Waar bibliotheek vestigingen sluiten, openen uitleenpunten. Nieuwe vormen worden uitgepro beerd. Innovatie of oude wijn in nieuwe zakken? 8 VERDIEPING OPENBARE BIBLIOTHEKEN In Texas opent dit najaar de eerste open bare bibliotheek in de VS met louter e-books. Het duurt nog jaren voordat Nederland zover is. foto ANP Koen Suyk aan autonomie ingeboet en zijn meer gaan samenwerken. Elke bibliotheek beschikt nu over een kerncollectie met populair werk. Andere boeken zijn nog steeds te leen, maar onderge bracht in een uitgebreide, provinciale collectie. Een huisstijl is ingevoerd. In andere delen van het land wordt geëxperimenteerd met nieuwe biblio- theekvormen. In Vlissingen kunnen bibliotheekleden tegenwoordig via in ternet boeken reserveren en die opha len en inleveren bij de plaatselijke Al- bert Hein. In Zeeland, Rotterdam en Gouda zijn zelfbedieningsbibliothe ken geopend, waar lezers met hun bi bliotheekpas toegang tot hebben. Er zijn stations met een automatiek waar een boek uitkomt in plaats van een kroket. De crisis als vliegwiel voor biblio theekinnovatie? Niks innovatie, rea geert Sjaak Driessen, bibliotheekdirec teur in Wageningen. „Oude wijn in nieuwe zakken. Nieuwe concepten van het sleetse uitleenmodel. Dit biedt geen perspectief." Koester juist de functie van de bibliotheek als plek van samenkomst, is zijn devies. „Dat is waar mensen behoefte aan hebben. Grote spelers op de digitale markt als Apple en Google openen niet voor niets winkels. Je moet het digitale en het fysieke koppelen. Kijk naar het succes van de bioscoop, terwijl films toch makkelijk te downloaden zijn." De Wageningse bibliotheek is omge bouwd en heeft nu minder boekenrek ken, meer plek om te zitten en cen traal een podiumvloer met tribune. Driessen en de zijnen werken samen met initiatiefnemers van tal van activi teiten, waarvan er veel ook in het bi- bliotheekpand worden gehouden. Een omgekeerd kulturhus is het wel ge noemd, vertelt hij. „Het is een kultur- hus-achtige constructie, maar wel één waarbij we clubs en initiatiefnemers op inhoud binnenhalen, in plaats een plek bieden en dan bekijken wat we samen kunnen doen. Ie hebt een regis seur nodig, anders gaat de energie bij de clubs zitten in naar elkaar kijken." De bibliotheek is hiervoor misschien wel meer geschikt dan het buurthuis, omdat de meeste in het centrum lig gen, voert hij aan. „En de bibliotheek is de enige plek waar je echt vrij bent, niets moet. Ie hoeft niet naar een workshop als je dat niet wilt, of zelfs maar een praatje aangaan." Als bezuinigd moet worden, dan maar een dag extra dicht, minder service of hogere tarieven. Maar vervang geen vestigingen door uitleenpunten, is zijn boodschap aan de gemeenten. „Bi bliotheken kunnen in een tijd dat de ene na de andere winkel sluit, essen tieel zijn voor de bloedsomloop van je stad of dorp." Van de ongeveer dui zend bibliotheekves tigingen zijn er door de crisis de afgelo pen paar jaar meer dan honderd geslo ten. „Er is een enor me herstructurering gaande", stelt Francien van Bohemen van de Vereni ging Openbare Bibliotheken (VOB) vast. Bij de vereniging zijn 160 biblio theekorganisaties aangesloten, die al die vestigingen exploiteren. Het zijn vooral kleine nevenvestigin gen die dichtgaan. „Voor de meeste ge meenten een kostenpost waarop het makkelijk bezuinigen is", hoort Van Bohemen vanuit de bibliotheken. Aan de vraag ligt het in elk geval niet. De openbare bibliotheken hebben vier miljoen leden, van wie de helft jonger dan 18 jaar. Die leden zijn samen goed voor nog altijd zo'n honderd miljoen uitleningen per jaar. Bovendien lopen elk jaar nog eens zo'n twee miljoen niet-leden een bibliotheek binnen om iets op te zoeken, te werken of stude ren, gewoon even te zitten en de krant te lezen, of zoiets als een debat of schrijversavond bij te wonen. Het is vooral die functie - de biblio theek als plek van samenkomst - die op de tocht staat. Want het is niet al les kommer en kwel bij de bibliothe ken. Het sluiten van nevenvestigingen heeft tot gevolg dat in rap tempo uit leenpunten worden ingericht op plek ken als scholen, winkels, wijkcentra en verzorgingshuizen. In grootte varië rend van een afgesloten kast met boe ken tot door vrijwilligers beheerde rijen boekenrekken. Cijfers zijn niet voorhanden, maar volgens Van Bohe men gaat het om een spectaculaire groei. De bibliotheken in Overijssel hebben door Saskia Wassenaar Het e-book is ook in Neder land bezig aan een op mars. De vraag is er. Bibli otheken krijgen ook men sen aan de balie die vra gen waarom ze de boeken die er staan niet gewoon als e-book kunnen lenen, weet Diederik van Leeuwen, directeur van Stichting Bibliotheek.nl. De biblio theken in Nederland hebben Biblio- theek.nl in 2010 in het leven geroepen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 97