'Het wordt tijd dat we ons als leiders gaan gedragen' 19 I 1 I Depay ziet geduld beloond bij PSV I I 2 SPORT EF EREDIVISIE Een week na de zege op PSV rekent Feyenoord af met NEC (0-3). Het plezier straalt er vanaf bij de ploeg. SF door Fardau Wagenaar ENSCHEDE - Stress, veel stress. Mid denvelder Willem Janssen weet het zaterdag na afloop van de neder laag (0-2) tegen Ajax niet anders te omschrijven. Weer een week wach ten om revanche te nemen. Want de ommekeer moet toch een keer komen in 2013? „Het zijn geen leu ke tijden. De stress heeft invloed op alles. Maar een keer kom je daar uit", hoopt Janssen. Heel Twente snakt naar die over winning, naar een lach van vreug de in De Veste. Even geen cynis me meer in de grachten tijdens de rust, geen gebogen hoofden die massaal en moedeloos rich ting huis gaan na een verloren avond. Enschede moet weer de 'hel' worden voor tegenstanders, zoals de supporters voor het duel met de Amsterdammers nog luid keels zingen. Er is vuurwerk, er zijn harde knal len in het stadion om een ge droomd nieuw tijdperk in te lui den. Er is een gigantisch span doek in Vak P dat ouderwets im poneert, er is hoop. Allemaal voor af. Trainer Steve McClaren zit thuis in Engeland voor de televi sie, hij is opgestapt om de druk van de ketel te halen. Aan inte rim-trainer Alfred Schreuder de zware taak om het afgebrokkelde vertrouwen snel terug te brengen in de groep. Zijn eerste opdracht is met Ajax-thuis een pittige. Na vier minuten spelen is de roo"k van het vuurwerk nog maar am per opgetrokken en de eerste te genslag alweer een feit. „Een zwabberbal", omschrijft doelman Nikolay Mihaylov het later. Niklas Moisander schiet hard vanaf 25 meter de 0-1 binnen. „Ik kon niet geloven dat die bal erin ging", zegt de keeper. Televisiekijkers vragen zich op social media af: deed hij nou zijn handschoenen goed en lette hij niet op? „Nee, na tuurlijk niet. Ik zag de bal komen, maar ik maakte niet de goede be slissing omdat de bal zwabberde." Hij gebruikt zijn handen om het uit te leggen. „We hebben onge looflijk veel pech. Ik mag hopen dat dit het einde is van een crazy periode." Het is rust in Enschede en 0-2. Op de videoschermen wordt een filmpje gedraaid met de hoogte punten van het seizoen. Op ver zoek van supporters, zo laat FC Twente weten. Maar de fans die geen verzoek hebben ingediend, kunnen het absoluut niet waarde ren. Wat nou hoogtepunten? Heel mooi dat recente verleden, maar we willen graag weer eens breed uit kunnen lachen in het heden. Dusan Tadic komt in kansrijke po sitie. FC Twente-Ajax is 78 minu ten onderweg. De beste speler van de thuisploeg struikelt in het strafschopgebied. Weg bal, weg kans... Het moment staat symbool voor het gevoel van nu, niets lukt, zelfs niet bij Tadic. Mihaylov keert nog een schot van Ajax. Het applaus is voor hem, maar het is geen uiting van be wondering, allesbehalve dat. Net voor de spelers van FC Twente verslagen op de grond vallen, roept het publiek luidkeels om doelman Sander Boschker. Mihay lov hoort het ook, dat kan niet an ders. Na McClaren en de falende spits Luc Castaignos, is de Bul gaarse keeper nu de kop van jut. „Het zij zo. Ik ben niet de club, McClaren is niet de club, de sup porters zijn dat", laat Mihaylov na de wedstrijd weten. Hij is als al tijd de rust zelve, en in ieder ge val uiterlijk onbewogen. „Ik heb ongelooflijk veel respect voor San- der en dat zijn naam wordt gezon gen, vind ik niet erg. Ik voel me geen slachtoffer, dit hoort er bij. Het hele team faalt, dat is frustre rend. Het wordt tijd dat we ons geen jonge jongens meer voelen, maar opstaan en ons als leiders gaan gedragen." Nacer Chadli komt voorbij. De ge blesseerde aanvaller wordt ge mist. „Ik hoop dat ik Vitesse haal." Aanvoerder Wout Brama komt voorbij, kampend met een hielblessure. „Het gaat steeds be ter." Het zijn sprankjes hoop. Feyenoord door Edward Swier NIJMEGEN - Voetbal is, zo doceerde Ronald Koeman zijn jonge selec tie afgelopen week op de training, plezier. De les werd begrepen. Feyenoord heeft er momenteel zelfs extreem veel lol in. Ruben Schaken, lachend na de 0-3-zege bij NEC: „We zijn een team, met alleen maar jongens die elkaar echt alles gunnen. Dat gaat straks, aan het eind van de rit, misschien wel het verschil maken." De Rotterdammers gaan dezer da gen grinnikend door het leven. Feyenoord blijft in het kielzog van PSV en Ajax, de achterstand is respectievelijk drie punten en slechts één. Alleen Ajax haalde sinds de winterstop een puntje meer, veertien om dertien. De jari ge keeper Erwin Mulder (24) te kende bovendien weer eens voor een clean sheet, zijn derde van dit jaar. Weliswaar werd half februari in Zwolle (3-2-nederlaag) door Mulder een essentieel foutje ge maakt, de lach is weer helemaal terug bij de doelman én zijn team genoten. Robbert Schilder (rechts) en Douglas verlaten teleurgesteld het veld. Ach ter hen doelman Nikolay Mihaylov (geel shirt), foto Olaf Kraak/ANP Ook tegen NEC was Graziano Pellè zondag weer trefzeker. De Italiaan maakte de 0-2 en bracht zijn seizoens totaal daarmee op negentien doelpun ten. Hij speelde 21 competitieduels. Na de thuiszege op PSV volgde een klinkende uitoverwinning bij NEC in Nijmegen. „Fantastisch", noemde Ronald Koeman het spel van Feyenoord de laatste 35 minu ten voor de rust. „Geweldig", noemt hij de stemming in de kleedkamer. Er hangt een wel haast unieke sfeer rond de Rotter damse selectie. Er wordt vaak ge wonnen, er wordt veel gelachen. En het resterende wedstrijdpro gramma is gunstig. Koeman: „Ze beginnen er in te geloven, er wordt over het kampioenschap ge sproken." Volgens de trainer is al les mogelijk, als zijn team maar durf toont. „Op de training spoor ik ze aan met lef te spelen, ook zonder bal de diepte te zoeken. Als je dat dan hier terugziet, en merkt dat het positiespel écht goed is, ben je blij." Ruben Schaken voelt ook iets van lichte opwinding binnerï de Rot terdamse selectie. De dertigjarige rechtsbuiten beseft dat er iets te halen valt. „We zijn, op verzoek van de trainer, op het trainings veld wat aardiger voor elkaar, want we zijn de komende negen wedstrijden allemaal hard nodig." Verbaasd zag ook hij hoe PSV-aan- voerder Mark van Bommel zater dagavond richting het eigen pu bliek reageerde. „Bij ons is er min der stress. We verstijven niet, heb ben echt plezier. Van PSV ver wacht iedereen dat ze het gaan doen. Bij ons gebeurt nog heel veel onbevangen. Het is heerlijk om dat, bijvoorbeeld van jonge jongens als IP (Boëtis) en Tonny (Vilhena) te zien. En vergis je niet hè. Dat zijn echt kerels geworden. jean-Paul was weer geweldig be- door Rik Elfrink EINDHOVEN - Hij scoorde precies op dezelfde plek als een jaar gele den, in dezelfde wedstrijd. Destijds bedwong hij de VW-defensie op pure wilskracht, nu volstond de techniek. Memphis Depay (19) diende zich vorig seizoen onder in terim-coach Phillip Cocu al aan als een enorm talent, maar moest net als iedere andere jeugdspeler gedul dig blijven. Net als in maart 2012 maakte hij zaterdag tegen VW zijn tweede treffer van het seizoen voor de koploper in de eredivisie. Na negentien invalbeurten kreeg Depay door de schorsing van Lens, griep van Matavz en gebrek aan wedstrijdritme bij Toivonen dan eindelijk zijn eerste basisplek bij PSV in de eredivisie. Het resul taat mocht er zijn. Binnen vier mi nuten scoorde hij uit een voorzet van leeftijdgenoot Jürgen Locadia en was de angel al uit PSV-VW, dat verder het aanzien nauwelijks waard was. Via een schot van Mark van Bommel werden de wer kelijke krachtsverhoudingen kort voor tijd pas op het bord gezet (2-0). „Ze zakten zo ver in dat er bijna niet doorheen te komen was. Maar in gevaar zijn we niet geweest en dat voelden we ook niet", zei Depay over de wed strijd. Maandenlang stond hij te trappe len om in een competitiewed strijd een basisplek te krijgen. Sinds half september speelde De pay nog geen tachtig minuten in de eredivisie. In de duels om de KNVB-beker en de Europa Lea gue lukte het niet om zich in de basisploeg te spelen. Bovendien voelt elke speler in Eindhoven dat die wedstrijden van onderge schikt belang zijn. Voor Depay volgde onvermijdelijk de maan dagavond, bij de reserves en belof ten. Daar hoort hij met Locadia doorgaans tot de uitblinkers. „Als Dries Mertens in het eerste speelt, moet ik het daar laten zien. Dan komen mijn kansen vanzelf', beseft Depay, die met Lo cadia tot 2017 onder contract staat bij PSV. Depay geldt in Eindhoven als een speler die PSV in de toekomst mil joenen kan opleveren. De club in vesteert veel in zijn persoonlijke ondersteuning via een speciale ta- lentencoach. „Soms is het moei lijk om geduldig te blijven", er kent Depay. „Ik weet ermee om te gaan, heb mensen om me heen die me rustig houden en veel met me praten. Daarom hou ik het wel vol. Cocu geeft me veel aan wijzingen en ik kan mezelf verbe teren in de passing en het maken van acties. Op de juiste momen ten de goede keuzes maken heeft tijd nodig." Voor Advocaat telt het geduld dat een jeugdspeler heeft niet. De trai ner wil kampioen worden en kan genadeloos zijn. Hij vond dat De pay nog te veel met zichzelf bezig is. Af en toe is er ook de noodzake lijke aai over de bol. „Depay is een groot talent en komt er, daar ben ik van overtuigd. Hij heeft ge woon nog wat tijd nodig." Aanvoerder Mark van Bommel speelt in dat proces ook een rol. „Het is niet makkelijk voor talen ten als ze veel ervaren spelers bo ven zich moeten dulden. Je pro beert met hem te praten en duide lijk te maken dat hij er moet staan als hij in wedstrijden een kans krijgt. Maar Depay is nog heel jong, dat mag je niet vergeten." De kracht van een goed team is dat wissels het elftal niet slechter maken, weet Van Bommel. „Dat Memphis Depay wordt gefelici teerd door Georginio Wijnaldum. moeten de jongeren ook begrij pen. En soms laten ze zien dat je van een wissel ook beter kunt worden." Tegen VW lag de waar heid in het midden. PSV won, zonder te overuigen. Van Bom mel: „Ach. Tegen PEC verliezen we thuis. Hier spelen we ook ze ker niet goed, maar winnen we. Achteraf bezien zijn dat vaak heel belangrijke wedstrijden."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 26