PZC 14 is hongarije Van kuur tot cultuur 17 Duitsland In een kano over de Wezer TIPS HINTS Hanzestad, studentenstad, uitgaansstad, winkelstad. Groningen is het allemaal. En nog veel meer. De toeristenslogan 'Er gaat niets boven Groningen' slaat dan ook de spijker op zijn kop. De Martinitoren wordt door Groningers d'Olle Grieze genoemd. foto Joan Garrit Er zijn genoeg redenen om Groningen, de hoofdstad van de gelijknamige provincie in Noord-Nederland, te bezoeken. Mooie tentoonstellingen in onder andere het Groninger Museum, muziek (pop, dance, klassiek) op de diverse podia, culinaire festivals en beurzen. Nachtburgemeester Chris Garrit tipt nog de volgende hippe uitgaansplekken: Warhol (Papengang 6), De Kar (Peperstraat 15), Subsonic (Grote Markt 21A), Paradigm (Helsinkistraat 4-6), Simplon (Boterdiep 71), Vera (Oosterstraat 44). Meer informatie: www.toerisme.groningen.nl;www.groningeruitburo.nl; www.groningermuseum.nl Reizen door Pieter Lamberts Drie plekken in Groningen kan iedereen zo opnoemen. Zelfs als hij er nooit is ge weest. Herestraat, Grote Markt, A-Kerkhof. Ze zijn bekend dankzij Monopoly natuurlijk. Maar de oude Hanzestad heeft veel meer in petto. Met haar diepen en vaarten (de Groningse bena ming voor grachten en kanalen), gasthui zen en singels, kerken, musea, winkels, ca fés en restaurants is Groningen een eldora do voor elke stedentripper. Wie zich hier verveelt, verveelt zich overal. Om het echte Groningengevoel te krijgen, kun je het beste op een zonnige dag neer strijken op een terrasje aan de Hooge der A. Daar proef je de essentie van de stad: oude pakhuizen met namen als Libau, Bata via of De Vooruitgang, afgemeerde zeilsche pen, trotse koopmanswoningen en, als je geluk hebt, het geklingel van de brugwach ter. Er komt een zeilschip aan en al het ver keer moet wachten voor de neergelaten slagbomen. Over de hele breedte van de straat, aan weerskanten van het water, staan fietsers opgesteld om als eerste over te steken als de brugwachter de brug weer vrijgeeft. Dan kan bijna niet goed gaan, ver moed je achter je dubbele espresso. Maar als het zeilschip is gepasseerd en naar de Zuider- of Noorderhaven doorvaart, vloeit de stroom fietsers soepeitjes in elkaar. Een goede manier om een eerste indruk te krijgen van Groningen is een stadswande ling. Voor 1,50 euro koop je bij de VW op de Grote Markt een gidsje met route. Je wandelt langs de bekendste plekken van de stad: Martinikerk en -toren (Groningers noemen hem liefdevol d'Olle Grieze, van wege zijn grijze kleur), de Prinsenhoftuin uit 1625 met zijn rosarium en berceaus, hof jes als het Pepergasthuis of Sint Anthony Gasthuis, het Goudkantoor uit 1635 en de neoclassicistische Korenbeurs op de kop van de Vischmarkt. Maar misschien is het wel leuker om luk raak rond te zwerven. Het stadshart is be- loopbaar en biedt overal doorsteekjes met grappige namen, zoals Groote Kromme El leboog, Soephuisstraatje of Pausgang. Over al zijn er mooie, oude gevels, aparte winkel tjes, zoals Droppie, een paradijs voor snoe pers, Het Hanzehuis bij de A-kerk, waar lekkers uit alle windstreken wordt ver kocht, of Batsu aan de Pottebakkersrijge, met Japanse hebbedingen. 's Avonds wacht nog het uitgaansleven. Maar weinig steden in Nederland kunnen tippen aan het uitgaansleven in Stad, zoals Groningers hun stad noemen. Groningen kent geen sluitingstijd en dat is met name in de weekenden te merken. Helemaal als het weer een beetje meezit. Uit eten is geen probleem. Alleen is de keu ze zo enorm. Wokken, Thais, Mexicaans of Indiaas? Bistro, Grieks of pannenkoeken? Of gaan we eten in een oud pakhuis? We zijn immers in een voormalige Hanzestad. Het wordt Het Pakhuis in de Peperstraat, waar de nachtburgemeester van Gronin gen, Chris Garrit, eens per maand op vrij dag draait. Hier zitten we in het hart van het Groningse uitgaansleven. In de Peper en Poelestraat is het allemaal te doen, voor al voor scholieren en studenten. Als het weer het even toelaat, geven ze hun jas af bij een stadsgarderobe en gaan aan de zwier, de hele nacht door. Ben je je wilde 'studentenharen' al kwijt, dan is café Wolt- hoorn Co in de Thrftorenstraat een goed adres: een mooi, oud, bruin café met een puike bediening. Of het gloednieuwe Mo- fongo's Distillery, waar Armando, een een armige robot, drankjes inschenkt. In Stad breng je probleemloos een paar da gen door. Een dag en een nacht is eigenlijk te kort. Je kunt natuurlijk niet om het Gro ninger Museum heen, met zijn bijzondere, vaste collectie en spraakmakende wisselen de exposities. Voor shopaholics is er de Fol- kingestraat met zijn winkeltjes. En wil je iets aan je geestelijke ontwikkeling doen, dan bezoek je de synagoge in Moorse stijl, waar je alles kunt leren over joods leven door het jaar heen. Toch zul je weer een keer naar huis moe ten. Maar dan het liefst met typisch Gro ningse lekkernijen, zoals een van de onvol prezen kruidkoeken van Knol, 'oude wie- ve' bijvoorbeeld, of misschien een hartver- sterkertje van de plaatselijke distilleerderij Hooghoudt, of Groninger mosterd. ©reageren? reizen@depersdienst.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 49