Watergate Visumvrij reizen naar Rusland nog ver weg BUITENLAND 9 Roep op straat klinkt steeds luider: Indonesische corruptieplegers moeten 'de strop' krijgen. 66 Reizen met visa komt uit de Koude Oorlog, en het bestaat nog steeds Corruptie is in Indonesië wijdverbreid, de overheid slaagt er niet in dit fenomeen aan te pakken VRIJDAG 1 MAART 2013 „Maar stel je voor dat je een begin nend reporter bent en het Witte Huis zendt je zo'n mail. Dan beef je. Ik denk niet dat je zo moet wer ken." Vandaag treedt een contro versieel bezuinigingsplan automa tisch in werking dat de publieke uitgaven met 85 miljard dollar (64 miljard euro) vermindert. Het par lement kan alternatieve maatrege len nemen, maar moet daarvoor snel handelen. In 2011 werd een overeenkomst ondertekend die het schuldenplafond verhoogde. Daarbij gevoegd was een pakket automatische bezuinigingsmaatre gelen. De bezuinigingen zouden 1 januari al in werking treden, maar werden uitgesteld omdat er deels een alternatief was. king gegaan, op straat laten hun sympathisanten van zich horen. Gevreesd wordt voor een Derde Intifada, een Palestijnse opstand zoals in de jaren ne gentig en begin deze eeuw, waarbij honderden mensen omkwamen. foto Atef Safadi/EPA Jongeren richten galg op voor Anas „Zolang het plegen van corruptie nog loont, is fraude in Indonesië moeilijk te bestrijden", stelt de corruptie-expert Prabowo. „Want wie wil niet voor 4,5 jaar de ge vangenis in om er vervolgens als een miljonair weer uit te komen", zegt hij cynisch. Hij adviseert de regering de straf fen tot minstens twintig jaar in de gevangenis te verhogen. Pas dan zullen Indonesiërs zich nog eens goed bedenken voordat ze fraude plegen. Corruptie is niet minder gewor den sinds president Susilo Bam- bang Yudhoyono aan de macht is. Indonesië staat nog steeds hoog op de lijst van de corruptste lan den ter wereld. Terwijl Yudhoyo no bij zijn aantreden acht jaar ge leden wel beloofde het land te be vrijden van dit 'kankergezwel'. Op zijn gezag werd de Nationale Anti-Corruptie Commissie (KPK) opgericht, die naast gewone amb tenaren en zakenmensen ook mi nisters en hoge politieofficieren durft aan te pakken. Maar de cor ruptiezaken lopen stuk in de rechtbank. Met als gevolg dat bijna geen Indo nesiër nog vertrouwen heeft in de Democratische Partij van de presi dent. „Geef corruptieplegers de dood straf naar Chinees voorbeeld", roe pen steeds meer Indonesiërs op straat. Maar Gepak, die als illegale stu dentenbeweging tijdens het bloe dige regiem van Soeharto werd op gericht, gelooft niet in executies. Anas Urbaningrum krijgt van de jonge activisten nog een kans om zijn symbolische doodstraf te ont lopen. „Hij moet publiekelijk zijn excu ses aanbieden en bekennen dat hij schuldig is." Corruptie-expert Hendi Yogi Pra bowo vreest dat het dan toch 'de galg' zal worden. „Geboren frau deurs als Anas zijn in staat miljoe nen dollars te verduisteren omdat ze zichzelf wijsmaken dat ze on schuldig zijn. Misschien dat ze in de gevangenis tot inkeer komen, maar dan moet de straf wel lang genoeg duren." door onze correspondent Wilma van der Maten JAKARTA - Er staat een galg klaar bij het Monas, de Indonesische Eiffeltoren in het hartje van de stad. Een zwarte paal met daaraan een strop bedoeld voor de afgetre den politieke leider Anas Urba ningrum (43) van president Susi lo Bambang Yudhoyono's regeren de Democratische Partij. Een ver trouweling van de president die officieel in staat van beschuldi ging is gesteld in een omvangrijke steekpenningenaffaire. De executieplek is een macabere actie van Gepak, een jongerenor ganisatie die verbeten strijdt te gen corruptie in Indonesië. „Met deze galg herinneren we Anas slechts aan zijn belofte", zegt voorzitter Toriq Mahmud van de jongerenbeweging. De jonge, veelbelovende Indonesi sche politicus Urbaningrum zwoer lange tijd dat hij zichzelf aan het 132 meter hoge nationale monument, Monas, zou ophan gen als zijn naam in verband zou worden gebracht met corruptie. Samen met enkele vooraanstaan de politici uit Yudhoyono's partij, onder wie de ex-minister van Sport en de voormalige Miss Indo nesië, wordt Urbaningrum ervan verdacht miljoenen dollars uit de zakken van ondernemers te heb ben geklopt in ruil voor bouwcon tracten voor sportstadions. In het stadspark rond het monu ment, dat ooit in opdracht van president Soekarno werd ge bouwd, is plek voor meerdere gal gen. Gepak zou het liefst het park voor een dag in een Indonesische 'Place de la Bastille' ombouwen. Een afschrikmiddel om het zeven koppige corruptiemonster dat de Indonesische samenleving ruï neert, voor eeuwig te vernietigen. De straffen tegen corrupte Indo- Anas Urbaningrum wordt beschul digd van corruptie, foto EPA nesiërs zijn nu veel te licht en werken niet om de omkoopprak tijken daadwerkelijk aan te pak ken. De klacht van de jonge activisten wordt erkend door corruptieon derzoeker Hendi Yogi Prabowo van de Universiteit van Jogja karta. Hij noemt als voorbeeld de zaak tegen de ex-schoonheidsko- ningin en ex-parlementariër An gelina Sondakh (35) van Yudhoyo no's Democratische Partij. Vol gens de rechter heeft Angelina in dezelfde steekpenningenaffaire waar ex-partijvoorzitter Urba ningrum ook bij betrokken is maar liefst 4,4 miljoen dollar aan genomen. Toch kwam ze er met een gevan genisstraf van 4,5 jaar en een boe te van slechts 24.000 dollar af. „Dank u God", klonken haar woorden vlak na de uitspraak. door onze correspondent Olaf Koens MOSKOU - Minister Frans Timmer mans wil het wederzijdse visumbe leid tussen de Schengen-landen en Rusland tegen het licht houden. De Russen willen er al jaren vanaf. De realiteit is weerbarstiger. „Het is een vernedering. Niets meer, niets minder." De twee stu dentes in de rij van het Neder lands visumcentrum in Moskou moeten een keur aan documen ten laten zien, vragen beantwoor den en hun bankrekening op tafel leggen om een Schengen-visum te krijgen. Dat geldt ook voor Ne derlanders die Rusland willen be zoeken; problemen met uitnodi gingen, verzekeringspapieren en onbeschoft ambassadepersoneel zijn legio. Bovendien werken aan beide kanten ook nog eens semi- legale visumbureau's als bemidde laars. Reden genoeg voor minister Frans Timmermans om de visum- problematiek eens goed tegen het licht te houden. „Ik denk dat we daar intern eens goed over moe ten praten. Ik denk dat voorname lijk Duitsland en Nederland hier eens goed over zouden moeten na denken", liet hij deze week tij dens een bezoek aan Rusland we ten. „Mijn impuls is te kijken of we dit tenminste kunnen versoe pelen." Al jaren spreken Rusland en de Europese Unie over visumvrij rei zen, toch zit er amper schot in het proces. Volgens de EU komt Rusland verplichtingen niet na en is er nog altijd sprake van een groot grijs segment van Russi sche paspoorthouders. Vanwege de enorme corruptie en veelvuldi- Voorzitter Russisch parlement ge fraude bij de afgifte van pas poorten is Brussel bang voor een instroom van criminelen. Voor sommige lidstaten is het bo vendien een principekwestie. De Baltische staten vrezen dat de Russen de boel platlopen wan neer de grenzen opengaan, lan den als Polen vinden dat bijvoor beeld Georgië en Oekraïne het vi sumvrij reizen eerder 'verdiend' hebben. Volgens de Russen ontbreekt het aan politieke wil in de Europese Unie. „Wij zijn bereid alle proce dures vandaag nog op te heffen", liet de voorzitter van het Rus sisch parlement, Sergej Narysjkin, deze maand weten. „Reizen met visa komt uit het tijdperk van de Koude Oorlog, en het bestaat nog steeds." Criminaliteit en arbeidsmigratie zijn volgens Timmermans ook op een andere manier te tackelen. „Het is alleen maar goed dat meer Russen ons land bezoeken, ik wil ook graag meer Russen bij de Bij enkorf zien", liet de minister we ten. Rusland zou de visumplicht voor Europeanen eenzijdig op kunnen heffen, maar doet dat uit principe niet. Het land loopt miljarden aan inkomsten kwijt doordat toeris ten het land vanwege de ingewik kelde visumprocedures links la ten liggen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 9