Special** Wasactie en reparatie Q Van 4.3 tot 9.3.2013 8,90 PERSEPOLIS Verkiezingen Kenia van belang voor heel Oost-Afrika Tel-: 0165 328470 Wassen en repareren is goedkoper dan de nieuwe aankoop Restauratie en reparatie LU 4?01 AK - Roosendaal *JLj- Nieuwe IVIarkt 64 BUITENLAND 7 Wij zijn geopend van Maandag - Vrijdag 10.00 - 18.00 uur GSM: 06 177 0 96 37 1. Frannies en bescherm ketens worden vernieuwd 2. Gaten worden opnieuw geknoopt 3. Wij repareren uw oude tapijten pad Vanaf Wij reinigen uw tapijt volgens oude Perzische traditie. U kunt er zeker van zijn dat uw tapijt vakbewaam behandeld wordt. Gratis levering en ophalen in een straal tot 100 km WM 'k mm Chloorvrije bioloqiscl vlekkenverwijderinq op plantaardige basis zonder kleurverlies r MAANDAG 4 MAART 2013 door onze correspondent Frans van den Houdt De Portugese economie lijdt zwaar onder de crisis. Volgens de demon stranten wordt hun beroerde situatie verergerd door de strenge hervor- mingseisen van de trojka; de Europe se Unie, het Internationale Monetaire Fonds en de Europese Centrale Bank. Betogers droegen spandoeken mee met teksten als 'Fuck the Trojka, we willen ons leven terug.' Ook klonken dezelfde strijdliederen als in 1974 bij de zogeheten Anjerre volutie. Veertig procent van de Portu gese jongeren is momenteel werk loos. foto Paulo Novais/EPA NAIROBI - Instabiliteit in Kenia zorgt ook voor problemen in Oe ganda, Tanzania, Zuid-Sudan, Rwan da en Burundi, stelt analist Charles Owino. „De hele Oost-Afrikaanse regio is er daarom bij gebaat dat de verkiezingen in Kenia vreed zaam verlopen. Het zorgt voor eco nomische groei, ontwikkeling en veiligheid." Vandaag kiezen Kenianen een nieuwe president en volksverte genwoordiging. Na de laatste ver kiezingen vijfjaar geleden leidde onenigheid over de uitslag tot we ken van bloedig geweld, waarbij zeker 1.300 doden en duizenden gewonden vielen. De economie stagneerde, toeris ten bleven weg. Belangrijke door- voerwegen werden geblokkeerd door gewelddadige jongeren. Ex portproducten konden het land niet uit, Oeganda, Rwanda en Burundi konden geen goederen ontvangen. De verliezen liepen in de miljarden. „Er is Kenia en de buurlanden daarom alles aan gelegen om een herhaling van het geweld te voor komen", onderstreept Owino. Maar ook een land als de Verenig de Staten is gebaat bij stabiliteit. „Kenia is een belangrijke bondge noot in de strijd tegen extremis ten en terreurorganisaties als het Somalische Al Shabaab. Als het onrustig is in het land profiteren de terroristen juist en komt er van een effectieve opsporing niks terecht. Daar lijdt niet alleen So malië, maar de hele regio onder." Belangrijkste kandidaten voor het presidentschap zijn Raila Odinga en Uhuru Kenyatta. Laatstge noemde is aangeklaagd door het Internationaal Strafhof in Den Haag voor het verkiezingsgeweld van 2007/2008, toen dood en ver derf het gevolg waren. Winst voor hem zal niet zonder gevolgen blijven voor het land, waarschuwen westerse regerin gen. Hoewel ze zich niet willen bemoeien met de keus van Kenia nen, verzekeren ze tegelijkertijd dat een land met een internatio naal aangeklaagde president geïso leerd zal worden. Exporteurs hou den rekening met allerlei doem scenario's. In een regio die vele conflicten heeft gekend en nog altijd kent, is Kenia altijd de meest stabiele fac tor geweest. Een land dat een be langrijke rol speelde in het oplos sen van conflicten. En dat moet vooral zo blijven, vindt professor Luc Obala van de Universiteit van Nairobi. „Kenia heeft in belangrij ke mate bijgedragen aan de onaf hankelijkheid van Zuid-Sudan. De spanningen met noorderbuur Sudan zijn echter nog lang niet voorbij, en Nairobi blijft daarom belangrijk als regionale bemidde laar. Dat geldt ook voor andere conflicten, zoals in Somalië." ,-V

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 7