Ook straattaxi's in steden hebben het moeilijk Kabinet wil ideeën van de burger 'Niet ieder medisch incident is een calamiteit' arme wijk in Leeuwarden IN HET NIEUWS 3 MAANDAG 4 MAART 2013 vrezen voor hun baan Taxibedrijven met personeel, groot geworden in contractvervoer met busjes, staat het water aan de lippen, foto Wietze Landman AMSTERDAM - Naast de circa 1.200 taxibedrijven met personeel zijn er ruim 4.500 zzp'ers actiefin Ne derland die vooral rijden in straat taxi's in de steden. Zij zijn groten deels afhankelijk van toeristen en horecabezoekers. Ook zij kampen met teruglopende inkomsten, met name vanwege de economi sche crisis. Alleen in Amsterdam bleef het aantal straattaxi's de afgelopen ja ren gelijk met zo'n 2.500 auto's; in de andere grote steden daalde het aantal sinds 2010 met 10 tot 20 procent. In de kleinere steden is de afname nog veel groter, zegt Henk van Gelderen van Sociaal Fonds Taxi. „Op het platteland zijn de straattaxi's bijna helemaal verdwenen. Taxibedrijven doen die ritten niet meer, omdat het veel te weinig oplevert. Dat zorgt voor overlast rond horecazaken in dorpen, want bezoekers blijven daardoor veel langer hangen." Veel klanten vinden een taxirit prijzig, weet ook Hubert Andela van ondernemersvereniging KNV Taxi. „Maar reken maar eens uit wat een chauffeur van een straat taxi verdient, dat is echt geen vet pot. Vaak staan ze lang te wach ten en rijden ze leeg van en naar een adres. Klanten zeggen soms: rij dan geen Mercedes maar een Skoda. Maar dat maakt nauwelijks verschil. Een Mercedes heeft na drie jaar een hoge inruilwaarde en kent nauwelijks onderhoud." door Michel Reijns DEN HAAG - Het kabinet gaat de ko mende weken de boer op met zijn bezuinigingspakket van 4,3 miljard euro. Het houdt zich aanbevolen als onder werkgevers, bonden of oppositie betere ideeën leven. Deze zoektocht naar draagvlak is noodgedwongen omdat VVD en PvdA geen meerderheid hebben in de Eerste Kamer. Consultatie van betrokken organisaties bij wetsvoorstellen is gangbaar. Maar de bewindslieden van Rutte II voelen kennelijk de behoefte ook de hulp in te roepen van de bur ger. Minister Edith Schippers (VVD, Volksgezondheid) vraagt betrokkenen in de zorg om te la ten weten welke behandelingen en medicijnen zij zouden schrap pen uit het basispakket. Minister Timmermans (PvdA, Buitenlandse Zaken) vroeg men sen de afgelopen maand via inter net mee te denken over mensen- rechtenbeleid. Hij ontving 90 reac ties, van organisaties en burgers. Om zijn gedachten over de toe komst van de langdurige zorg be ter te vormen, start staatssecreta ris Martin van Rijn (PvdA, Volks gezondheid) vandaag zijn tour door het land langs cliënten, zorg- personeel en bestuurders. Eind de ze maand maakt Van Rijn zijn plannen met de zorg voor oude ren en gehandicapten bekend. Is het de manier om draagvlak te creëren of is er ideeënarmoede? Het vierde kabinet Balkenende oogstte nog veel kritiek met zijn ioo-dagentour en de 'glossy' met ideeën als resultaat. Volgens communicatiedeskundi ge Jack de Vries zat het probleem niet bij de honderd dagen, maar bij het ontbreken aan slagkracht om iets met de ideeën te doen. Het past volgens henvbij de tijds geest en bij het motto 'Bruggen slaan' van dit kabinet, om burgers erbij te betrekken. „Maar draag vlak moet in evenwicht zijn met daadkracht." SP-Kamerlid Van Raak juicht het luisteren naar bur gers toe: „Maar dan moet je ook zeggenschap geven. Anders orga niseer je teleurstelling." RIJSWIJK - „Niet elk medisch inci dent is meteen een calamiteit. Een arts moet open zijn over dingen die fout gaan, maar als hij dan uit zijn schulp kruipt, dan moet niet zijn hoofd er worden afgehakt." Dat zei cardioloog Marcel Daniëls zondag in het tv-programma Bui tenhof. Hij reageerde op de mis standen in de medische wereld die recent in de publiciteit kwa men. Daniëls hekelde het beeld dat is ontstaan, dat men in een zieken huis niet meer veilig is en dat de dokter alleen uit financiële rede nen behandelingen doet. Dat heeft volgens hem een 'demo tiverend' effect op artsen. „Ik merk een gelatenheid onder art sen, hoewel we met z'n allen nu hoog moeten inzetten op kwali teitsverbetering en kosteninper- king." Volgens Daniëls, ook bestuurslid van de Orde van Medisch Specia listen, is de gezondheidszorg in Nederland 'hartstikke goed'. „We proberen ook steeds meer open te zijn over dingen die fout gaan. Dat is ook de reden dat er inciden ten naar buiten komen. Maar er ontstaat nu wel een schandpaal, er komen Amerikaanse toestan den." „Omdat er meestal vooral wordt geïnvesteerd in de huizen en niet in de mensen die erin wonen. En omdat degenen die zich daarmee bezighouden om 17 uur en in het weekeinde niet meer in de wijk zijn", denkt Fridus van den Berg van het Bewonersbedrijf. Van de beroepsbevolking in Heechterp-Schieringen is 21 pro cent werkloos en op 1 procent na zijn ze dat allemaal al langer dan vijfjaar. In die zin is een grap van een bewoner aan de bar veelzeg gend. Tegen zijn buurman: „Ga je werken? Schrikken hè?" Over twee jaar moet het Bewo nersbedrijf- dat een startbedrag van 185.000 euro kreeg - finan cieel op eigen benen staan. Een nieuw product van het Bewonersbedrijf werd zaterdag gepresenteerd: mobiele tuintjes, foto Jaap Schaaf/Hoge Noorden

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 3