Drama in Oostburg Creatieve pubers na lange tijd samen in 'Alles Goes' 18 ZEELAND zeeland in de vorige eeuw Gezelschap 'Spelend lezen' geeft opvoeringen van hoorspel 'Water' in het Watersnoodmuseum. Een nieuwe opgave uit de collectie kaarten en foto's van Hans Lindenbergh. Onze vraag: waar is deze foto genomen? We zijn nieuwsgierig naar de locatie en lezen graag anekdotes of verhalen over deze plek. Stuur uw oplossingen naar: redactie@pzc.nl of stuur een brief naar de PZC, postbus 91, 4330 AB Middelburg. Drie inzenders van goede antwoorden ontvangen een waardebon. De raadkaart van 25 fe bruari roept herinnerin gen op bij mevrouw Barra- Lergner uit Oost burg. „De foto is genomen aan het einde van de Nieuwstraat in Oost burg en komt uit op de Tol. Iets verderop is de Grootendam. Daar ben ik tachtig jaar geleden gebo ren." R.L van Pamelen uit Breskens weet nog dat 'de Tol' in de volks mond zo genoemd werd omdat ca fé Den Ouden Tol daar stond. „Op dit punt van de Nieuwstraat split ste de straat zich in een doorgaan de weg richting Draaibrug en een afsplitsing over de Grootendam naar het Belgische Sint-Margriete." Mevrouw Lergner vervolgt: „Het huis dat je links op de foto ziet is café De Ster van de familie Ooster- baan. Rechts staat de woning van timmerman Van Poucke. Arman woonde daar met zijn moeder en zij maakte de beste boenwas. Ik moest als kind vaak op pad om een flesje voor mijn moeder te ha len." J. Carp meldt: „Op de plek van het open gevallen gat zijn later twee woningen gebouwd waar in 1944 een drama plaatsvond. Bijna de he le familie Christiaansen is daar om gekomen bij een bombardement. Iets verderop in het grote pand woonde dokter Buskop. Helemaal aan het eind van de straat zie je nog net de mooie molen het Lam boven de huizen uitsteken." Vaste inzender Kees Stevense uit Middelburg weet nog meer over die molen te vertellen. „De ih 1845 gebouwde stellingmolen was jaren lang eigendom van de familie De Hullu. Aan het einde van de Twee de Wereldoorlog - in 1944 - was tachtig procent van het stadje Oostburg verwoest, 353 panden zijn destijds onherstelbaar bescha digd. Ook waren er 106 slachtof fers te betreuren. Ook de molen bezweek onder het oorlogsgeweld, waarbij de zoon van de molenaar om het leven kwam." De winnaars van de raadkaart zijn: J. Barra-Lergner en m. Jansen- van Ros- endaal uit oostburg en R.L van Pamelen uit Breskens. Hoorspel versterkt door Ali Pankow OUWERKERK - De ontvangstruim te van het Watersnoodmuseum in Ouwerkerk lijkt de plek bij uit stek voor een theatrale opvoering van het hoorspel Water van letter kundige en journalist Ed Hoornik (1910-1970). Toch was het zater dagmiddag de eerste keer dat die presentatie hier plaatsvond, ter wijl Spelend lezen het spel toch al sinds 2003 op het repertoire heeft staan. „Blijkbaar hebben we het aan de nieuwe directeur Siemco Louwer- se te danken dat we nu wel een uitnodiging kregen hier op te tre den. We hadden daar echt al diver se keren eerder een poging toe ge daan", zegt Toes Smit. Hij bewerk te het oorspronkelijke stuk van Hoornik tot een hoorspel. Die ge lezen presentatie is een specifieke keuze van de groep. Het is een eer betoon aan barok taalgebruik waarmee indringende verhalen worden verteld. Zij behouden hun kracht in gelezen versie, zon der dat alle handelingen daadwer kelijk worden uitgespeeld. „Toch is een opvoering voor pu bliek wel heel wat anders dan een hoorspel dat vroeger door de ra dio werd uitgezonden", weet re gisseur Ed van der Velde. Hij benadrukt het belang van keu zes maken. Welke attributen ge bruiken we wel? Welke dingen niet? Welke kleding dragen de spelers? Welke geluiden zijn es sentieel om een helder beeld van de spelsituatie te krijgen? De keuzes die de regisseur in de hernieuwde bewerking van Water heeft gemaakt, zijn glashelder. Het verhaal gaat over moeder Jo- sien (Corry van den Akker) en dochter Mieke (Diana Albers) die na de ramp in 1953 terugkeren in hun woning. Theo, tweede man van Josien en stiefvader van Mie ke, is tijdens de rampnacht ver dronken. Hij had een slechte repu tatie. Uit de dialogen met de naast betrokkenen wordt lang zaam aan duidelijk hoe de verhou dingen liggen en welke emoties er spelen. De overige rollen worden gelezen door Ger Brussaard, Rob Scheer- man en door regisseur Van der Velde zelf. Een belangrijke taak is ook weggelegd voor geluidsman Rob Scheerman. Hij zorgt op de cruciale momenten voor voetstap pen op de houten trap, het open en dicht gaan van deuren en het door Ali Pankow GOES - Als vier onstuimige pubers leefden zij zich vaak graffiti spui tend uit onder het viaduct bij Goes West. Nu bijna twintig jaar later brengt de expositie Alles Goes bij Van Ber- kel Art in Goes hen voor de eerste keer echt samen in een presenta tie van hun huidige werk. „Gaaf, man!", luidt de conclusie daarover zaterdagochtend tijdens de koffie met bolus. Collin van der Sluijs (32), Stefan Thelen (Super A) (32), zijn broer Marcel Thelen (34) en Sjoerd Bijls- ma (33) beleven duidelijk plezier aan deze tentoonstelling. Het idee daarvoor kwam van gale riehouder Cheyenne van Berkel. Hij wil deze vier jonge kunste naars, van oorsprong afkomstig uit Goes en omgeving, graag ruim te bieden hun uiteenlopend werk binnen een gezamenlijk kader te presenteren. Dat graffiti-verleden koesteren zij alle vier nog steeds. „Natuurlijk was het een soort jeugdig verzet, maar vooral ook spontaan creatief bezig zijn. Afspraken over wat we maakten, was niet nodig voor een geslaagd eindrésultaat. Het was een collectief gebeuren", memo reert Sjoerd Bijlsma. Hij legde zich vooral toe op het fotografe ren van graffitikunst en heeft zich vanuit die basis verder ont wikkeld in fotografie. Niet om van te leven, wel om uiting te ge ven aan een passie. Bijlsma pre senteert zich in Alles Goes met fo tocomposities van gebouwen met een bijzondere architectuur. Lij nen en strakke vormen door el kaar met de camera (vaak ana loog) vastgesteld, soms in combi natie met wolkenpartijen, zijn kenmerkend voor zijn werk. „Geen fotoshop", benadrukt hij. Marcel Thelen hield als kind wel VInr. Collin van der Sluijs, Super A (Stefan Thelen), Marcel Thelen en Sjoerd Bijlsma voor hun gezamenlijke kunstmuur. foto Willem Mieras van tekenen, maar ontdekte pas la ter hoeveel plezier spelen met vor men en het creëren van objecten hem biedt. Eerst was hij kok in het leger. De uitnodiging mee te doen aan de manifestatie 'Zwaar uit je plaat' (2005) in de voormali ge Plaatwerkerij in Vlissingen bracht voor hem de ommekeer. Zijn creativiteit kan hij kwijt in het ontwerpen van meubels en objecten en vooral ook in compo sities van vormen en kleuren in het platte vlak. Vormgeving be gint bij hem vaak met letters of met slechts fragmenten daarvan, die hij arrangeert tot hij het ge wenste eindresultaat heeft be reikt. Voor Collin van der Sluijs en Stefan Thelen ontsproot de kiem voor het kunstenaarschap tij dens hun opleiding voor huis schilder aan de LTS. Beiden noe men toenmalig docent Adri de Vos als de man die hun creatief ta lent stimuleerde. Deze twee kun stenaars kunnen inmiddels bogen op internationale bekendheid. Van der Sluijs woont en werkt in Maastricht en exposeert met regel maat in het buitenland. Hij put zijn inspiratie uit dagelijkse ge beurtenissen en persoonlijke emo ties. Ogen, contouren van een por tret, speelse kleine elementen daar omheen zijn vaak terugko mende elementen. „Ik voel me het beste als ik in m'n eentje be zig ben in mijn atelier. Exposeren is soms zo'n gedoe, maar dat moet natuurlijk wel eens", aldus Van der Sluijs. Stefan Thelen, beter bekend als Super A onder meer van de door de Avrotelevisie bekroonde muur schildering van een grote duif op een gevel in Goes, toont in Alles Goes veel verrassend nieuw werk: schilderijen met een boodschap en een (spottende) knipoog. Expositie t/m 20 april; Van Berkel Art, 's Heer-Hendrikskinderenstraat 10, Goes; do. t/m zat. 13.00 - 17.00 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 18