zonder boeken zit er voorlopig niet in VERDIEPING 9 krantenzaal We willen de Nederlandse schrijvers het brood niet uit de mond stoten ZATERDAG 2 MAART 2013 om de digitale slag te maken. Maar het is een verre van gemakkelijke opgave. Bibliotheek.nl is begonnen met het in richten van de digitale infrastructuur die nodig is om alle vier miljoen biblio theekpashouders toegang te geven tot e-books en ander digitaal materiaal als muziek. Sinds eind 2012 is de site in de lucht. Met zo'n veertigduizend boekti tels die rechtenvrij zijn, waarvan de schrijver minstens zeventig jaar geleden overleden is. En de eerste vijfhonderd ti tels waarop nog wel rechten zitten. Dit moeten uiteindelijk vele tienduizen den titels worden, liefst een paar hon derdduizend. Het wachten is op de bulk, maar die blijft vooralsnog uit. Het tempo van digitaliseren en de auteurs rechten spelen hierbij een rol. Het tem po van digitaliseren ligt in Nederland veel lager dan in het buitenland. Een ge volg van de taal, stelt Van Leeuwen. „Het Engelse taalgebied is wel honderd keer groter. Waar in het Nederlands op dit moment tegen de twintigduizend e-books beschikbaar zijn, zijn dat er in het Engels twee miljoen. Zo liggen de verhoudingen nu eenmaal." De kwestie met de auteursrechten is ee- derlandse schrijverslandschap floreert. We hebben hierin hetzelfde belang als de uitgevers." Manager Petra Rijkelijkhuizen van uitge ver WPG (onder meer Arbeiderspers, De Bezige Bij, Bruna, Querido) geeft aan dat het opschroeven van het tempo van digitaliseren lastig is. „Het kost geld en levert in de huidige markt niet me teen iets op. Het is toch nog een klein percentage dat digitaal verkocht wordt." Het herzien van de afspraken met de bi bliotheken duurt lang, vindt ook Rijke lijkhuizen. „Maar alleen al tot het besef komen dat de zaken bij e-books toch echt anders liggen en we opnieuw tot af spraken moeten komen, daar hebben we met de bibliotheken wel even over gedaan", vertelt ze. Dat besefis er inmiddels. Maar intussen wordt duidelijk dat de huidige wetge ving, waaronder de Auteurswet, uitge vers niet toestaat als branche afspraken te maken met de bibliotheken over het uitlenen van e-books. Minister Jet Busse- maker van Cultuur heeft dit laten uit zoeken en afgelopen woensdag de Twee de Kamer erover geïnformeerd. De consequentie is dat alle uitgeverijen afzonderlijk afspraken moeten maken met de bibliotheken. „We wisselen er ook niet meer over van gedachten en kunnen daardoor niet van eikaars exper tise profiteren", voegt Rijkelijkhuizen toe. Tel hierbij op dat met elke auteur of diens erven sluitende afspraken moeten worden gemaakt over e-books, ook met buitenlandse auteurs. Dan is de uit komst een heleboel werk voor de uitge vers, beaamt Rijkelijkhuizen. „Dat is al lemaal niet zo maar geregeld." Ondertussen circuleren vrolijk usb-sticks met illegaal gekopieerde boe ken. Soms staan er wel negenduizend ti tels op. Dit tegengaan door moderne e-books niet alleen te koop, maar ook te leen aan te bieden, is een tweede belang dat bibli otheken en uitgevers delen. Het maakt dat de druk op de ketel zit. Van Leeu wen kondigt dan ook voor dit najaar een offensief aan: „Er komt een contract aan van duizend titels. Met de lopende afspraken hebben we dan circa tweedui zend e-books beschikbaar." Diederik van Leeuwen compliceerder. De bibliotheken betalen de uitgevers nu voor elk papieren boek dat ze aanschaffen en twaalf cent per uit lening. Bij e-books volstaat de aanschaf van één exemplaar. De huidige afspraak voortzetten zou een goede deal zijn voor de bibliotheken, maar dat pikken de uitgevers niet. Voor e-books moet dus een nieuwe afspraak worden ge maakt. Dat snappen de bibliotheken ook wel, zegt Van Leeuwen. „We willen de schrij vers het brood niet uit de mond stoten. Sterker nog, ook wij willen dat het Ne bibliotheek.nl/leesmeer

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 98