Klein uur vissen: zes snoekbaarzen en één baars Studie naar productie van papier uit gras Verjaardagsfeest wordt koninklijk 16 ZEEUWS-VLAANDEREN 'Heerlijckheit' in Nieuwvliet toe aan opknapbeurt Te weinig leerlingen voor Internationale School. Gemiste kans volgens CDA-raadslid. onderwijsproject Stekker uit door Romain van Damme philippine - De Internationale School Terneuzen houdt op te be staan. Op augustus dit jaar wordt de stekker uit het noodlij dend onderwijsproject getrokken. „We hebben dit besluit helaas moeten nemen omdat we te wei nig leerlingen hebben", zegt voor zitter Gerard Langeraert van de scholengroep Leertij die het pro ject enkele jaren geleden opstart te.* Het uitgangspunt was indertijd dat de Internationale School op termijn zou kunnen doorgroeien tot een school met 250 leerlingen. De school die gehuisvest is in Phi lippine bij openbare basisschool De Stelle, moest 1 februari jongst leden elf leerlingen hebben. De teller bleef echter steken bij slechts drie. Veel te weinig om het hoofd boven water te kunnen houden. Gerard Langeraert: „Kennelijk heb je wat meer tijd nodig om een dergelijke school op te zetten. Daarnaast hebben we natuurlijk wel sinds 2008-2009 te maken met een economische crisis waar door de internationale bedrijven minder zogeheten expats (hoogge schoold buitenlands personeel, red.) binnenhalen." Een rondgang langs overheden en bedrijven voor financiële steun, le verde uiteindelijk niets op. Leertij wil nu onderzoeken of het moge lijk is op basisschool De Stelle tweetalig onderwijs aan te bie den. „Daarmee zijn we niet de eerste", onderkent Langeraert. „Toch wil len we kijken of we Zeeuws- Vlaanderen aan dat extra onder wijs kunnen helpen. Die onder zoeken lopen nu." Voor het Terneuzens CDA-raads lid Jack Begijn is de beslissing met de school te stoppen een bit tere pil. Hij heeft zich binnen de gemeenteraad opgeworpen als voorvechter voor de Internationa le school. „Zeeland was een witte vlek op dit terrein. Overal in het land heb ben regio's het voor elkaar gekre gen om een volwaardige interna tionale school te handhaven. Be- 3 leerlingen telde de Internationale School 1 februari dit jaar, terwijl dat er minimaal elf moesten zijn. Scholen groep Leertij denkt nu aan tweetalig basisonderwijs als alternatief. halve in Zeeland, waar kennelijk nog altijd een Calimero-gevoel heerst: dat lukt toch niet en waar om hebben we dat nodig?" Begijn zegt ervan overtuigd te zijn dat er te weinig is gedaan om de Internationale School op de kaart te zetten. Hij spreekt van een gemiste kans, zeker omdat Zeeuws-Vlaanderen veel interna tionale bedrijven in huis heeft en nieuwe wil aantrekken. „Je moet dan wel wat te bieden hebben, ook op onderwijsterrein. Een Internationale School dus", zegt Begijn. „Nu moeten de leerlingen naar Antwerpen. Daar kost een jaar on derwijs 20.000 euro. Ik begrijp niet dat in deze matige economi sche tijd voor dat scenario geko zen wordt. Terwijl de oplossing voor de deur ligt." door Harmen van der Werf terneuzen - Ze is één en al verba zing, een deelneemster aan een rondleiding van attractiecentrum Portaal van Vlaanderen in Terneu zen. Ze loopt zaterdag bij de zee sluis even weg van haar groep om een sportvisser aan te spreken die in zijn eentje langs de waterkant staat. „Ik heb vroeger wel, aan de ande re kant van sluis, op meiharing ge vist", verklaart ze haar interesse, „maar ja, dat is lang geleden." Ma rio Bracke staat haar vriendelijk te woord. Als fervent sportvisser op het Kanaal Gent-Terneuzen is hij het gewend dat voorbijgangers hem aanspreken. Ze zijn veelal verrast dat 'dit vuile water' vissers aantrekt. Mario weet waar dat idee van daan komt. „Ja, toen ik jong was, zag het water zwart. Je rook het. Maar nu is het zuiver, klaar wa- Sportvisser Mario Bracke bij de zeesluis: „Hier is het diep, bij kou zoekt vis elkaar daar op." foto PZC ter." Hoe zuiver is te merken aan de visstand. Mario, afkomstig uit Zelzate, is al een uur of vijf onder weg. „Vier plaatsen heb ik gehad, onder de brug bij Sas, bij Sluiskil, Yara, de Mammoetkranen en nu dan hier, bij de zeesluis." Onder tussen houdt hij zijn hengel goed in de gaten. „Je voelt als je een aanbeet krijgt." Op alle andere stekken heeft Ma rio niets gevangen, maar hier is het vaak raak: zes snoekbaarzen en één baars. Hij heeft er foto's van. Grote jongens zitten ertus sen. „Het zijn roofvissen, die heb ben helder water nodig." Zonda gochtend is Mario al weer terug, met een vismaat. Het visseizoen op het Belgische Kanaaldeel is al gesloten, tot 1 juni. Vandaar. En het is hem zaterdag goed beval len. Al was het die dag na een uur tje wel bekeken. „Je hebt van die mooie beetuurtjes en dan houdt het opeens op." door Frank Cijsel nieuwvliet - Het dorpshuis De Heerlijckheit in Nieuwvliet is toe aan een opknapbeurt. De dorps raad riep vrijdag bewoners op daarbij een handje toe te steken en mee te denken over de brood nodige renovatie. Nieuwvliet staat niet alleen een renovatie van het dorpshuis te wachten, er komen ook nieuwe woningen aan de noordzijde van de Cadzandseweg in Nieuwvliet. Bouw- en timmerbedrijf Buize is de initiatienemer. De toekomsti ge bewoners mogen zelf een ont werp kiezen. De huizen worden verspreid over een aantal jaren ge realiseerd. Gestreefd wordt naar een afwisselende invulling van de strook die aansluit bij de bestaan de lintbebouwing en het aangren zende landschap. De gemeente raad van Sluis moet het plan nog goedkeuren. De explosieven in de Zwarte Pol der zijn bijna allemaal weg, meld de wethouder Peter Ploegaert. De springplaats wordt binnenkort op geruimd, waarna het strand weer voor iedereen is. kapellebruc - Advanced Waste Water Solutions BV uit Kapelle- brug onderzoekt of het tech nisch en economisch mogelijk is kwaliteitspapier te maken uit gras. Papier wordt nu vervaar digd van hout (cellulose) en ge recycled papier. Dat is niet zo duurzaam. AWWS krijgt voor het onderzoek naar wat 'black paper' wordt ge noemd, twee ton subsidie van de provincie en OP Zuid, een subsi dieprogramma van de drie zuide lijke provincies. Het bedrijf inves teert eenzelfde bedrag. Het is ge lukt in het laboratorium papier uit gras te fabriceren, maar vol gens directeur Angelo de Mul is het te vroeg om te zeggen dat de techniek veelbelovend is. „Onder zoek moet uitwijzen of deze vorm van papierproductie haal baar is." AWWS dat voor het pro ject samenwerkt met Van Hou- tum in Swalmen en Cradle Crops in Westdorpe, wil na de zomer een proeffabriek je beginnen. Voor dat er een echte pulpfabriek komt, zijn wel drie jaar verstre ken, schat De Mul. Economische Impuls Zeeland, die het project steunt, verwacht dat de fabriek vijftig directe banen oplevert en dat grasteelt een impuls krijgt. ossenisse - Het feest was geboekt, voor de 70ste verjaardag van zo wel Jaap als Helge van Drongelen. En dat feest kreeg zaterdag een ko ninklijk tintje. Burgemeester Jan- Frans Mulder van Hulst stapte on verwacht herberg S'nis in Ossenis- se binnen. Bij Helge ging een bel letje rinkelen. Mulder was er voor haar, met de onderscheiding 'lid in de Orde van Oranje Nassau'. „Voor bij de samenleving betrok ken mensen", aldus Mulder. Hel ge is dat zeker als vrijwilligster/be stuurslid bij een fraaie waaier aan organisaties: van de Vereniging van Huisvrouwen, dansclub Dow, quiltclub Diamond Patchers tot de protestantse kerk en de Kunst- week Kloosterzande. Haar reactie: „Ik ben er een beetje stil van." Jaap en Helge van Drongelen worden toegezongen, foto Peter Nicolai

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 71