Westra en Kelderman voorin in Parijs-Nice Vos ook ijzersterk als mountainbikester II II I Taiwan slaat Nederlandse honkbalploeg van roze wolk Bij Groothuis gaat 4 SPORT INDOORATLETIEK Meerkamper wint goud op het Europees kampioenschap indoor in Cöteborg. ffl EP door Patrick Delait houilles - Parijs-Nice is zondag hoopvol begonnen voor de Neder landse renners. Lieuwe Westra (Va- cansoleil) en Wilco Kelderman (Blanco) klokten respectievelijk de derde en vierde tijd op de proloog in Houilles. De verschillen op het bochtige en technische parkoers van 2,9 kilometer waren miniem. Westra moest amper een seconde toegeven op de verrassende win naar Damien Gaudin. Ook Syl- vain Chavanel, tweede in de pro- Lieuwe Westra door Ad Pertijs afxentia - Marianne Vos lijkt nu al klaar voor het volgende gouden hoofdstuk in haar wielercarrière. Op Cyprus won ze de Sunshine Tour, haar eerste grote internatio nale mountainbikewedstrijd. „Het is een hele opsteker, maar ik weet ook dat ik nog heel veel moet le ren", zei de 25-jarige Brabantse over de wedstrijd waarin ze haar mogelijkheden als mountainbikes ter wilde aftasten. Vrijdag al werd duidelijk dat ze ook op de mountainbike aardig uit de voeten kan. In de proloog loog, bleef de Fries nog nipt voor. Wilco Kelderman op zijn beurt strandde op twee seconden van Gaudin. Hoewel Westra het vooralsnog zonder speciale trui moet doen, was de Vacansoleil-renner bijzon der opgetogen over zijn proloog. „Een derde plaats is super", zei de hardrijder die vorig jaar vriend en vijand verbaasde met een tweede plaats in het eindklassement ach ter Bradley Wiggins. „De proloog was kort en technisch, dus ik was gestart met het idee om zo veel mogelijk de schade te beperken. Ik heb risico's genomen en vol doorgetrokken op de stukken waar dat kon. Dit resultaat be wijst dat ik dik in orde ben." Ook Robert Gesink (negentien de) kroop met een tevreden ge voel in de teambus. Als niet-spe- cialist gaf de kopman van Blanco amper zes seconden toe op Gau din. Voor de Achterhoeker begint Parijs-Nice pas echt in het tweede deel van de week. Vooral in de vrijdagrit, met aankomst op Mon- tagne de Lure, hoopt Gesink het fundament te leggen voor een mo gelijke eindzege. Sintnicolaas lost belofte in door Marco Knippen eindigde ze als tweede achter top favoriete Blaza Klemencic. De 32-jarige Sloveense moest in de laatste twee etappes (een point to point en cross-country) echter twee keer het hoofd buigen voor de Nederlandse debutante. Twee lekke banden voor Klemencic hiel pen Vos een handje, maar de ver bazing over haar rentree was er niet minder om. „Het moet bij mij nog een beetje landen, maar natuurlijk sta ik hier van te kij ken. Ik heb de laatste weken hard gewerkt om in ieder geval niet als laatste te eindigen. Aan winnen had ik dus helemaal niet ge dacht." cöteborg - Na zijn internationale doorbraak in 2010 werd hij be stempeld tot de kampioen van de toekomst. Eelco Sintnicolaas loste zondag zijn belofte in. Bij het EK indoor in Göteborg veroverde hij het goud op de zevenkamp, als eerste atleet in de Nederlandse at- letiekhistorie. Sintnicolaas gold als de beoogde winnaar en maakte zijn favorie- tenrol meer dan waar. De aanvoer der van de wereldseizoenranglijst verbeterde zich ten opzichte van zijn eerdere jaarprestatie met 31 punten en nestelde zich met zijn eindtotaal van 6372 in de mondia le top tien aller tijden. Bezeten is de Europees kampioen van de meerkamp, net als zijn trai ner Vince de Lange. Die ontdekte zijn toen nog verscholen aanleg in 2004. De toen zeventienjarige vwo-scholier werd gezien als een middellangeafstandloper, maar De Lange herkende in hem een multidisciplinair talent. Zijn mo torische begaafdheid wakkerde bij De Lange, die eerder de bij de Olympische Spelen van 2004 als vijfde geëindigde tienkamper Chiel Warners begeleidde, de am bitie aan. Het deed hem terugko men op het besluit om niet langer als atletiekcoach actief te zijn. De samenwerking tussen Sintni colaas en De Lange mondde in een hechte samenwerking uit. Waarbij de trainer de regisseur is die zich niet te groot voelt hulp van anderen in te roepen. Zonder moeite besteedt De Lange zijn protégé uit, zolang die maar in ver trouwde handen is. Het basiskamp ligt in Apeldoorn, waar Sintnicolaas de sleutels voor de atletiekbaan en de hal tot zijn beschikking heeft. Maar ook op Pa pendal en in België is hij geregeld te vinden. Over de landsgrens trekt hij innig op met collega-at leet Hans van Alphen en diens coach Wim Vandeven. Ondanks de rivaliteit is het geen wonder lijk pact, aangezien meerkampers een kaste vormen en het motto 'één voor allen, allen voor één' voor hen gemaakt lijkt. Van Alphen was in de Zweedse in- dooraccommodatie afwezig, maar het is de vraag of de nummer vier van de Spelen van afgelopen zo mer een vuist tegen Sintnicolaas had kunnen maken. In dit winter seizoen staat immers geen maat op hem. Snelheid en explosiviteit is een randvoorwaarde voor elke meerkamper. Sintnicolaas toonde zaterdag tijdens de openingsact aan dat hij op dit vlak nog altijd progressie boekt. Zijn tijd van 6,88 op de 60 meter betekende een persoonlijke besttijd. Behalve om snelheid draait het binnen zijn discipline eveneens om het vermijden van blessures. De zevenkamp is een aanslag op het lijf. Sintnicolaas was in het verleden vaak geblesseerd, maar onderscheidt zich niet in negatie ve zin van de concurrentie. De laatste drie jaar was Sintnico laas steevast op de grote toer nooien present. Hij vestigde zijn naam met het Europees zilver in de buitenlucht in 2010 en tekende een jaar later met zijn vijfde plaats bij het WK voor een Neder landse primeur, maar kon vorige zomer tijdens zijn olympisch de buut de opgeklopte verwachtin gen niet waarmaken. Hij eindigde in Londen teleurstellend als elfde en vermoedde dat de oorzaak in een 'overprikkeling' lag. In de aanloop naar het EK indoor dekte Sintnicolaas zich overigens niet in, zij het dat hij de realist in hem zei dat 'een wedstrijd niet schriftelijk wordt afgewerkt'. „Op papier ben ik de titelkandidaat, maar de garantie op succes heb je niet. Al beseft ik wel dat alles min der dan goud een nederlaag zou hebben betekend." SCHIPPERS ZESDE MET PERSOONLIJK RECORD Dafne Schippers is zondag tijdens het EK indoor als vijfde gefinisht in de finale van de 60 meter. De 22-jarige atlete uit Utrecht liep met 7,14 seconden wel een per soonlijk record. De Nederlandse hinkstapspringer Fabian Florant heeft zaterdag in de finale geen rol van betekenis kunnen spelen. De dertigjarige at leet eindigde met 16,55 meter als achtste en laatste. taichunc - De Nederlandse honk ballers staan op de World Baseball Classic weer met beide benen op aarde. Een dag na het machtige optreden tegen Zuid-Korea (5-0) werd Oranje in Taichung wegge slagen door gastland Taiwan: 3-8. De mannen van manager Hensley Meulens moeten daardoor dinsdag in de afsluitende groepswedstrijd tegen Australië vol aan de bak om de tweede ronde te kunnen halen. „Tegen Zuid-Korea haalden we ons topniveau, maar tegen Tai wan waren de rollen omge draaid", zo vatte Meulens de eer ste twee duels van Oranje op de WBC samen. Het Nederlands honkbalteam blies in aanloop naar het presti gieuze toernooi hoog van de to ren. Alleen de titel telt, zei Meu lens. Volgens pitcher Rob Corde- mans is dat gezien de prestaties van Oranje ook niet vreemd. „Wij zijn de wereldkampioen, wij moe ten voor het allerhoogste gaan", al dus de routinier die de honkbal lers in 2011 naar de wereldtitel leidde. Oranje maakte de hooggespannen verwachtingen zaterdag volledig waar in de eerste groepswedstrijd tegen Zuid-Korea, de laatste o- lympische honkbalkampioen. De Koreanen eindigden bij de vorige twee Classics op het podium, maar hadden deze keer niets in te brengen tegen het Nederlands team. „Laat er geen misverstand over be staan dat Zuid-Korea gewoon een heel goed team is, zij stonden in de vorige twee Classics niet voor niets in de halve finales", aldus Meulens na de klinkende 5-0-ze- ge. „Wij hebben één van de beste teams van de wereld verslagen en top gespeeld." Diegomar Markwell gooide als startende werper vier solide in nings, gesteund door een sterk veld met de pas twintigjarige der- dehonkman Xander Bogaerts als uitblinker. Met mooie vangballen en knappe dubbelspelen dreef Oranje de Koreaanse slagploeg tot wanhoop. Met de knuppel deden de Nederlandse vedettes Andruw Jones, Andrelton Simmons, Roger Bernadina en Wladimir Balentien wat van ze gevraagd werd. Na een korte nacht werd Oranje zondag echter van de roze wolk geslagen door Taiwan. Aangemoe digd door 20.000 dolenthousiaste landgenoten op de tribunes in Taichung zegevierde het gastland met 8-3. „De Taiwanese pitching wist onze knuppels tot zwijgen te brengen", aldus Meulens. erfurt - Toen Stefan Groothuis zaterdag in rit 4 op de 1000 meter verloor van de Amerikaan Brian Hansen, vreesde de man uit Voorst het ergste. Wie kwamen er alle maal nog: Mulder, Otterspeer, Tui- tert, Nuis, Davis en Poutala bij voorbeeld. Maar stuk voor stuk beten ze zich stuk op de tijden van Hansen (1.09,79) en Groothuis (1.09,84). De zilveren plak bij de wereld bekerwedstrijd in Erfurt beteken de bovendien dat de rijder van Team BrandLoyalty zijn seizoen redt. Of beter gezegd: dat hij over drie weken in Sotsji de kans krijgt om het te redden. „Want ja, het gaat in het schaatsen toch om WK's", wist Groothuis. En zonder dat eindtoernooi was het toch maar een 'k-seizoen' ge weest, bekende hij. Al ziet hij te- Stefan Groothuis genwoordig alles in perspectief. Groothuis (31) kwam anderhalve week geleden naar buiten met een heftig en persoonlijk verhaal. Hij vertelde in NUsport over het jaar 2011, waarin hij een ernstige depressie voor de kiezen kreeg. Groothuis kon een te dure aan- door Rik Spekenbrink

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 28