The discovery of heaven MEDIA 21 Veel mensen willen het gevoel hebben dat ze voor zichzelf kunnen zorgen als het misgaat Tv-series en films die draaien om het einde van de wereld, zijn hot in Hollywood, „ledereen kan zijn angsten projecteren op zombies." ZATERDAG 2 MAART 2013 In de serie Teruggespoeld staat we kelijks de spot gericht op een film klassieker die op veel mensen een onuitwisbare indruk heeft gemaakt. door Bauke Boersma Ga nóóit en te nimmer naar een film waarvan je de boekversie hebt gelezen en waarvan je hebt genoten. En: een (Britse) ko miek kan nooit een goed acteur zijn voor serieuze films. Zie hier twee regels - de eerste een klassieker, de tweede zelfbe dacht - die ervoor hadden kun nen zorgen dat ik in 2001 vast wel eens een bioscoop binnen was ge wandeld, maar zeker niet voor The discovery of heaven'. Immers, wat een magistraal boek is Harry Mulisch' 'De ontdekking van de hemel', dat in 1992 uit kwam. Het wordt, wat mij betreft terecht, als het magnum opus van de in oktober 2010 overleden au teur gezien. Ik verslond het. En dan moet Jeroen Krabbé daar een film van maken? Met Stephen Fry in de hoofdrol? Die is, onder meer in combinatie met Hugh Laurie in 'A bit of Fry and Laurie', geniaal grappig, maar acteren? En dan meteen zo'n serieuze rol? Het is maar goed dat een mens Neil Newbon en Stephen Fry in The discovery of Heaven. zich niet altijd iets aantrekt van (maatschappelijke en eigen) re gels. Anders had ik de film, waar in Krabbé zelf ook een rol ver vult, gemeden en dat was zonde geweest. Natuurlijk, het boek van bijna duizend pagina's is zo veel omvattend, dat de film er niet vol ledig recht aan doet. Maar dat kan ook niet. Of velen moeten bereid zijn een uurtje of zes in een bioscoopstoel plaats te nemen. Het belangrijkste, de essentie van het verhaal, blijft echter keurig in tact. God is teleurgesteld in de mens en wil af van zijn contract met de mensheid, dat is gesloten in de vorm van de stenen tafelen met de tien geboden. Daartoe be denkt een engel een plan, dat uit veel facetten bestaat en leidt tot de geboorte van een genetisch juiste messiasfïguur. Deze Quin- ten Quist (Neil Newbon) moet de stenen tafelen uit het Sancta Sanc torum (Heilige der Heiligen) in Rome zien te halen en vervol gens naar de hemel terugbren gen. Krabbé slaagt erin daar een boeiend, verrassend, ontroerend, spannend, mysterieus en soms ook geestig geheel te maken. Stephen Fry draagt daar zeker zijn steentje aan bij. Wat Hugh Laurie, zijn komediemaatje van weleer, vanaf 2004 als Dr. House laat zien, doet Fry drie jaar eerder al: als Onno Quist - met Max De- lius (Greg Wise) de 'gedeelde' va der van Quinten - een karakter op fraaie wijze inhoud geven. Al met al verdween met The discovery of heaven' mijn weer zin tegen boekverfïlmingen. Wie weet, ga ik zelfs 'De avonden' nog wel eens kijken. door Vincent Moritz Wat als in een kleine gemeen schap het maat schappelijk le ven in duigen valt door een meteoor, een kernramp, een niet te stoppen ziekte- plaag of een permanente stroomsto ring? Hoe leef je verder als het leven van voorheen niet meer bestaat? Films en tv-series met deze vragen als insteek zijn populair in deze bar re tijden, waarin de ene na de andere voorspelling over het spoedige einde van de wereld klinkt. Die onheils boodschappen worden door handige film- en tv-makers omgevormd tot hapklare post-apocalyptische brok ken. Overgoten met een zoet sausje, dat is samengesteld uit de ingrediën ten liefde, heldendom en doorzet tingsvermogen van een enkele slim me burger. „Ik denk dat veel Ameri kanen het gevoel willen hebben dat ze voor zichzelf kunnen zorgen als het misgaat en ze geheel zonder voor zieningen zitten", zegt Bobby Fer guson, één van de makers van de nieuwe, veelgeprezen NBC-serie Re volution. Die draait om een wereld waarin er geen elektriciteit meer is. „Kijk naar Doomsday preppers van Na tional Geographic Channel, waarin mensen laten zien hoe ze na een ramp denken te kunnen overleven. Het gaat allemaal niet per se over het einde van de wereld, maar over een nieuwe wereld, waarin mensen weer zoals lang geleden in stamverband le ven." Op de tv-set in Wilmington, North Carolina hebben Ferguson en consor ten een wereld geschapen die aan verval onderhevig is. „In de tv-serie staat het leven stil", legt hij uit. „Au to's rijden niet meer, winkels zijn ge sloten, huizen staan leeg. Wij laten alles er verlaten en oud uitzien, over woekerd door groen." In Revolution is de elektriciteit in Amerika perma nent uitgevallen. Groepjes mensen in kleine boerengemeenschappen proberen te redden wat er te redden Bobby Ferguson valt, bedreigd door allerhande rond trekkend geboefte. De verhaallijn draait om de avonturen van lieden die willen achterhalen wat er is ge beurd met de stroomvoorziening. In dezelfde streek werkte Ferguson ook aan de film The hunger games, die zich afspeelt in een nieuw, on prettig Amerika. Op tv zijn er nog ra- zendpopulaire series als The walking dead, waarin overlevenden het probe ren te redden in een wereld die is overgenomen door zombies. In de VS loopt ook Falling skies, met ER's Noah Wyle, die insectenachtige, bui tenaardse wezens bevecht, die de aar de hebben geannexeerd. Volgens The walking dead-hoofdrol- speelster Sarah Wayne Callies is ti ming alles in dit onheilsboodschap pen-genre. „Deze serie zou denk ik in de jaren negentig nooit zo popu lair zijn geweest. Toen was de econo mie sterker en er was meer vrede in de wereld. Voordat we begonnen aan de serie, was er nog veel scepsis. Mensen die hoorden dat ik bezig was met een serie over zombies, zeiden met een lachje: 'ok, nou, succes dan maar...' Maar de wereld is snel veran derd. We leven in donkere tijden en The walking dead gaat over donkere tijden, met zombies als boosdoeners. Waar het ook op tv is, iedereen kan zijn angsten en zorgen projecteren op de zombies." Volgens Ferguson spreekt in Revolu tion vooral het uitvallen van elektrici teit tot de verbeelding, omdat Ameri kanen dat vaak meemaken en als be angstigend ervaren. Zo worden ze steeds weer even geconfronteerd met de kwetsbaarheid van onmis baar geachte voorzieningen. „Kijk naar de Superbowl laatst. De stroom was een half uur uit, tijdens het be langrijkste sportevenement van het jaar! Toen waren heel veel mensen zeer ongerust dat onze serie werke lijkheid zou worden." The walking dead. Elke dinsdag op FoxLife om 21.50 uur. reageren? media@depersdienst.nl Er is leven na het einde Billy Burke moet zich in Revolution zien te redden in een wereld zonder elektriciteit, foto NBC In The walking dead is de wereld overgenomen door zombies, foto Gene Page

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 57