebaseerd op betaling per kwartaal en automatische incasso. Zie ook www.pzc.nl/tarieven voor het complete tarievenoverzicht. Auteursrechten Alle auteursrechten voorbehouden Uitgeve rij Provinciale Zeeuwse Courant, onderdeel van Koninklijke Wegener NV. Publicatierecht beeldende kunst via Beeld recht. Gegevensbescherming PZC is een uitgave van Wegener NV. Wegener legt van abonnees gegevens vast voor de uit voering van de abonnementsovereenkomst. Deze gegevens kunnen gebruikt worden om u op de hoogte te houden van interessante producten en diensten van andere onderdelen van Wegener en zorgvuldig geselecteerde partners. Indien u geen prijs stelt op informa tie van de PZC of indien u uw toestemming voor het gebruiken van uw e-mail adres wilt in trekken, kunt u dit schriftelijk kenbaar maken bij PZC Lezersservice. Zie ook het privacy sta tement op www.pzc.nl Ik neem een kennismakingsabonnement van 6 weken voor 9,95 (pro6aktie). Ik neem een doorlopend abonnement en krijg de eerste 4 weken gratis ina28). Ik betaal per automatische incasso: 28,95 per maand 82,50 per kwartaal Naam: Jmüv Adres: Postcode: Woonplaats: Telefoonnummer (o.a. voor bezorgcontrole): Emailadres: Ik machtig de PZC om het abonnementsgeld van mijn rekening af te schrijven. Rekeningnummer:Handtekening: Ga naar www.pzc.nl/abonneren of stuur deze bon zonder postzegel naar: PZC, lezersservice, Antwoordnr. 54050,5004 VB Tilburg. Prijswijzigingen voorbehouden. Op alle informatie die u verstrekt is de Wet Bescherming Persoonsgegevens van toepassing In het colofon van de krant en op de website treft u nadere informatie aaa door Wilko Voordouw en Niels Klaassen AMSTERDAM - De federatieraad van de FNV heeft Ton Heerts giste ren groen licht gegeven om te on derhandelen over een sociaal ak koord. Vandaag al spreekt hij met voorzitter Bernard Wientjes van werkgeversorganisatie VNO-NCW. Ze praten in eerste in stantie zonder het kabinet „We gaan met de collegabonden CNV en MHP en de werkgevers rond de tafel. Komen we er in dat ver band niet uit, dan heeft het geen zin om gesprekken te openen met het kabinet", zegt Heerts. De FNV zet 'werk op 1'. „Als we er uit zijn gekomen met de werkge vers gaan we proberen om de rampzalige plannen van het kabi net om te buigen naar voorstellen die Nederland wel vooruit helpen en vertrouwen geven." De FNV vindt het belangrijk om snel een einde te maken aan de doorgeschoten flexibilisering van arbeid. Afgelopen vrijdag gaf het ledenparlement van de FNV het advies om niet te onderhandelen over 'verdere verslechteringen'. Daarmee werd bedoeld de kabi netsplannen op het gebied van ontslagbescherming en de duur van de WW. Dat advies werd door de Federatieraad gisteren overgenomen. Minister Lodewijk Asscher (Socia le Zaken) is verheugd dat de FNV wil meepraten over de kabinets plannen. Volgens de vicepremier zijn aanpassingen in gevoelige ka binetsplannen - zoals de versobe ring van de WW en de versoepe ling van het ontslagrecht - moge lijk 'zolang het goed is voor Neder land, mensen aan het werk helpt en het zorgt voor gezonde over heidsfinanciën'. Het kabinetsplan voor een kortere WW-duur kan volgens de minis ter niet van tafel, 'maar er is moge lijkheid om te verzachten'. In een toespraak voor de Sociaal-Econo mische Raad benadrukte Asscher gistermiddag dat de kabinetsplan nen er niet voor zorgen dat werk nemers hun bescherming verlie zen. Vergrij sde door Peter Winterman DEN HAAG - Het gemiddelde vak bondslid is een jaar of 50, man, ambtenaar én Fries. Althans, in de noordelijke provincie wonen relatief gezien de meeste werken den die zijn aangesloten bij een vakbond. „De ouderen hebben de macht. En dat is een serieus probleem voor de huidige vakbonden", stelt Paul de Beer, hoogleraar arbeids verhoudingen aan de Universiteit van Amsterdam. De achterban van de vakbewe ging vormt al jaren geen afspiege ling meer van de werkende Neder landse samenleving. Toch spelen FNV en CNV ook nu weer een hoofdrol in de onderhandelingen over het sociaal beleid van het ka binet. „Je kunt je afVragen in hoeverre de vergrijzende bonden ook opko men voor de jongere werkne mers", stelt De Beer. „Dat verwijt wordt de bonden nu regelmatig voor de voeten gegooid. Het kabi net erkent de vakbonden nog al tijd als gesprekspartner, maar de legitimiteit van de bonden wordt door de slinkende en vergrijzende achterban steeds kleiner." Van de vele tienduizenden Neder landers die de afgelopen jaren aan het werk zijn gegaan, komen de Hoogleraar Paul de Beer meesten vers uit de schoolban ken. Toch slagen de vakbonden er maar niet in de nieuwe generatie aan zich te binden. „Vroeger was het vanzelfsprekend dat je lid werd van een vakbond", zegt De Beer. „Toen kreeg je, bij wijze van spreken, op je eerste werkdag het aanmeldformulier onder je neus gedrukt. De sociale druk van colle ga's om lid te worden was ge woon erg groot." Dat is nu wel anders. longeren voelen zich niet betrokken bij de vakbond, of hebben geen zin om contributie te betalen voor een cao waarvan ze ook wel profite ren zonder lidmaatschap. „Willen de bonden een serieuze gesprekspartner voor het kabinet blijven, dan moeten ze actie on dernemen." De Beer ziet dat de vakbonden de laatste jaren meer stapjes in de goede richting hebben gezet. „Zo maken de bonden zich sinds kort ook hard voor de rechten van flex- werkers. Dat zijn werkenden die absoluut geen lid zijn van een vak bond. Toch is het maar de vraag of die veelal jonge flexwerkers doorhebben dat de vakbond het voor hen opneemt." De Beer ziet meer heil in organi zing. Dit vakbondsmodel, dat is overgewaaid uit Amerika, zet heel sterk in op één beroepsgroep en hun problemen. „Die groep pro beer je vanaf de werkvloer te mo biliseren", legt De Beer uit. „Dat betekent dat je op bezoek gaat, problemen bespreekt en een con creet plan opstelt om die proble men op te lossén." „FNV heeft dat onlangs gedaan bij de schoonmakers. Dat pakte heel goed uit en riep ook nog de nodige sympathie op bij de bevol king. Directe betrokkenheid en la ten zien dat je concrete resultaten boekt, lijkt de beste manier om jongeren binnen te halen." LONDEN - Nederlandse universitei ten kunnen qua reputatie niet mee komen met de beste vijftig van de wereld. Dat blijkt uit de jaarlijkse World Reputation Rankings, die gis teren werden gepresenteerd door Times Higher Education Magazine (THE-magazine). Minister Jet Bussemaker (Onder wijs) laat desondanks weten erg blij te zijn met vijf noteringen in de top 100 van de ranglijst. „Het is een bevestiging van wat we ei genlijk al weten: de Nederlandse universiteiten hebben gewoon een uitstekende reputatie. Neder land staat met maar liefst vijf uni versiteiten in de top 100, evenveel als Duitsland. Alleen de VS, het Verenigde Koninkrijk en Austra lië doen het beter", aldus Busse maker in een reactie. Ook vorig jaar wist geen Neder landse universiteit de top 50 te ha len op de ranglijst. Dit jaar boekte alleen de Universiteit van Leiden terreinwinst, al handhaafden de Universiteiten van Amsterdam, Delft, Wageningen en Utrecht zich wel in de top 100, zo blijkt uit de steekproef onder 16.639 aca demici wereldwijd. Die werden om hun mening gevraagd over universiteiten in de wereld. De hoofdredacteur van het THE-magazine, Phil Baty, stelt dat Nederland zich zou moeten af vragen of het niet beter is om slechts enkele universiteiten extra prioriteit te geven, zodat die zich kunnen mengen in de absolute wereldtop. Volgens hem zijn de noteringen op de ranglijst olie op het vuur van die discussie, 'al heeft Neder land veel kracht in de breedte'. Bussemaker ziet dat laatste als een compliment: „Een brede oriëntatie van instellingen en bre de toegankelijkheid is iets om te koesteren." Tegelijk is de minister het met Baty eens dat er meer spe cialisatie moet komen. 12

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 89